برندگان جشن تصویر سال؛‌ داوری ۴۰ هزار عکس

حق نشر عکس httptassvir.com

برندگان دوازدهمین دوره جشن تصویر سال و جشن فیلم تصویر جمعه پانزدهم اسفندماه طی مراسمی در خانه هنرمندان ایران معرفی شدند.

این دوره جشن تصویر نیز همچون سال های گذشته در دو بخش آزاد و مسابقه برای جوانان زیر ۲۵ سال در رشته های عکس، پوستر، کاریکاتور و فیلم برگزار شد.

در جشن تصویر امسال، افشین شاهرودی، کیارنگ علایی و مجید سعیدی داوری بخش عکس، رخشان بنی‌اعتماد، اکبر عالمی و محمود کلاری داوران بخش فیلم، بهروز متین‌صفت، کورش پارسانژاد و فرهاد فزونی داوران بخش گرافیک، و کامبیز درم‌بخش، فیروزه مظفری و آروین داوران بخش گرافیک بودند.

حق نشر عکس httptassvir.com

سیف الله صمدیان، عکاس و دبیر دوازدهمین دوره جشن تصویر سال، شب گذشته در مراسم معرفی برگزیدگان این جشن گفت: "۴۰ هزار عکس به این دوره جشن تصویر سال رسید و من نمی‌دانم چه کسی باید جوابگوی این همه استعداد و حس باشد. امیدوارم آنهایی که نام بزرگتری دارند بیایند و کارهای بزرگی برای این هنرمندان انجام دهند."

آقای صمدیان در گفت و گویی گفت:" این برنامه تقدیر از حرکت های شاخص هنری و در واقع جمع بندی بهترین های سال است که به عنوان رویدادهای مهم سال در عرصه هنرهای تجسمی بازبینی و قدرشناسی می شوند."

افشین شاهرودی، عکاس و عضو هیئت داوران بخش عکس درباره جایزه جشن تصویر گفت: "برنامه جشن تصویر سال، یک حرکت خودجوش است که بدون هیچ پشتوانه و کمک دولتی و صرفا روی علاقه مندی های آقای صمدیان شکل گرفته و تا به حال هم همین طور پیش رفته و توانسته جایگاه خوبی در میان علاقه مندان طیف های مختلف هنرهای مختلف تصویری کسب کند."

آقای شاهرودی گفت: "بسیاری از برنامه هایی که تا به حال در ایران برگزار شده و پشتوانه های دولتی داشته، بعد از مدتی تغییر شکل و محتوا می دهند، اما خوشبختانه این اتفاق برای جشن تصویر نیفتاده است و من امیدوارم که پس از این هم، این جریان بتواند بدون چنین کمک ها و پشتوانه هایی به حرکت خود ادامه دهد."

حق نشر عکس httptassvir.com

در جشن تصویر امسال، علاوه بر معرفی برگزیدگان و تقدیرشدگان این دوره، از تعدادی از هنرمندان پیشکسوت نیز تقدیر شد.

آقای صمدیان در این باره گفت: "امسال ما از تعدادی از هنرمندان مطرح و بزرگ هنرهای تجسمی به دلیل فعالیت های ویژه شان قدردانی کردیم. در این برنامه ویژه آیدین آغداشلو به خاطر برپایی یک نمایشگاه بعداز چهل سال، کامبیزدرم بخش برای چاپ کتاب مینیاتورهای سیاه ، ابراهیم حقیقی به خاطر نمایشگاه مروری بر آثار چهل سال گذشته او، محسن راستانی برای انتشار کتاب زمان سخت و محمد فرنود و احمد معینی جم بخاطر گزارش تصویریشان از جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل تجلیل و تقدیر شد."

در دوازدهمین دوره جشن تصویر سال ۱۸۵ اثر در بخش گرافیک، ۴۷ اثر در بخش کاریکاتور و ۵۱۳ قطعه عکس در بخش عکس به نمایش در آمده است.

