'گفتگو در مه' در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'گفتگو در مه' ساخته محمدرضا مقدسیان مستندساز فقید ایرانی که به تازگی درگدشت، به نمایش درمی‌آید.

درباره فیلم

منبع تصویر، aparatconversation

توضیح تصویر،

نمایی از فیلم 'گفتگو در مه'

در یک جامعه سنتی ریش سفیدها، معمولا یک سرمایه اجتماعی به حساب می آیند ولی در عین حال در یک جامعه در حال گذار از سنت به مدرنیته ، همین ریش سفیدها گاهی یک مانع بزرگ محسوب می شوند. در یک جامعه مردسالار که با حضور زن در مناسبات اجتماعی و ساختار تصمیم گیری میانه خوبی ندارد، این اتفاق به شکل چشم گیرتری دیده می شود. انتخابات و احترام به رای جمعی با وجود این که در تقریبا بیشتر جوامع امروزی پدیده ای شناخته شده است، اما هنوز معمولا به عنوان رفتاری مدرن، به شدت در مقابل سنت ها قرار می گیرد و همین باعث بوجود آمدن کشمکش هایی در جوامع می شود. جامعه ایرانی هم در سال های اخیر تجربه های مشابهی داشته است. 'گفت و گو در مه ' فیلمی است که دقیقا مواجهه سنت و پدیده مدرنی مثل انتخابات را در ساختار جامعه ایرانی به تصویر می کشد. فیلم نگاه بسیار نزدیک و تا ثیر گذار به این مساله دارد. مساله ای که ریشه خیلی از مشکلات در جامعه ایرانی می تواند باشد. کارگردان در این فیلم سعی دارد که تصویری از دشواری های یک جامعه در حال تحول ارائه دهد.

ویژگی فیلم

'گفتگو در مه' به کارگردانی محمدرضا مقدسیان مستند ساز برجسته و فقید ایران و تصویر برداری اسماعیل امامی تصویری روشن و دقیق از تقابل سنت و مدرنیته در یک جامعه در حال گذر است. فیلم ساختاری منسجم و تدوین روان و یکدستی دارد و دوربین به شکلی باورنکردنی و بی واسطه به شخصیت‌هایش نزدیک شده بود و روند فیلم طوری پیش رفته که یک درام کاملا مستند خلق شده است. فیلمساز در این فیلم بدون این که ادعایی داشته باشد، خیلی از رفتارهایی را که در تمام این سالها در جامعه ایرانی شاهدش هستیم را ریشه یابی می کرد. 'گفت و گو در مه' از آن فیلم هایی است که اگر ساخته نمی‌شد سینمای ایران چیزی کم داشت.

درباره کارگردان

منبع تصویر، aparatmoghadasian

توضیح تصویر،

محمدرضا مقدسیان، مستندساز فقید ایرانی

'گفتگو در مه' ساخته محمدرضا مقدسیان مستندساز برجسته ایرانی است که به تازگی و بعد از یک دوره بیماری درگذشت، متولد ۱۳۲۶در تهران بود و از سال ۱۳۵۲ فعالیت حرفه‌ای خود را در زمینه پژوهش و تولید فیلم‌های مستند آغاز کرده بود. آقای مقدسیان در دوران زندگی‌اش مستند های پژوهش شده خوبی را تهیه کرد و مدتی هم رئیس انجمن مستندسازان ایران بود. بعد از انقلاب او با مستند 'کوره پزخانه' که درباره کودکان کار در کوره پزخانه ها بود، توانست جایزه بهترین فیلم را از فیستوال فیلم مسکو در سال ۱۳۵۹ به‌دست بیاورد ، اما همین فیلم برای او مشکل‌آفرین شد و تا مدت‌ها اجازه و امکان فیلمسازی پیدا نکرد. به همین دلیل برای تامین معاش و زندگی روزمره مجبور شد با وانت بار کار کند و همین او را با زندگی در عرصه عمومی آشناتر کرد و در بازگشتش به فیلمسازی بستری شد برای نزدیک‌تر شدن‌اش به ارتباط بی‌واسطه با مردم در آثار مستندش. فیلم های آقای مقدسیان که برایش جوایز عمده ای داخلی و بین‌المللی را به همراه آورده، عموما تنوع موضوعی زیادی دارد و خوش فکر، جذاب و پژوهش شده است. مقدسیان از مستندسازان ایرانی است که مستندهای او تاکنون در جشنواره‌های داخلی و بین المللی بسیاری به نمایش درآمده و جوایز بسیاری را کسب کرده‌اند. از جمله آثار وی می‌توان به 'شاعر قاصدک‌ها' ، 'مای سا و ماسان'، 'سرود دشت نیمور'، 'کوره پزخانه'، 'خلیفه نظرلی محجوبی'، 'عاشیق اصلان طالبی' و 'کاریز، مبارزه با بیابان' اشاره کرد. آقای مقدسیان کارها و موضوعات سخت را دوست داشت و به پژوهش دقیق بسیار معتقد بود و باور داشت که به هر دلیل و در هر شرایطی نباید فیلم ساخت. 'گفتگو در مه' ، یکی از شاهکارهای سینمای مستند ایران از یادگارهای اوست.

