'سلطان مد'؛ نخستین نمایشگاه لباس‌های ایو سن لوران در بریتانیا

حق نشر عکس AFP
Image caption ایو سن لوران پس از ۵۰ سال فعالیت در عالی ترین سطح طراحی مد در سال ۲۰۰۲ بازنشسته شد.

نمایشگاه آثار "سلطان مد" پس از پاریس و نیویورک به بریتانیا آمده است. ایو سن لوران، یکی از شیک‌ترین و نوآورترین طراحان مد لباس بود و اولین نمایشگاه بزرگ آثار او در بریتانیا از چندی پیش در موزه بوئز در شهر دورهام افتتاح شده است.

ایو سن لوران که به او لقب "قدیس طراحی لباس" داده اند، حدود پنج دهه بر قله مد و طراحی لباس ایستاده بود. در این دوران تعدادی از مشهورترین و فریبنده ترین زنان جهان، از گریس کلی گرفته تا کارلا برونی، لباس های طراحی شده توسط او،‌ از جمله بلوزها و کت های مجلسی ایو سن لوران، را می پوشیدند.

مجموعه لباس ها و اقلام تزیینی و مکملی که او طراحی کرده پنج هزار دست لباس کامل، ۲ هزار جفت کفش، ۱۰ هزار قطعه جواهر و صدها کلاه را شامل می شود. همه این ها در بنیاد پیره برژ- ایو سن لوران در شهر پاریس نگهداری می شوند.

اکنون ۵۰ مورد از این لباس ها همراه صدها قطعه اقلام مکمل و تزیینی از فرانسه به بریتانیا سفر کرده و در یک نمایشگاه کامل از آثار او که برای اولین بار در بریتانیا برپا می شود، با عنوان "ایو سن لوران: مد ابدی است" به نمایش گذاشته شده اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption عکس های این مجموعه: SCARFF/AFP/Getty Images

این مجموعه در سه سالن چیده شده و روی پنج موضوع تمرکز دارند که تاثیر گذاری، شیوه کار خلاقانه و منابع الهام این طراح از جمله هنرمندانی مثل ژرژ براک، ونسان ون گوک و آنری ماتیس را نشان می دهد.

از جمله طراحی های شاخص او که در این نمایشگاه گنجانده شده اند، اولین شلوار مجلسی است که او برای زنان طراحی کرد، یک پیراهن خیره کننده از ابریشم صورتی که فقط یک بار در سال ۱۹۵۸ به نمایش درآمده و لباسی است که او در سال ۱۹۶۶ با الهام گرفتن از نقاشی معروف پیت موندریان طراحی کرده است.

ساختمان موزه بوئز که به سبک ویلاهای روستایی فرانسه ساخته شده در شهر بارنارد کاسل قرار دارد و در برگزاری نمایشگاه های مربوط به طراحی و مد لباس سابقه طولانی دارد. در سالهای اخیر این موزه آثاری از ویوین وستوود، الکساندر مک کوئین، پرادا و گوچی را به نمایش گذاشته است.

از نگاه پیر برژ، معشوق سابق و شریک تجاری ایو سن لوران، این موزه یک "مقصد طبیعی و مناسب" برای سفر این مجموعه است.

حق نشر عکس AFP
Image caption در سالهای اخیر موزه بوئز آثاری از ویوین وستوود، الکساندر مک کوئین، پرادا و گوچی را به نمایش گذاشته است. این موزه موزه بوئز در سال ۱۸۹۲ افتتاح شد

او می گوید: "من احساس می کنم که در میان یک مجموعه فرانسوی زیبا و واقعا در فرانسه هستم. این محل در عین حال علاقه وافر ایو سن لوران و خود من را به ساختمان هایی که ابدی‌اند به خوبی منعکس می کند.

برای ما این محل عالی است، یک ویلای روستایی سبک فرانسوی که در دوره امپراطوری دوم فرانسه ساخته شده است."

ایو سن لوران در هفده سالگی وقتی که کریستین دیور او را دستیار خود کرد به شهرت رسید. سه سال بعد که کریستین دیور فوت کرد، او ریاست طراحی موسسه مد دیور را به عهده گرفت.

او در سال ۱۹۵۸ با پیر برژ آشنا شد و سه سال بعد آنها موسسه طراحی ایو سن لوران را تاسیس کردند و با زنانه کردن اشکال و فرم های اساسی در لباس های مردانه معیارهای جدیدی را برای طراحی لباس در سطح جهان پایه ریزی کردند.

