محمد تقوی: اگر زن بودم٬ به آرزوهایم نمی‌رسیدم

حق نشر عکس Other
Image caption محمد تقوی٬ نفر دوم نشسته از چپ

سوال بسیار سختی است. اگر زن بودم می توانستم به آرزوهایم برسم؟ مطمئنا جواب آن منفی است.

در خانواده ای مردسالار بزرگ شدم. تنها موضوعی که خانواده ام و خصوصا پدرم پسر و دختر را برابر می دانست حق تحصیل بود.

در مورد تحصیلات به آنچه می خواستم می رسیدم. حضور در دانشگاه یکی از آرزوهایم بود که محقق شد. اما در ورزش هیچ شانسی نداشتم. در خانواده ما برادران بزرگترم فوتبال بازی می کردند و پدرم نیز از کشتی گیران صاحب نام استان به حساب می آمد، ورزش علاقه خانوادگی ما محسوب می شد اما دختران هیچ شانسی برای ورزش کردن نداشتند.

شاید صرف نظر از شرایط جامعه که ورزش را برای دختران مناسب نمی دانست مهمترین مشکل عدم رضایت خانواده در مورد فعالیتهای ورزشی دختران بود.

بخاطر می آورم که یکی از خواهرانم یک سال پیش از انقلاب ایران بدون اجازه پدر و برادرانم در یکی از مسابقات دو و میدانی مدارس شرکت کرد.

از بخت بد او اخبار ورزشی تلویزیون آن زمان خیلی خلاصه صحنه هایی از این مسابقه را نشان داد.

در یکی از صحنه ها حضور خواهرم کاملا مشهود بود. شرایط طوری برای او سخت و دشوار شد که مجبور شد چند روزی درخانه بماند و حتی تهدید شد حق ندارد به مدرسه برود.

با این شرایط مطمئنا من نیز هیچ شانسی نداشتم تا بتوانم به ورزش مورد علاقه ام که فوتبال باشد ادامه دهم.

همواره در زمان نوجوانی مشتاق بودم که دنیا را بیشتر بشناسم و فوتبال به من کمک کرد تا با مسافرتهای ورزشی به آرزوهایم تا حدودی دست پیداکنم.

حال اگر زن به دنیا می آمدم آیا می توانستم حتی به گوشه ای از آرزوهایم برسم. مطمىئنا جواب منفی است.

در این مورد بخصوص و با احترام به تمامی زنان کشورم خیلی خوشحالم که مرد آفریده شدم تا حداقل بتوانم به آرزوهای زمان نوجوانی ام دست پیدا کنم.

امیدوارم شرایط به گونه ای شود که دختران و پسران ایرانی در شرایطی یکسان بتوانند ورزش و زندگی کنند و جنسیت انسانها مانع از تحقق آرزوهایشان نشود.

___________________________________________________________________

بی‌بی‌سی فارسی مانند سالهای گذشته، امسال هم صفحه ویژه‌ای درباره زنان دارد با عنوان ۱۰۰ زن. به همین مناسبت از زنان موفق جامعه خواسته‌ایم که مطلبی برای‌مان بنویسند با این موضوع که اگر زن نبودند چه مشکلاتی پیش رو نداشتند. در مقابل از مردان موفق جامعه هم می‌پرسیم که اگر مرد نبودند و زن بودند، آیا به جایگاهی که اکنون دارند، می رسیدند؟ از نویسندگان می‌خواهیم که یادداشتی بنویسند و خودشان را در جایگاه همکاران و همتایان زن‌ بگذراند و راهی که طی کرده‌اند و تا به این جا رسیده‌اند را یک بار از نگاه یک زن ببیند. آیا اگر زن بودند به موقعیت پائین‌تر و یا حتی بالاتری دست پیدا می‌کردند و یا بخاطر مرد بودن‌شان بوده که به این جایگاه رسیده‌اند؟ موانع قانونی، عرفی و شرعی که در حرفه‌شان برای زنان وجود دارد، اما برای آنها مشکلی ایجاد نکرده چه بوده است؟