روسیه: نمایش فیلم لویاتان با حذف صوتی

حق نشر عکس AP
Image caption فیلم لویاتان رویارویی مردی برای حفظ زمین خود در برابر یک شهردار فاسد را نشان می‌دهد

یکی از فیلم‌های نامزد دریافت جایزه اسکار دربخش بهترین فیلم خارجی از سینمای روسیه قرار است در این کشور با حذف بخش‌هایی از صدا به نمایش درآید.

فیلم لویاتان ساخته ساخته آندری زویاگینتسف که پیشتر در جشنواره‌های سینمایی جهان تحسین شده است درباره مردی است که در شهری کوچک در شمال روسیه بر سر املاک خود با شهردار فاسد درگیر می‌شود.

توزیع کننده لویاتان در روسیه گفته است هیچ صحنه ای از این فیلم برای نمایش عمومی حذف نشده، اما تماشاگران روس کلمات ناسزا را نخواهند شنید.

بنا به قوانین روسیه، انتشار فحش و ناسزا در آثار سینمایی، برنامه‌های تلویزیونی، تئاترها و رسانه‌ها ممنوع است.

بخش غالب دیالوگ‌های فیلم لویاتان شامل کلمات ناسزا است که در برخی موارد بسیار قبیح توصیف شده اند.

با این حال، سخنگوی شرکت توزیع کننده فیلم در روسیه گفته است تماشاگران روس "به راحتی خواهند توانست که کلمات ناسزا را لب‌خوانی کنند."

لویاتان که پیشاپیش در برخی سینماهای اروپا و آمریکا به روی پرده رفته است سال گذشته جایزه بهترین فیلمنامه را از جشنواره کن دریافت کرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption لویاتان در بخش بهترین فیلم خارجی نامزد دریافت جایزه اسکار است

لویاتان همچنین در مراسم گلدن گلوب برنده جایزه بهترین فیلم خارجی شد.

موضوع داغ

خبرگزاری ریانووستی روسیه گزارش داده که میزان تقاضا برای نمایش لویاتان در سینماهای این کشور ببیش از پیش‌بینی‌ها بوده است.

این فیلم قرار است در ۶۵۰ سالن سینما، یعنی بیش از دو برابر تعدادی که انتظار می رفت، به نمایش درآید.

حق نشر عکس RIA Novosti
Image caption آندری زویاگینتسف کارگردان لویاتان گفته است به وجود آمدن نظرات متضاد بر سر این فیلم در جامعه روسیه نشان‌دهنده موفقیت اوست

تهیه کننده لویاتان گفته است از یک ماه قبل که نسخه ای غیرقانونی از این فیلم در اینترنت پخش شد تمایل عمومی برای تماشای آن افزایش یافت و به موضوعی داغ بدل شد.

آندری زویاگینتسف کارگردان لویاتان با استقبال از اختلاف نظراتی که درباره فیلمش به وجود آمده گفته است: "جامعه و کشور روسیه بر سر این فیلم تقسیم شده اند. نظرات مخالف یکدیگر نشان می دهد که ما به هدف زده ایم."

برخی تماشاگران، فیلم لویاتان را محکومیت روسیه ای می دانند که ولادیمیر پوتین ساخته است. تصویری بزرگ از آقای پوتین روی میز شهردار فاسد در این فیلم دیده می شود.

با این همه، سخنگوی آقای پوتین گفته که رئیس جمهوری روسیه خوشحال است که فیلم لویاتان واکنش‌های شدیدا متضادی در جامعه برانگیخته است.