۳۴۹ شیء باستانی پس از ۵۰ سال به ایران بازگردانده شد

حق نشر عکس ISNA

۳۴۹ قلم از اشیای باستانی تپه باستانی خوروین ساوجبلاغ، که ۵۰ سال پیش از ایران خارج شده بود، پس از سال ها دعوای حقوقی، از بلژیک به ایران بازگردانده شده است.

مهنار گرجی، رییس موزه ملی ایران، تعداد این اشیا را بیش از اشیایی که از ناحیه خوروین در موزه ملی نگهداری می شود دانسته و گفته: " ۲۲۸ شی تاریخی از منطقه خوروین در موزه ملی ایران نگهداری می شود که با ۳۴۹ قلم شی که به ایران وارد شده است ۵۷۷ شی از منطقه خوروین در ایران وجود دارد."

این اشیای باستانی که متعلق به ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰ سال قبل است، شامگاه پنجشنبه ۲۵ دسامبر، با هواپیمای اختصاصی و با هزینه ای معادل ۲۰۰ هزار دلار از فرودگاه بروکسل به فرودگاه مهرآباد منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در سال ۱۳۴۴ زنی فرانسوی به نام وولف کاریوس پس از ازدواج با مردی ایرانی با نام خانوادگی ملکی، از طریق یک دیپلمات بلژیکی ۳۴۹ قلم از اشیای باستانی این ناحیه را به مرور از ایران خارج کرد.

پس از آن که دولت ایران از وجود این اشیای عتیقه در موزه سنکتانتر در بروکسل باخبر شد، در سال ۱۳۶۰ در محاکم بلژیک طرح دعوی کرد و سرانجام پس مرحله رسیدگی در دادگاه، موفق به بازگرداندن این اشیا به ایران شد.

مسئولان میراث فرهنگی هنوز در باره جزئیات این دعاوی حقوقی توضیح بیشتری نداده اند.

قرار است روز شنبه اشیای خوروین با نظارت مسئولان سازمان میراث فرهنگی باز شود و به نمایش عمومی درآید.

حق نشر عکس ISNA