تار و پودهای یک سگ؛ مجموعه نقاشی‌های محمدرضا شاهرخی‌نژاد‌

حق نشر عکس s

نمایشگاهی از آخرین مجموعه نقاشی های محمدرضا شاهرخی نژاد با عنوان تار و پودهای یک سگ در گالری اعتماد بر پا شده است.

در این نمایشگاه دوازده اثر نقاشی به روی فرش در ابعاد مختلف به نمایش در آمده است.

حق نشر عکس dd

محمد رضا شاهرخی نژاد در این مجموعه، از فرش های کهنه در حال از بین رفتن به عنوان زمینه اصلی کارش استفاده کرده است.

او خود در این باره می گوید: "من این فرش های کهنه را که دیگر بافته نمی شوند از قالیشویی های تهران پیدا کردم. هیج کدام از این فرش ها برای این کار بافته نشده اند، نمی خواستم نقشی را روی آنها ببافم، فرش برای من نماینده هنر رسمی بود که از یک فرهنگ با ساختار آهنین می آید، فرهنگی که در حال مضمحل شدن است."

حق نشر عکس d

محمد رضا شاهرخی نژاد تاکید می کند که عامدانه نخواسته است که نقش هایش بر قالی ها بافته شوند، زیرا در این حالت نقش های او دوباره بخشی از همان ساختار می شد. او می گوید: "با همه احترامی که برای بافنده این فرش ها قائلم، می خواستم به این ابژه یورش ببرم."

حق نشر عکس s

او برای خلق این مجموعه از خط و رنگ برای کشیدن تصویر سگ به روی قالی استقاده کرده است و دراین باره می گوید: "نوع رفتار با موجودی به نام سگ برای من نشانه فرهنگی است که تکلیفش با خودش مشخص نیست. گاهی تبدیل به کالایی می شود که می توان با آن فخر فروخت و گاهی از درگاه خانه ها رانده می شود. همان طور که جغد می تواند نشان خردورزی باشد اما شومش می دانند."

حق نشر عکس s

محمد رضا شاهرخی نژاد می گوید نه بین نقش هایی که مثلا از سگ و موز بر قالی ها کشیده ارتباط ارگانیکی وجود دارد و نه بین این نقش ها با قالی ها، او تنها کوشیده روایت فردی خود را به یک ابژه (که در اینجا فرشی است که نشان و نمادی از هویت ایرانی به حساب می آید) اضافه کند و از این طریق خودش را به خودش نشان دهد.

محمد رضا شاخرخی نژاد متولد سال ۱۳۵۷ بیشتر به عنوان عکاس و منتقد هنری شناخته شده است.

حق نشر عکس w
حق نشر عکس s