حق نشر عکس afp
Image caption پیر برژ

ایو سن لوران در عین حال اولین طراح لباسی بود که در نمایش های مهم مد از مدل های غیرسفید پوست استفاده کرد. در سال ۱۹۸۳ موزه هنر متروپلیتن نیویورک یک نمایشگاه اختصاصی از آثار او برگزار کرد. این اولین بار در تاریخ بود که این موزه مهم از آثار یک طراح مد نمایشگاه اختصاصی برپا کرد.

پیر برژ می گوید: "من هیچ وقت نمی خواستم کاسب شوم. بعد از اینکه با ایو سن لوران آشنا شدم و او شغل مدیریت در موسسه دیور از دست داد یک روز به من گفت بیا تو و من خودمان یک موسسه طراحی و با یک اسم جدید تاسیس کنیم. و این همان کاری بود که ما کردیم."

ایو سن لوران و پیر برژ در سال ۱۹۷۶ به شکلی دوستانه به رابطه خصوصی خود پایان دادند ولی دوستی و شراکت تجاری آنها تا آخر ادامه پیدا کرد.

پیر برژ اکنون ۸۹ ساله است ولی قصد بازنشستگی ندارد. پس از مرگ ایو سن لوران در ۷۱ سالگی در سال ۲۰۰۸، پیره برژ خود را وقف زنده نگاه داشتن میراث او کرده است. او با نشان دادن آثار ایو سن لوران در نقاط مختلف جهان از تماس مجدد با لباس ها و اشیایی که مدتهاست آنها را ندیده لذت می برد.

حق نشر عکس AFP

او می گوید:"من تمام آثار ایو سن لوران را می شناسم. ولی هر بار که نمایشگاه جدیدی برگزار می کنیم من به لباس هایی برمی خورم که مدتهاست آنها را ندیده ام و می توانم دوباره آنها را کشف کنم. خیلی لذت بخش است. حتما می دانید که او لباس ها و لوزام تزیینی بسیار زیادی را طراحی کرده است. او خالق پر محصولی بود."

حق نشر عکس AFP
Image caption در این نمایشگاه حدود ۵۰ مورد از شاخص ترین لباس های اثر ایو سن لوران به نمایش گذاشته شده اند

ایو سن لوران هنوز هم برای نسل های جوانتر طراحان مد منبع الهام بزرگی است. یکی از آنها استیون جونز، طراح کلاه، است که تعدادی از آثار او در سال ۲۰۱۲ در همین موزه به نمایش گذاشته شد.

او می گوید:"به نظر من ایو سن لوران مد لباس مدرن را خلق کرد. بخش زیادی از روش لباس پوشیدن امروزی مردم محصول کار اوست. این ایده که نحوه لباس پوشیدن می تواند داستانی را بیان کند و با پوشیدن لباس های متفاوت می توان به زمان و یا مکان دیگری تغییر شکل داد، همه میراث او هستند."

استیون جونز معتقد است که دلیل موفقیت ایو سن لوران در این بود که مدل هایی که طراحی می کرد انعکاس زمانه خود بودند.

حق نشر عکس AFP

دوران جدید

"به عنوان مثال او به خوبی فضای ناآرام شهر پاریس در دهه های پس از جنگ جهانی دوم و اعتراضات دانشجویی سال ۱۹۶۸ را درک کرد و به نمایش گذاشت. او عناصر متناقض قدیمی و جدید شهر را دریافت و آنها را در لباسهایی که طراحی می کرد نشان می داد."

"ایو سن لوران مثل هر پدیده ماندگاری در فرهنگ معاصر کشورها به نماد فرانسه بدل شده است. او واقعا جزیی از جامعه فرانسه است و مردم فرانسه به او بسیار افتخار می کنند."

استیون جونز که برای موسسه مد دیور کلاه طراحی کرده، از کارهای اولیه ایو سن لوران در این موسسه و توانایی خارق العاده او در اهمیت دادن به کلاه و تبدیل کردن آن به بخش مهمی از شیوه لباس پوشیدن و ظاهر افراد الهام فراوانی گرفته است.

او می گوید: "ایو سن لوران سلطان بود. او برای یک دوره طولانی سلطان مد جهان بود و همه از آثار او تاثیر گرفته اند."

در نمایشگاه "مد ابدی است" آثار مهم و شاخص ۵۰ سال طراحی لباس ایو سن لوران به نمایشگاه گذاشته شده است.