شصت و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم برلین

حق نشر عکس BBC World Service

شصت و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم برلین، برلیناله، شب گذشته، پنجشنبه ۵ فوریه، با نمایش "هیچ کس شب را نمی‌خواهد" ساخته ایزایل کوشِت افتتاح شد.

در مراسم افتتاحیه شصت و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم برلین، مونیکا گروتز ، وزیر فرهنگ آلمان از تلاش دیتر کاستلیک مدیر این جشنواره برای حضور جعفر پناهی در جشنواره تقدیر کرد.

او با اشاره به عدم حضور آقای پناهی برای نمایش فیلم تازه اش "تاکسی" به دلیل ممنوع الخروج بودن و ممنوعیت کار برای او در ایران، بر ضرورت فعالیت آزادانه هنرمندان تاکید کرد.

حق نشر عکس .
Image caption "تاکسی" سومین فیلم آقای پناهی پس از محکومیتش به بیست سال فیلم نساختن

فیلم "هیچ کس شب را نمی خواهد" که محصول مشترک اسپانیا، فرانسه پرتغال است و ژولیت بینوش هنرپیشه فرانسوی برنده اسکار در آن بازی کرده در بخش مسابقه رقابتی سخت برای دریافت جایزه خرس طلایی را در پیش خواهد داشت.

ملکه بیابان، تازه ترین ساخته ورتر هرتزوگ، فیلمساز سرشناس آلمانی با بازی نیکول کیدمن، و فیلم هایی از ترنس مالیک آمریکایی و پیتر گرین وی بریتانیایی از جمله فیلم هایی هستند که برای کسب جایزه اول برلیناله با یکدیگر رقابت می کنند.

ایران در برلین

حق نشر عکس .
Image caption نمایی از فیلم "پریدن از ارتفاع کم"

علاوه بر فیلم "تاکسی"، دو فیلم دیگر نیز از ایران به نام های "پریدن از ارتفاع کم" و "مادر قلب اتمی" به بخش های مختلف راه جشنواره فیلم برلین راه یافته اند.

تاکسی ساختاری مستندگونه دارد و داستان آن در یک تاکسی در تهران می‌گذرد که رانندگی آن را خود جعفر پناهی بر عهده دارد.

تاکسی سومین فیلم آقای پناهی پس از محکومیتش به بیست سال فیلم نساختن است.

فیلم سینمایی "پریدن از ارتفاع کم" محصول مشترک ایران و فرانسه، ساخته حامد رجبی و به تهیه کنندگی مجید برزگر، نیز به این دوره از جشنواره فیلم برلین راه یافته است. این فیلم داستان زنی است که در چهارماهگی حاملگی، می‌فهمد که جنین در شکمش مرده، اما سکوت می‌کند و تصمیم می‌گیرد که به کسی در این باره چیزی نگوید.

حق نشر عکس .
Image caption فیلم"مادر قلب اتمی"

"مادر قلب اتمی"، از دیگر فیلم های ایرانی است که به جشنواره برلین راه یافته است. این فیلم دومین ساخته علی احمدزاده و به تهیه‌کنندگی امیر سیدزاده است و داستان آن با مهمانی کامی آغاز می‌شود که قصد دارد ایران را برای همیشه به مقصد تونس ترک کند.

شصت‌ و پنجمین جشنواره فیلم برلین تا ۱۵ فوریه ادامه دارد. در جشنواره امسال ۱۶۰۰ میهمان خارجی و داخلی شرکت کرده اند.

ریاست هیئت داوران بخش مسابقه امسال را دارن آرنوفسکی٬ کارگردان آمریکایی و سازنده فیلم‌هایی چون قوی سیاه و نوح بر عهده دارد.