از وی به عنوان یکى از جدى ترین و با تجربه ترین مستندسازان اجتماعى در ایران نام می برند.

خلاصه فیلم هفته گذشته 'بازمانده‌ای از ماگادان' ساخته عارف محمدی

'بازمانده‌ای از ماگادان' خاطرات دکتر عطا صفوی از اردوگاه کار اجباری در ماگادان در دوران استالین را به تصویر کشیده است. آقای صفوی در سال ۱۳۰۵ در ساری متولد شد و در دوران جوانی از هواداران حزب توده ایران بود که به شوروی فرار کرد ولی در آنجا با اتهام جاسوسی روبرو شد و سالها در حبس و رنج گذارانید.

بیشتر بخوانید:

<bold><documentLink href="" document-type=""> کابوس‌های شکنجه؛ یادی از عطا صفوی، پزشک ایرانی</documentLink></bold>

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

علی

زندگی این مرد بسیار عجیب و تاثیرگذار بود. یک داستان ناب و پرفراز و نشیب از سختی ها و صد البته تسلیم نشدن و سر خم نکردن در برابر هرآنچه که زندگی بر انسان تحمیل میکند. اعتراف می‌کنم که حتی بر صفحه مونیتورم ، گاهی توان نگاه کردن به چشمهایش را نداشتم. آن حسرت توامان با مبارزه شرمسارم کرد.

نسرین

بسیار فیلم تاثیر گذاری بود.مخصوصآ نقاشی ها که صحنه ها را بسیار زیبا بیان کرده بودند واین داستان را جذاب‌تر کرده اند.

ستاره

من دوبار دیدم . از مقاومت و نومیدن نشدن آقای عطا صفوی خیلی خوشم آمد . این درسی است برای زندگی . کاش جوانها حتما این فیلم را ببینند.

علی

مستند بسیار خوبى بود,من که اشکم موقع نگاه کردنش در آمد.

بهروز

نمونه بسیار بسیار خوب از یک فیلم مستند. فیلمساز از تمام المانهایی که در دسترس بوده با زیرکی و خلاقیت و هنرمندی استفاده کرده بود. موسیقی فیلم هم بسیار عالی بود.

صدیق

سرنوشت باورمندان به بهشت " شوروی " همین است و بس . پیام آخر جالب است که آقای صفوی بیان می دارد، " این جا، کانادا بهشت راستین زمین است."

درسی برای همه باورمندان دیروز که هنوز داغ حسرت به دل دارند.

