نامه ۲۰۰ نویسنده به دیوید کامرون درباره مساله آزادی بیان در هند

حق نشر عکس PA
Image caption نارندرا مودی که به بریتانیا سفر کرده است، قرار است با ملکه بریتانیا و مقام های عالی این کشور از جمله دیوید کامرون دیدار کند

بیش از ۲۰۰ نویسنده از جمله سلمان رشدی، هاری کانزرو و ایان مک ایوان از دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، خواسته‌اند تا با نارندرا مودی، همتای هندی خود، در خصوص مساله آزادی بیان در هند و آنچه "فضای فزاینده وحشت" خوانده‌اند، گفتگو کند.

امضاکنندگان در این نامه از "نابردباری فزاینده و خشونت در هند در قبال صداهای منتقد که بنیادگرایی و سنت‌ها را به چالش می کشند"، ابراز نگرانی کرده‌اند.

آنها خواسته‌اند که نخست وزیر بریتانیا با آقای مودی هم به صورت علنی و هم به صورت خصوصی در این زمینه گفت‌وگو کند.

امضاکنندگان این نامه به قتل‌های اخیر چند اندیشمند، نویسنده و خردگرا در هند از جمله ام ام کالبرگی، گویند پانسار و نارندرا دابولکار اشاره کرده‌اند.

آنها از آقای کامرون درخواست کرده‌اند که از نخست وزیر هند بخواهد امنیت بیشتری برای نویسندگان، هنرمندان و سایر صداهای منتقد فراهم کند و آزادی بیان را در هند تامین کند.

در بخشی از این نامه آمده است: "بدون امنیت، داشتن جامعه‌ای دموکراتیک و آزاد ممکن نیست."

در هند نیز، به تازگی، بیش از ۵۰ مورخ و ۴۰ نویسنده به تازگی جوایز خود را در اعتراض به آنچه "نابردباری فزاینده در هند" خوانده اند، پس داده‌اند.

از جلمه آرونداتی روی، نویسنده رمان "خدای چیزهای کوچک" و برنده جایزه بوکر، در اعتراض به آنچه "قتل های هولناک در هند" خوانده است، یکی از جوایز ملی خود را پس داده است.

شاهرخ خان، هنرپیشه بالیوود، نیز از جمله کسانی است که به نابردباری افراطی در هند اعتراض کرده است.