پلیس ایران به کیهان کلهر اجازه برگزاری کنسرت نداد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کیهان کلهر از برجسته‌ترین موزیسین‌های ایرانی در عرصه‌های جهانی است

پیروز ارجمند، مدیر کل دفتر موسیقی وزارت ارشاد ایران گفته است که اداره اماکن نیروی انتظامی به کیهان کلهر و بروکلین رایدر اجازه برگزاری کنسرت نداده است.

آقای ارجمند در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم گفت که علیرغم تمام هماهنگی‌های لازم با وزارت امور خارجه و پیگیری مسائل مربوط به گرفتن ویزا برای اعضای گروه بروکلین رایدر، نیروی انتظامی با برگزاری این کنسرت مخالفت کرد.

قرار بود این کنسرت این هفته در برج میلاد تهران برگزار شود.

آقای ارجمند گفت: "این نوع نگاه و ندادن مجوز به کنسرت های خارجی با برنامه های ریاست محترم جمهور و سیاست‌گذاری‌های کلی نظام که تعامل فرهنگی با دنیا را مدنظر دارند، منافات دارد. نیروی انتظامی باید در این باره جوابگو باشد."

او گفت: "نیروی انتظامی باید تعیین کند که در عرصه سیاست گذاری فرهنگی برنامه‌ای دارد یا نه؟ اگر در این بخش هم برنامه‌ای دارد که ما دفتر موسیقی را هم به آنها محول کنیم."

کیهان کلهر، نوازنده کمانچه در پی عدم صدور مجوز برای برگزاری این کنسرت به سایت موسیقی ما گفت: "کنسرت‌ها دوباره برگزار نخواهد شد. تا زمانی‌ که فرهنگ و هنر ایران گروگان زورگیری و زورآزمایی جناح‌های سیاسی است و خط مشی‌ مشخصی‌ برای اینگونه فعالیت‌ها تعریف و اجرا نشده، بنده از انجام هرگونه فعالیت در ایران خودداری خواهم کرد."

کیهان کلهر از برجسته‌ترین موزیسین‌های ایرانی در عرصه‌‌های جهانی است که تاکنون چهار بار نامزد جایزه موسیقی گرمی شده است.

برگزاری کنسرت و انتشار آلبوم مشترک با موزیسین‌های سرشناسی چون شجاعت خان، یو یو ما و اردال ارزنجان از مهمترین کارهای او محسوب می‌شود.

در سال های اخیر، شماری از برنامه های هنری با وجود داشتن مجوز از سوی وزارت ارشاد، به دلایل مختلفی از جمله اعتراضات گروه های سنتی و تندرو و تصمیم‌گیری مقام های محلی، پیش از اجرا لغو شده است.

صاحب‌نظران فرهنگی، میزان قدرت و نفوذ وزارت ارشاد را در دفاع از عملکرد خود و مجوزهایی که در زمینه های مختلف صادر می کند، ناچیز می دانند.

منتقدان عدم توانایی وزیر ارشاد و معاونانش در دفاع از آثار و برنامه های مجوز گرفته و ناهماهنگی میان مسئولان ارشاد در تهران و شهرستان ها را سبب ناامنی حرفه ای و اقتصادی در عرصه هنر می دانند.