فیلم جنجالی 'مصاحبه' را یوتیوب پخش می‌کند

حق نشر عکس Reuters

یک هفته پس از تصمیم سونی مبنی بر لغو پخش فیلم "مصاحبه" به دلیل تهدید هکرها، سونی اعلام کرده است که از شب کریسمس، بخش فیلم سایت "یوتیوب" این فیلم را برای کاربران در آمریکا پخش می کند.

اجاره این فیلم کمدی که درباره توطئه ترور رهبر کره شمالی است، ۵ دلار و ۹۹ سنت و قیمت خرید آن ۱۴ دلار و ۹۹ سنت است.

این فیلم از ساعت ۶ عصر چهارشنبه به وقت گرینویچ (شب کریسمس) در سایت یوتیوب برای کاربران در آمریکا قابل دسترسی است.

همچنین خبرگزاری اسوشیتدپرس به نقل از سونی خبر داده است که این فیلم از طریق سرویس گوگل پلی، ویدئوی ایکس باکس مایکروسافت و سایت اختصاصی فیلم (seetheinterview.com) نیز قابل کرایه و تماشا خواهد بود.

روز گذشته باراک اوباما٬ رئیس‌جمهور آمریکا از اعلام خبر اکران محدود فیلم مصاحبه در آمریکا استقبال کرد.

اریک شولتز سخنگوی اوباما در بیانیه ای گفت که آقای اوباما اکنون تصمیم تازه سونی را می ستاید.

او گفت:‌ "همان طور که رئیس جمهور روشن کرد، ما کشوری هستیم که به آزادی بیان و حق بیان هنری اعتقاد دارد."

همچنین چند سینما در ایالات متحده اعلام کردند که با توافق شرکت سونی٬ به صورت محدود این فیلم را در روز کریسمس نمایش خواهند داد. انتظار می رود که این فیلم روز پنجشنبه در بیش از ۲۰۰ سینما و مرکز هنری عمدتا مستقل نمایش داده شود. هکرها هم تهدیدهای تازه ای کرده اند.

دیوید دروموند، وکیل عالی گوگل پلی، در یادداشتی وبلاگی نوشته است که پس از تماس سونی برای پخش فیلم از طریق سرویس گوگل پلی، و بحث درباره همه موضوعات، "سونی و گوگل پلی به این نتیجه مشترک رسیدند که نمی توان یک گوشه نشست و اجازه داد که یک مشت آدم محدوده آزادی بیان را در کشوری دیگر تعیین کنند."

در فیلم "مصاحبه" به دو خبرنگار آمریکایی فرصت مصاحبه با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی داده می‌شود. سپس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) آن دو را مامور ترور رهبر کره شمالی می‌کند.

خبر پخش فیلم مصاحبه به صورت آنلاین و اکران آن در سینماهای مختلف در آمریکا یک هفته پس از آن منتشر شده که سونی تصمیم گرفته بود اکران این فیلم را به دلایل حملات سایبری و تهدیدات امنیتی متوقف کند.

آقای اوباما از تصمیم سونی برای لغو برنامه نمایش مصاحبه انتقاد کرده و آن رایک "اشتباه" خوانده بود.

هفته گذشته سونی در پی تهدید هکرهایی که ایمیل‌ها و داده‌های مهمی از کامپیوترهای این شرکت را هک و تهدید به انجام حملاتی مانند حملات ۱۱ سپتامبر علیه سینماهایی کرده بودند، اکران فیلم "مصاحبه" را لغو کرد.

آمریکا کره شمالی را مسئول آن حملات و تهدیدها می داند. پیونگ یانگ این اتهام را رد می کند هرچند هکرها را ستوده است.

بیشتر بخوانید: همه آنچه باید درباره حملات سایبری به سونی بدانید

مطالب مرتبط