آیت‌الله مکارم شیرازی به خاطر برخی 'ایرادهای اساسی' فرهنگی با وزیر ارشاد دیدار نکرد

حق نشر عکس Tasnim
Image caption آیت‌الله مکارم شیرازی پیش از این با علی جنتی دیدار کرده است

دفتر آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، مرجع تقلید شیعه ساکن قم، اعلام کرده است که آیت‌الله مکارم شیرازی به دلیل "ایرادهای اساسی" بخشی از محصولات فرهنگی در ایران، با علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دیدار نکرده است.

دفتر این مرجع تقلید می‌گوید که آقای مکارم شیرازی "به بخشى از مسائل مربوط به كتاب‌هاى منتشر شده و بخشى از فيلم‌ها و بخشى از موسيقى‌ها كه از طرف وزارت محترم ارشاد نشر شده، ايرادهاى اساسى دارند؛ اگر اصلاح شود نه تنها ملاقات مى‌كنند بلكه تقدير و تشكر نيز خواهند كرد، ولى در صورت عدم اصلاح، ملاقات كردن مهر تاييد بر آنها است."

در اطلاعیه دفتر آیت‌الله مکارم شیرازی آمده که این دفتر قصد نداشته دلیل عدم ملاقات با وزیر ارشاد را در رسانه‌ها مطرح کند اما به خاطر انتشار خبرهایی در این زمینه "ناچار به توضیح" شده‌ است.

دو روز پیش حسین نوش آبادی، سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت علی جنتی به دلیل بیماری آقای مکارم شیرازی با او دیدار نکرد. آقای نوش‌آبادی گفت: "وزیر ارشاد ارتباط خوبی با حوزه و مراجع عظام تقلید دارند... این که با بعضی از مراجع ملاقات نداشتند به دلیل برنامه‌ریزی از قبل این دفاتر بوده است. کسالت آیت‌الله مکارم شیرازی دلیل عدم دیدار ایشان با وزیر ارشاد بود و بحث اینکه آیت‌الله مکارم ایشان را نپذیرفتند مطرح نبوده است."

در عین حال ایرنا، خبرگزاری دولتی ایران، از قول محمدصادق مفیدی، که عضو دفتر آیت‌الله مکارم معرفی شد، نوشته بود: "وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جریان سفر خود به قم از دفتر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی درخواست وقت ملاقات نکرده بود. اگر ایشان درخواست وقت ملاقات می‌کرد، امکان ملاقات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با این مرجع تقلید فراهم می‌شد."

علی جنتی، وزیر ارشاد، هفته گذشته به قم رفت و با آیت‌الله لطف‌الله صافی گلپایگانی و آیت‌الله حسین نوری همدانی و همچنین جواد شهرستانی، نماینده آیت‌الله علی سیستانی، دیدار کرد.

محافظه‌کاران و عده‌ای از مراجع تقلید سنتی ایران پیش از این نیز انتقادهایی از سیاست‌های فرهنگی دولت حسن روحانی مطرح کرده‌اند.

مطالب مرتبط