اعتراض چند کارگردان ایرانی به 'تعویق' اکران فیلم رستاخیز

حق نشر عکس s
Image caption سازمان سینمایی ایران اعلام کرد که اکران فیلم سینمایی رستاخیز تا تامین نظر برخی از مراجع تقلید شیعیان به تعویق می‌افتد

در پی به تعویق افتادن نمایش عمومی فیلم "رستاخیز"، چند فیلمساز ایرانی طی روزهای گذشته اعتراض خود را در این باره ابراز کرده اند.

داود میرباقری،‌ کارگردان سریال های "امام علی" و "مختارنامه"، گفته است: "حواشی پیش آمده برای فیلم "رستاخیز" تاثیر مخربی بر هنرمندانی می‌گذارد که قصد ساخت سریال‌های مذهبی را دارند."

او گفته است: "اگر الان بخواهم به سمت موضوع مذهبی بروم بیشتر دست و پایم می‌لرزد. اینکه درگیر کاری شویم و این همه انرژی و وقت صرف آن کنیم و بعد معلوم نیست می‌توان آن را پخش کرد یا نه؟"

نمایش چهره ابوالفضل عباس، فرزند امام علی در فیلم "رستاخیز" که نخستین بار در جشنواره فیلم فجر ۱۳۹۲ اکران شد، با انتقاد تعدادی از مراجع تقلید رو به رو شده است.

تعدادی از آنها از جمله آیت‌الله وحید خراسانی، آیت‌الله مکارم شیرازی، آیت‌الله علوی گرگانی و آیت‌الله سبحانی نشان دادن چهره امامان شیعیان و فرزندان آنها را در سینما جایز ندانستند.

در آن زمان گفته شد که برای نشان دادن چهره عباس بن علی از آیت‌الله علی سیستانی مشورت گرفته شده، اما دفتر او اخیرا این خبر را تکذیب کرد و گفت که این خبر "صحیح نیست".

رستاخیز نخستین فیلم ایرانی پس از انقلاب ایران است که چهره یکی از شخصیت های مقدس شیعیان را به تصویر می کشد.

سازندگان این فیلم پیشتر گفته بودند که با بهره گیری از مشاوره شخصیت‌های مذهبی و مراجع تقلید به این نتیجه رسیده‌اند که چون عباس بن علی جزو چهارده معصوم نیست، بنابراین نشان دادن چهره او در فیلم از لحاظ شرعی مانعی ندارد.

'مساله ایراد دارد'

مهدی فخیم زاده، کارگردان سریال های مذهبی "ولایت عشق" و "تنهاترین سردار" نیز گفته است:‌ "نظر مراجع هم در مورد نشان دادن چهره معصومین یکپارچه نیست. آقای درویش هم گرفتار تضاد شده، حتما با مراجع درباره نشان دادن چهره معصومین صحبت کرده است، از نظر مراجعی که ایشان با آن‌ها صحبت کرده نشان دادن چهره معصومین ایرادی نداشته ولی از نظر کسانی که الان صدایشان را بلند کرده‌اند، این مساله ایراد دارد."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) آقای فخیم‌زاده نیز گفته است: "حواشی این‌چنینی از جمله اتفاقی که برای فیلم رستاخیز افتاده است، انگیزه‌ها را برای ساخت آثار مذهبی کم کرده و در بین هنرمندان رعب و وحشت ایجاد می‌کند."

بیشتر بخوانید: رستاخیز در محاق؛ عقب نشینی تازه وزارت ارشاد

ضیاءالدین دری، کارگردان و تهیه کننده، نیز در نامه‌ای سرگشاده به علی جنتی، وزیر ارشاد، نیز درخواست کرده است که با تعیین یک هیات پنج نفره برای کسب نظر موافق علما با این اثر تلاش شود.

او گفته است "بی تردید پایین آوردنِ فیلم دینی- مذهبی "رستاخیز"، برای جنابعالی، ریاست سازمان سینمایی، اصحاب فرهنگ، هنر و سینماگران و ایضاً سرمایه گذاران بخش خصوصی، رویدادی تلخ و غم انگیز است. اگر فیلم در سینماها بر اکران نرفته بود، تولیدکنندگان آن می توانستند در آرامش و سکوت نسبت به توجیه و نهایتا تأمین نظرات علمای محترم تلاش و اقدام کنند. اما وضعیت ناگوار اخیر ضربه سختی بر پیکر نحیف سینمای ملی وارد ساخت و متأسفانه خوراک مطلوبی برایِ سمپاشی علیه مدیریت و سیاست های فرهنگی نظام مهیا ساخت."

عضو شورای شهر تهران: لغو اکران کار شایسته‌ای نبود

واکنش به تعویق اکران فیلم رستاخیز به هنرمندان محدود نشده است. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) عبدالحسین مختاباد، عضو شورای شهر تهران، هم گفته است که "لغو اکران فیلم "رستاخیز" که با مجوز رسمی وزارت ارشاد یک روز هم روی پرده بوده است، کار شایسته‌ای نبود."

او گفته است:‌ "قرار نیست هر اثر هنری که به مذاق عده‌ای خوش نیامد مورد هجمه قرار گیرد و در نهایت جلوی عرضه آن گرفته شود. رفتارهایی از قبیل پایین آوردن یک فیلم از اکران و یا جلوگیری از برگزاری یک کنسرت که مجوز اجرا دارد دور از شان یک مسلمان شیعه است. از همین رو وزارت ارشاد باید در برخورد اعتراض آمیزی که نسبت به اکران فیلم "رستاخیز" شد، جدیت بیشتری در حمایت از فیلم به خرج می‌داد."

به گفته آقای مختاباد، "جریان‌های غیر سینمایی که تخصص لازم در حوزه هنر و به خصوص سینما ندارند باید اجازه دهند که هنرمند کار خود را انجام دهد و در این راستا نظرات اهالی فن را نیز جویا شوند."

حق نشر عکس 1
Image caption بهادر زمانی نقش حضرت عباس را در فیلم رستاخیز بازی کرده است

رستاخیز در سی و دومین جشنواره فیلم فجر به نمایش در آمد و احمدرضا درویش سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی را برای این فیلم گرفت.

این فیلم مقطع تاریخی مرگ معاویه تا روز عاشورا و کشته شدن امام حسین، امام سوم شیعیان را روایت می‌کند.

پیش از این در فیلم های ایرانی معمولا با جایگزین کردن هاله‌ای از نور یا روش‌های دیگر از نمایش صورت شخصیت‌های مقدس مذهبی خودداری می‌شد.

پیشتر تلاش سازندگان سریال مختارنامه برای نشان دادن چهره شخصیت عباس بن علی با مخالفت تعدادی از مراجع تقلید رو به رو شده بود.

مطالب مرتبط