آرش

پرسش اینجاست ، که بعد از جنگ جهانی چه عواملی باعث واکنش شوروی وفرو رفتن به انزوا ودر نهایت کشیدن حصار و به قول حضرات پرده اهنین گشت؟ مگر نه که غرب با پیروزی شوروی وشکست هیتلرازشکست زود هنگام کمونیزم ناامید ودرصدد ایجاد توطئه های رنگارنگ افتاد وبا محاصره ی همه جانبه شوروی اعم از اقتصادی ، سیاسی،جغرافیایی، حتی فرهنگی موجبات مرزبندی های سخت گیرانه را فراهم آورد وبا پی گیری پروژه شیطان سازی که تا کنون نیز ادامه دارد شوروی را مجبور به واکنش های غیر عادی نمود. ازکجا معلوم که همراه عطا که در طول فیلم دیگرنامی از اوبرده نمی شود جاسوس نبوده است وعطا هم از سمپات های ناشناس وکم تجربه بوده که به تنهایی وفقط با یک رویا درچنان شرایط خطیرپس از جنگ جهانی مبادرت به مهاجرت به کشور محاصره شده است. بعد از آن همه رنج هم که به جریان عادی زندگی برگشته به تحصیل طب تا درجه جراح اول پرداخته که در ایران خوابش را هم نمی‌دید. همان‌طور که می‌بینیم در بهشتی که نام می‌برد(کانادا) نیزبا کمک خیریه زندگی می‌کرد. زمان پخش این دست برنامه ها نیز از جانب بی بی سی قابل تامل است . یعنی زمانی که جوانان ومردم اروپا وبخش گسترده ای از جهان از برنامه های نئو لیبرال سرخورده وبه دنبال جهانی انسانی تربا محور عدالت خواهی وچپ هستند، آنها این را پخش می‌کنند. درپایان از رنجی که عطا برده متاثرم وبه هیچ روی نظرات بنده نافی محنت ایشان نیست ، ولی دردهای عطا مسلما از رنج میلیون ها انسان بی گناه ازویتنام تا سوریه وعراق ویمن بیشتر نیست.

غریب

فیلم خوبی بود چون من کما بیش می دانم که کسانی که به دیگر کشورها پناهنده می شود به اسارت یا بردگی گرفته می شوند . البته مورد ایشان بسیار خشن تر است اما امروزه هم حتی بسیاری کشورهای دمکراتیک غربی هم این هست. البته روش ها تا این حد که در این فیلم نمایش داده می شود آشکار نیست ولی نتیجه که همان بهره کشی و انجام کار سخت توسط پناهنده هاست یکی است . فیلم بسیار خوبی بود ولی نباید اشتباه شود که کشورهای غربی بهترند و با پناهنده ها بهتر رفتار می شود . همه ی کشورها سعی می کنند که پناهنده ها به نان خور مفت بدل نشوند.

کسانیکه در کشور خودشان زندگی می کنند مفهوم وطن و اهمیت وطن را نمی دانند و نمی دانند که هموطن بودن و هموطن داشتن چه نعمتی است و خیانت به وطن و ترک وطن در جستجوی از ما بهتران یعنی چه ؟

فراموش نکنیم که در کشور ما هم با افغانی ها بد رفتاری می شود و آنها هم به عنوان پناهنده خاطرات تلخی از ایران دارند که شاید هیچوقت گفته نشده و نشود.

این قسمت آخر که تبلیغ کانادا می کرد هم باعث به اشتباه افتادن مخاطب می شود . بله آمریکا یا کانادا یا هر کشور اگر خوب است برای خود مردم مقیم آنجا خوب است و اینکه کسی با پناهندگی سعی کند خود را در آن جمع قراردهد زیاد جالب نیست چون در هر صورت پناهنده از احترام برخوردار نیست

شراب

با احترام باید بگویم که شما بخشی از رنج نامه این مرد را سانسور کردید و من افسرده شدم .این مرد تمام زندگیش حذف و سانسور شد ، شما نمی بایست بخشی از درد دل او را حذف می کردید.

در نسخه اصلی این مرد پاک باخته بخشی هست که به آمدن شهبانو فرح به تاجیکستان اشاره می کند که عده ای از دیدار این مرد با شهبانو او را منع می کنند و مانع دیدار او با شهبانو می شوند و او نمی تواند از شهبانو بخواهد که او را به ایران ببرد.شما این بخش از گفته این مرد را سانسور کردید .امیدوارم در این خصوص توضیحاتی بدهید و به شعور بیننده توهین نکنید.

آپارات

از نسخه ۵۲ دقیقه‌ای که کارگردان به آپارات داده است چیزی کوتاه نشده است .

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجا کلیک کنید.

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول زیر از طریق لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی نیز قابل مشاهده است.

برای مشاهده برنامه از طریق لینک پخش زنده تلویزیونی وب سایت بی‌بی‌سی اینجا را کلیک کنید.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: کلیک aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات:کلیک https://www.facebook.com/aparatonbbc

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.