صادق لاریجانی: در کنسرت‌ها حرام شکل بگیرد، باید از آن پیشگیری کرد

حق نشر عکس Fars
Image caption حسن روحانی و صادق لاریجانی در مراسم گرامیداشت هفته قوه قضاییه

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران در مورد لغو کنسرت‌ها در ماه‌های اخیر گفت که لغو کنسرت‌ها موضوعی چند بعدی است و چنانچه اقدامی حرام در آن شکل بگیرد باید از آن پیشگیری کرد.

او در همایش سراسری قوه قضاییه گفت: "در مورد کنسرت‌ها کاری رسانه‌ای برای تشدید وضعیت شکل گرفت چرا که بر حسب گزارشی که در شورای عالی امنیت ملی ارائه شد از میان بیش از ۳۰۰ کنسرت تنها ۹ عدد از آنها لغو شده است که برای آن این حجم سر و صدای رسانه‌ای ایجاد شد."

آقای لاریجانی همچنین گفت: "در ذهن برخی مقامات اجرایی فکر نادرستی شکل گرفته است که چنانچه ما مجوزی صادر کردیم این مجوز نباید لغو شود. در حالی که هر کس برای خود وظیفه‌ای دارد و دستگاه قضا در بحث امنیتی و تظاهر به حرام باید به وظایف خود عمل کند."

در ماه‌های اخیر موج لغو کنسرت‌ها توسط مقام‌های قضایی یا نیروی انتظامی درست پیش از برگزاری آنها افزایش یافته است. این کنسرت‌ها با وجود داشتن مجوز از وزارت ارشاد لغو شدند.

لغو این کنسرت‌ها با اعتراض برخی از مقام‌های ارشد دولتی روبه‌رو شد. از جمله حسن روحانی، رئیس جمهور ایران که گفته بود که وقتی کنسرتی مجوز دارد و مردم بلیت می‌خرند، با لغو کنسرت "حق مردم تضییع می‌گردد".

آقای روحانی گفته بود: "از نظر ما مجوز قانونی زمانی که صادر می شود، لغو آن مجوز از طرف دستگاه هایی که قانونا حق این کار را ندارند، کاملاً نادرست است."

علی جنتی، وزیر ارشاد نیز گفته بود که لغو کنسرت‌هایی که دارای مجوز وزارت ارشاد بوده اند، مورد تایید این وزارتخانه نیست.

آقای لاریجانی در رابطه با لغو کنسرت‌ها مجوزدار از سوی قوه قضاییه گفت: "چنانچه یک مقام اجرایی برای مثال وزارت ارشاد مجوز برگزاری کنسرتی را بدهد و نیروی انتظامی احتمال انفجار بمبی در آنجا را اعلام کند، آیا قوه قضائیه نمی‌تواند آن کنسرت را لغو کند؟ یا اگر زمینه رقص مشترک جوان‌ها بر کنسرتی وجود داشته باشد آیا این موضوع حرام نیست؟"

آقای لاریجانی همچنین درباره جلوگیری از برگزاری کنسرت‌هایی در شهرستان‌ها گفت: "در برخی شهرها فضا طوری است که احتمال برخی اتفاقات وجود دارد که باید از آن پیشگیری شود و گاهی لغو این کنسرت‌ها با توصیه شورای تأمین استان بوده است."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در یکی از تازه‌ترین رخدادها اداره اماکن نیروی انتظامی به کیهان کلهر و بروکلین رایدر اجازه برگزاری کنسرت در تهران نداد

هفته پیش آقای جنتی گفت که دولت قصد دارد مصوبه دولت قبلی در خصوص برگزاری کنسرت را اصلاح کند.

او گفت: "برخی مصوبات دولت قبلی به نیروی انتظامی اجازه می‌دهد که اداره اماکن در برخی موارد دخالت کند. ما قصد داریم این مصوبه را اصلاح کنیم که وقتی وزارت ارشاد اجازه برگزاری کنسرت را داد کسی نتواند جلوی آن را بگیرد."

بشنوید: لغو کنسرت موسیقی در ایران؛ قانون یا شریعت

بخوانید: لغو مجوز کنسرت‌ها؛ اجرای قانون یا اجرای اسلام؟

در سال های اخیر، شماری از برنامه های هنری با وجود داشتن مجوز از سوی وزارت ارشاد، به دلایل مختلفی از جمله اعتراضات گروه های سنتی و تندرو و تصمیم‌گیری مقام های محلی، پیش از اجرا لغو شده است.

صاحب‌نظران فرهنگی، میزان قدرت و نفوذ وزارت ارشاد را در دفاع از عملکرد خود و مجوزهایی که در زمینه های مختلف صادر می کند، ناچیز می دانند.

منتقدان عدم توانایی وزیر ارشاد و معاونانش در دفاع از آثار و برنامه های مجوز گرفته و ناهماهنگی میان مسئولان ارشاد در تهران و شهرستان ها را سبب ناامنی حرفه ای و اقتصادی در عرصه هنر ارزیابی کرده اند.

مطالب مرتبط