حق نشر عکس httptassvir.com
Image caption عباس کیارستمی و سیف الله صمدیان

در بخش جشنواره "فیلم تصویر" و در قالب معرفی یک بخش تازه با عنوان "جشنواره جشنواره ها " نیز فیلم های منتخب بخش هنر و تجربه در چارچوب جشنواره فیلم فجر، فیلم های برتر سینما حقیقت، برنده های فیلم کوتاه تهران و فیلم های برگزیده جشن خانه سینما به نمایش درآمده است.

نمایشگاه آثار دوازدهمین جشن تصویر سال تا ۲۰ اسفند ماه در خانه هنرمندان ادامه خواهد داشت.

عکس های موبایلی

سیف الله صمدیان درباره ویژگی های دوازدهمین دوره جشن تصویر سال گفت: "ما امسال بخش های ویژه ای داشتیم بخش عکس موبایلی که این روزها رواج زیادی دارد و بخش عکس ایران ما و همچنین در بخش فیلم نیز برنامه های جدیدی داشتیم که عملی نشد اما توانستیم در بخش فیلم های هنر و تجریه فیلم های غیر تجاری و صرفا هنری را به نمایش بگذاریم و البته در بخش هنرهای تجسمی هم ما امسال امکان بازبینی آثار برجسته را در قالب چند رسانه ای (مالتی مدیا) فراهم کردیم."

افشین شاهرودی نیز در باره عکس های شرکت کرده در مسابقه امسال گفت:" امسال شاهد آثار قابل قبولی بودیم که می توانست تصویری واقعی از جامعه امروز عکاسی ایران ارایه دهد."

به گفته آقای شاهرودی، نکته جالب توجه در بخش عکس امسال، عکس های موبایلی بوده است. او گفت:" عکس های موبایلی کیفیت بسیار خوبی داشتند و واقعا آدمی را به تامل وامی داشت و جا دارد در سال های آینده جای بیشتری برای آن در نظر گرفته شود."

برندگان دوازدهمین دور جشن تصویر

حق نشر عکس httptassvir.com
Image caption کامبیز درمبخش از جمله تقدیرشدگان ویژه این دوره بود

در بخش عکس با موضوعات مستند اجتماعی، نگاهی دیگر، هنر و هنرمندان، عکس ورزشی و عکس خبری به ترتیب مهران میرزایی، آرمین امیریان، مریم دیهول ، امید وهاب زاده و حامد ملک پور به عنوان نفرات برتر شناخته شدند.

امیر بهروزی راد، سروش جوادیان، سینا شیری، بابک صدیقی، ساسان توکلی فارسانی، جواد عسکراوغلی، ابوالفضل نسایی، بهنام رضوانیان، احمد معینی جم و برنا میرهادیان نیز به عنوان برندگان بخش عکس ایران ما معرفی شدند.

ابوالفضل سلمان زاده، خسرو پرخیده، آکو سالمی، سجاد صفری، ابراهیم نوروزی، ساسان توکلی فارسانی، سپهر صمدیان، ارسلان امانتی و نازنین طباطبایی نیز برندگان بخش عکاسی با موبایل شدند.

دو تندیس بخش فیلم کوتاه جوانان و بخش فیلم های بالای ۱۵ دقیقه نیز به ترتیب به فیلم های "قنات شهر خاموش" به کارگردانی مشترک حسین امیری و پدرام پورامیری و فیلم "لام تا کام" به کارگردانی محسن بانصیری تقدیم شد.

جایزه ویژه بهترین تصویر به "آفتاب سوخته" ساخته بهرام و بهمن ارک رسید.

در بخش پوستر، با تقدیر از چهار هنرمند، تندیس و جایزه نقدی به محمد جواد بهشتیان تقدیم شد.

در بخش کاریکاتور نیز ضمن تقدیر از شش هنرمند، تندیس این بخش به سحر فتاح رسید.

جایزه جوانان زیر ۲۵ سال نیز در رشته‌های عکاسی، گرافیک، کاریکاتور و فیلم به‌ یاد و نام محسن رسول‌اف هنرمند جوانی که شهریورماه سال ۱۳۸۷ در سانحه سقوط هواپیما درگذشت، به برگزیدگان اهدا شد.