هارپر لی 'برای انتشار ادامه «کشتن مرغ مقلد» تحت فشار نبوده است'

حق نشر عکس Getty

کارآگاهان کمیسیون امنیتی آلاباما پرونده این اتهام را که هارپر لی برای انتشار ادامه رمان "کشتن مرغ مقلد" تحت فشار قرار گرفته است، مختومه اعلام کردند.

یکی از کارآگاهان پس از گفت‌وگو با هارپر لی، نویسنده ۸۸ ساله، گفت که اکنون اطمینان دارد که خواسته قلبی هارپر لی این بوده است که کتاب دومش منتشر شود.

این کتاب با عنوان "برو و دیده‌بانی بگمار" (Go Set a Watchman) نخستین کتابی به شمار می‌رود که هارپر لی از سال‌های دهه ۱۹۶۰ تاکنون منتشر می‌کند. تا پیش از انتشار این رمان، "کشتن مرغ مقلد" تنها رمان منتشرشده او بود.

اقدام غافلگیرکننده هارپر لی در انتشار این کتاب، سبب شد که برخی، مدعی شوند که خانم لی تحت اجبار قرار گرفته است تا دستنوشته چندین دهه قبل خود را منتشر کند. این دستنوشته را وکیل او سال گذشته در میان وسایلش پیدا کرده بود.

ژوزف بورگ، مدیر کمیسیون امنیتی آلاباما، گفت: "ما پرونده را مختومه اعلام کرده‌ایم. او قادر بود به سوال‌هایی که از نظر ما مهم بود، پاسخ رضایتبخش بدهد."

به گفته ناشر این کتاب (هارپر کالینز) نخستین چاپ قسمت دوم "کشتن مرغ مقلد" در ۳۰۴ صفحه در ژوئیه امسال و در دو میلیون نسخه منتشر خواهد شد. این رمان از هم‌اکنون در تیراژ وسیع در سایت‌های فروش کتاب، پیش‌فروش شده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption هارپر لی اکنون در خانه سالمندان زندگی می‌کند و کارآگاهان در همانجا با او گفت‌وگو کرده‌اند

خانم لی این کتاب را در میانه دهه ۱۹۵۰ نوشت، اما به توصیه ویراستارش آن را منتشر نکرد.

این نویسنده گفته بود که خوشحال است که دومین کتابش بعد از این همه سال منتشر می‌شود. او گفته بود که آن موقع، نویسنده تازه‌کاری بود و آنگونه عمل کرد که به او گفته شد.

عنوان این کتاب "برو و دیده‌بانی بگمار" برگرفته از آیه‌ای در کتاب اشعیا از عهد عتیق است که می گوید: "برو و دیده‌بانی بگمار تا آنچه‌ می‌بیند را اعلام‌ نماید."

هارپر لی گفته بود: "خبر نداشتم که [نسخه اصلی کتاب] هنوز هست. بنابراین وقتی تونیا کارتر، دوست عزیز و وکیلم آن را کشف کرد، حسابی شگفت‌زده و خوشحال شدم."

او اضافه کرد: "پس از کلی فکر و تامل با چند نفری که به آنها اعتماد داشتم، در میان گذاشتم و خوشحال شدم که از آنها شنیدم که این کتاب ارزش منتشر شدن را دارد."

حق نشر عکس sa
Image caption گریگوری پک تنها اسکار زندگی خود را برای ایفای نقش در فیلم کشتن مرغ مقلد گرفت

داستان "برو و دیده‌بانی بگمار" باز هم در شهر خیالی میکوم در ایالت آلاباما می‌گذرد و در آن، اسکات فینچ، راوی داستان برای دیدن پدرش، اتیکاس فینچ که وکیل است از نیویورک به این شهر می‌رود.

در "کشتن مرغ مقلد" اسکات داستانی را روایت می‌کند که چطور پدرش وکالت مرد سیاه‌پوستی را به عهده می‌گیرد که به اتهام تجاوز محاکمه می‌شود.

"کشتن مرغ مقلد" در سال ۱۹۶۰ منتشر شد و بلافاصله برنده جایزه ادبی پولیتزر شد.

دو سال بعد رابرت مالیگان بر اساس آن، فیلمی با بازی گریگوری پک ساخت که سه اسکار از جمله جایزه بهترین بازیگری را برای گریگوری پک در پی داشت.