بردمن و پسربچگی دو برنده اصلی جوایز اسپیریت

حق نشر عکس AFP
Image caption مایکل کیتون هنگام دریافت جایزه گفت: "وقتی الخاندرو به من گفت می خواهد فیلم را با یک شات ممتد و مداوم فیلمبرداری کند. من فکر کردم چقدر شهامت دارد. امروز اما بی اندازه خوشحالم که توانسته ام بخشی از یک چنین حرکت بزرگ سینمایی باشم."

در سی امین سال برگزاری مراسم اهدای جوایز سینمایی "اسپیریت" - جوایزی که به فیلم های مستقل و کم خرج با موضوع هایی بکر و تازه اهدا می شود- سه جایزه از جمله بهترین فیلم سال به کمدی سیاه بردمن ساخته الخاندرو ایناریتو گونزالس تعلق گرفت. مایکل کیتون، بازیگر نقش اول این فیلم، جایزه بهترین بازیگرسال را از آن خود ساخت و امانوئل لوبزکی، فیلمبردار مکزیکی بخاطرشیوه خاص فیلمبرداری که به صورت یک شات ممتد و مداوم جلوه می کند، جایزه بهترین سینماتوگرافی سال را دریافت کرد.

مراسم اهدای جوایز اسپیریت به شکل یک گردهم آیی به مراتب خودمانی تر از اسکار، یکی از مهم ترین رویدادهای هنری فیلمسازی مستقل بشمار می رود که امسال هم مثل سال های گذشته، زیر چادر سفید و بزرگی در ساحل سانتا مانیکا در شهر لس آنجلس برگزار شد.

این مراسم بیش از هرچیز با هدف تشویق فیلمسازان تازه نفس و پیشبرد هنر فیلمسازی در خارج از دایره تجارتی هالیوود و نفوذ استودیوهای بزرگ فیلمسازی، درشب پیش از اهدای جوایز اسکار برگزار می شود.

الخاندرو ایناریتو گونزالس ضمن دریافت جایزه خود به حاضران گفت: "ما همه سینماگرانی هستیم که حرفی برای گفتن داریم و می خواهیم این حرف را بزنیم. درغیر این صورت نسل ما هم مثل نسل پرنده های کمیاب منقرض می شود. من فکر می کنم هر یک از فیلم هایی که امشب نامزد این جایزه بوده اند، فیلم هایی هستند که صمیمانه و با درونی ترین احساسات ساخته شده اند. البته فراموش نکنیم که ساختن این فیلم بدون مایکل کیتون امکان پذیر نبود. چرا که او دقیقا همان مرد پرنده ای است که در فیلم می بینید."

بردمن در این رده بندی با فیلم های پسربچگی، ماجرای کودکی تا بلوغ یک پسربچه، عشق عجیب است - ماجرای دو مرد همجنسگرا و میانسال با بازی آلفرد مولینا و جان لیتگو، سلما - فیلمی درباره پیاده روی تاریخی مارتین لوترکینگ در راه بدست آوردن حقوق مدنی سیاهان درآمریکا و ویپلاش درباره یک معلم موسیقی خشن و شاگرد او رقابت می کرد.

مایکل کیتون ضمن دریافت جایزه خود به حاضران گفت: "اگر ما دراین شرایط از نارسیس (شخصیت اسطوره ای یونانی) سپاسگزاری نکنیم واقعا غفلت کرده ایم. فکر می کنم ما همگی به این شخصیت بی اندازه مدیونیم. اما از شوخی گذشته این یک سینمای دلیرانه و بی باک است. وقتی الخاندرو به من گفت می خواهد فیلم را با یک شات ممتد و مداوم فیلمبرداری کند. من فکر کردم چقدر شهامت دارد. امروز اما بی اندازه خوشحالم که توانسته ام بخشی از یک چنین حرکت بزرگ سینمایی باشم. بدون شک این فیلم مسیر فیلمسازی را برای همیشه عوض خواهد کرد."

فرد آرمنسون بازیگر سریال تلویزیونی"پورتلندیا" و کریستین بل مجریان مراسم امسال، بخش هایی از برنامه را با کمدی استندآپ همراه کردند. آرمنسون ضمن معرفی اهداف جوایز اسپیریت به حاضران گفت:"مدت سه دهه است که اسپیریت به عنوان نوعی پادزهر و نوشدارو در نقطه ای روبروی هالیوود ایستاده است."

با این همه، اهدای سه جایزه اصلی اسپیریت به فیلم "بردمن" که نامزد ۹ جایزه اسکار است بیشتر به پیش بینی جوایز اسکارشباهت داشت.

موفقیت فیلم پسربچگی

جایزه بهترین کارگردان سال به ریچارد لینکلیتر اهدا شد که فیلم غیرمتعارف او، پسربچگی، مراحل مختلف زندگی یک پسربچه را در طول ۱۲ سال فیلمبرداری دنبال می کند.

