آی وی‌وی گذرنامه‌اش را پس گرفت

آی وی‌وی، هنرمند معترض چینی که اجازه خروج از کشور نداشت، گذرنامه‌اش را پس گرفته و می‌تواند برای حضور در نمایشگاه مرور آثارش به لندن برود.

آی وی‌وی‌ در عکسی که منتشر کرده گذرنامه‌ چینی‌اش را نشان می‌دهد و نوشته پلیس گذرنامه‌اش را روز چهارشنبه به او باز گرداند.

او به خبرگزاری رویترز گفت که اکنون آزاد است و می‌تواند به خارج از چین سفر کند. او گفت که نخستین سفرش به آلمان خواهد بود، جایی که پسرش از سال گذشته در آنجا زندگی می‌کند.

احتمال دارد او برای حضور در نمایشگاهش که در سپتامبر در آکادمی سلطنتی هنر بریتانیا برگزار می‌شود به لندن سفر کند.

آی وی‌وی که از سرسخت ترین منتقدان دولت چین در بحث حقوق بشر محسوب می شود، چهار سال پیش بازداشت و به مدت دو ماه در زندانی شد.

او پس از آزادی به اتهام فرار از پرداخت مالیات ممنوع الخروج شد. منتقدان دولت چین می‌گویند که این اتهام که با انگیزه‌های سیاسی به او وارد شده، برای محدود کردن این هنرمند ۵۷ ساله است.

____________________________________________________________

هنرمند معترض

آی وی‌وی در سال ۱۹۵۷ در پکن به دنیا آمد. پدرش شاعر معروفی بود که مشاور فرهنگی مائو بود، اما یک سال بعد از تولد آی وی‌وی، با شروع موج ضد روشنفکری در چین، به همراه خانواده اش تبعید شد.

آی وی‌وی در سال ۱۹۷۸ برای تحصیل سینما در مدرسه فیلم پکن ثبت نام کرد، اما دو سال بعد ادامه تحصیل در این رشته را رها کرد.

در سال ۱۹۸۱ به آمریکا رفت و در سال ۱۹۸۳ به نیویورک نقل مکان کرد؛ جایی که برای گذران زندگی به باغبانی و نگهداری از کودکان مشغول بود اما به مطالعه هنر غربی می پرداخت و هنرمندانی چون آلن گینزبرگ، اندی وارهول و مارسل دوشان را کشف کرد.

توضیح تصویر،

تخمه آفتابگردان

تحت تاثیر دوشان یکی از اولین کارهای معروفش را در سال ۱۹۸۵ خلق کرد. در سال ۱۹۸۹ در هنگ گنگ اولین مرور آثارش برپا شد.

در سال ۱۹۹۳ زمانی که پدرش بیمار بود، به چین بازگشت. یک سال بعد با همسر آینده اش لو کینگ آشنا شد و او در یکی از مشهورترین عکس هایش در میدان تیان آنمن (محل کشتار دانشجویان) ظاهر شد.

آی وی وی طی سال ها عکس، چیدمان و هنر اجرا (پرفرمانس) خلق کرد و به شهرت جهانی رسید.

در سال ۲۰۱۰ اثری از او با نام تخمه آفتابگردان در موزه تیت مدرن در لندن به نمایش گذاشته شد.

دولت چین او را در سوم آوریل ۲۰۱۱ پیش از پرواز به هنگ کنگ دستگیر کرد اما بر اثر فشارهای بین المللی او را در ۲۲ ژوئن ۲۰۱۱ آزاد کرد.