این کارگردان که به تازگی جایزه خرس نقره ای جشنواره برلین را هم برای کارگردانی فیلم پسربچگی به دست آورد روی فرش قرمز درباره این پروژه ۱۲ ساله گفت : "این فیلم درلحظه ها اتفاق می افتد. لحظه های زندگی. من همیشه کنجکاو بوده ام که بدانم مرز بین کودکی و بزرگسالی کجاست و در چه شرایطی کودکی بپایان می رسد و بزرگسالی آغاز می شود؟"

حق نشر عکس AP
Image caption پاول پاولسکی جایزه بهترین فیلم بخش بین الملل را برای فیلم "ایدا" گرفت

پاتریشیا آرکت بازیگر نقش مکمل زن فیلم پسربچگی و نخستین برنده مراسم اهدای جوایز اسپیریت امسال به حاضران گفت: "من درفیلم های مستقل زیادی شرکت کرده ام و زندگیم را از این راه گزرانده ام .. هرچند این اولین باری است که این جایزه به من اهدا می شود اما فکر می کنم باید جایزه ای هم برای کسانی که این نوع فیلم های کم خرج را توزیع و پخش می کنند درنظربگیریم."

جایزه بهترین فیلمنامه نویس بار اول به جاستین سیمیون برای فیلم "سفیدپوستان عزیز" ماجرای زندگی چهار دانشجوی سیاهپوست فقیر در یک دانشگاه معتبر و پرهزینه اهدا شد. یکی دیگر از نامزدهای این رده بندی، دزیره اخوان فیلمساز ایرانی تبار ساکن نیویورک بود که فیلمنامه او بنام "رفتار درست" نامزد چند جایزه مختلف در فستیوال ساندنس امسال بوده است.

جایزه ویژه رابرت آلتمن به دست اندرکاران فیلم "پلیدی درونی" با بازی ژواکین فیونیکس و جاش برولین اهدا شد. جایزه بهترین کارگردان بار اول هم به فیلم "شب خیز" درباره روزنامه نگاری که مسائل جنایی شب های لس آنجلس را گزارش می کند با بازی و تهیه کنندگی جیک جیلینهال اهدا شد. یکی دیگر از نامزده های این رده بندی فیلمساز ایرانی، آنا لیلی امانپور کارگردان فیلم "دختری در شب تنها به خانه می رود" بود.

یکی از مهم ترین جوایز اسپیریت، جایزه ۵۰۰ هزار دلاری "جان کاساوتیس" است که هرسال به کارگردان های جوان و بار اول اهدا می شود و امسال هم به دو کارگردان فیلم "لند هو" تعلق گرفت.

جایزه بهترین بازیگر زن سال به جولیان مور به خاطر بازی در نقش اول فیلم "هنوز آلیس" اهدا شد. این فیلم ماجرای ابتلای یک استاد زبانشناسی به بیماری آلزایمر است. جولیان مور هنگام دریافت جایزه اش به حاضران گفت: "من چقدر خوشبخت بوده ام که ۲۵ سال از زندگی حرفه ای ام را صرف بازی در فیلم های مستقل کرده ام. این فیلم با یک بودجه ۴ میلیون دلاری در مدتی کمتر از ۲۳ روز ساخته شد و من افتخار می کنم که توانسته ام بخشی از این پروژه مهم باشم."

جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد به جی کی سیمونز برای بازی درنقش مربی موسیقی فیلم ویپلاش اهدا شد. جایزه بهترین مستند سال به لورا پوآتراس برای فیلم "شهروند ۴" درباره ادوارد اسنودن، افشاگر اسنادمحرمانه آمریکا اهدا شد. فیلمی که تماما به صورت زیرزمینی و محرمانه ساخته شده است. گلن گرینوالد، روزنامه نگاری که به همراه فیلمساز برای مصاحبه با اسنودن به هنگ کنگ سفرکرده است ضمن قبول جایزه به حاضران گفت: "خیلی ها تصور می کنند این فیلم درباره سرپوش گذاشتن بر روی آزادی های شخصی است اما درواقع این سرپوش گذاشتن برروی اصول دمکراسی است. بنابراین نه تنها اسنودن نباید ده ها سال زندانی شود بلکه ما همگی باید از او قدردانی و تجلیل کنیم."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption الکساندر پین کارگردان برجسته فیلم های مستقل، جایزه ویژه فیلم برگزیده سال را به فیلم فاکسکچر با بازی استیو کارل و مارک روفالو اهدا کرد.

در بخش دیگری از این مراسم، الکساندر پین کارگردان برجسته فیلم های مستقل، جایزه ویژه فیلم برگزیده سال را به فیلم فاکسکچر با بازی استیو کارل و مارک روفالو اهدا کرد.

فهرست کوتاه برندگان جوایز اسپیریت ۲۰۱۵

بهترین فیلم بلند داستانی : بردمن

بهترین بازیگر مرد: مایکل کیتون "بردمن"

بهترین بازیگر زن: جولیان موور "هنوز آلیس"

بهترین کارگردان : ریچارد لینکلیتر "پسربچگی"

بهترین فیلم مستند: لورا پوآتراس "شهروند چهار"

بهترین فیلمنامه : دن گیلروی "شب خیز"

بهترین بازیگر مرد مکمل: کی جی سیمونز

بهترین بازیگر زن مکمل : پاتریشیا آرکت "پسربچگی"

بهترین تدوین: تونی گلاس "ویپلاش"

بهترین فیلم بین المللی: پاول پاولسکی "ایدا" (لهستان)

جایزه رابرت آلتمن: پلیدی درونی

بهترین اولین فیلم بلند داستانی : دن گیلروی "شب خیز"

بهترین فیلمنامه بار اول: جاستین سییمیون"سفید پوستان عزیز"

بهترین فیلمبرداری: امانوئل لوبسکی "بردمن"

بهترین تدوین: تام کراس "ویپلاش"