هفتمین جنگ ستارگان ستایش منتقدان را برانگیخت

Image caption طی روزهای آینده اکران عمومی این فیلم در بسیاری از کشورهای جهان آغاز می شود

اولین نقدهای کامل از فیلم "جنگ ستارگان، نیرو بیدار می شود" آن را به عنوان یک "دستاورد بزرگ" و یک "اثر کلاسیک" ستوده اند.

روزنامه های بریتانیایی اولین رسانه هایی بودند که نقد کامل از اپیزود هفتم "جنگ ستارگان" را منتشر کردند. روزنامه های دیلی تلگراف و تایمز آن را لایق پنج ستاره می دانند.

کیت مویر، منتقد سینمایی روزنامه تایمز نوشت: "تماشاگران بزرگسال را با بازآفرینی خاطراتشان از قسمت های قبلی این مجموعه به گریه وا خواهد داشت، چون اثری کلاسیک است."

او تا آنجا پیش می رود که جی جی آبرامز کارگردان این فیلم را در ساختن یک اثر اکشن حتی از جورج لوکاس خالق "جنگ ستارگان" بهتر می داند و نتیجه گیری می کند: "این فیلم دقیقا چیزی است که همه ما آرزویش را داشتیم."

برایان وینر، منتقد سینمایی روزنامه دیلی میل آن را "دستاوردی بزرگ برای گریز به دنیای تخیل و هیجان انگیز ترین اپیزود از مجموعه جنگ ستارگان" توصیف کرد.

برایان وینر نقد خود را با این کلمات شروع می کند "واقعا نیرو را بیدار کرده" و بعد با این جمله آن را می ستاید: "صحنه های نبرد آن مثل رقص باله آمیخته با چتربازی است که خاطره بهترین فیلم های مربوط به جنگ جهانی دوم را زنده می کند." او به این فیلم چهار ستاره داده است.

او تاکید می کند که ستاره اصلی این نمایش سینمایی مهیج دیزی ریدلی بازیگر زن جوان بریتانیایی است که ایفای نقش "ری" قاعدتا آینده بازیگری او را به خارج از جو زمین خواهد فرستاد."

حق نشر عکس f
Image caption دیزی ریدلی بازیگر بریتانیایی جوان به عنوان "ستاره اصلی این نمایش سینمایی" مورد ستایش قرار گرفته است

روبی کالین، منتقد سینمایی روزنامه دیلی تلگراف که اعتراف می کند در طول تماشای فیلم سه بار به گریه افتاده، می نویسد: "جی جی آبرامز کارگردان این فیلم و دستیارانش احساس جادویی و افسانه ای مجموعه سینمایی جنگ ستارگان را که کمی کهنه شده بود احیا کرده اند.

او می افزاید که هریسون فورد "غوغا کرد" و نقش خلبانی به نام هان سولو را "به شیوه ای طعنه آمیز و ماجراجویی دنیادیده ایفا می کند که البته تمام بازیگری او نیست."

جان هیسکاک، منتقد سینمایی روزنامه دیلی میرور نوشت: "تمام آنچه می توانم بگویم این است که نیرو بیدار می شود خاطرات جادویی اپیزود چهارم جنگ ستارگان، امیدی تازه محصول ۱۹۷۷ را به علاوه طنز، اکشن، درام و روح قوی تری زنده می کند."

کریستوفر ووتون، منتقد روزنامه ایندیپندنت به این فیلم چهار ستاره داده و می نویسد: "از منظری بی طرفانه و واقع گرایانه احتمالا این فیلم بهترین اپیزود از مجموعه جنگ ستارگان است و اگر اولین فیلم از این مجموعه می بود در جایگاهی قرار می گرفت که هیچ قسمت دیگری به پای آن نمی رسید."

پیتر بردشاو، منتقد روزنامه گاردین نیز به این فیلم پنج ستاره داده و می نویسد :"این فیلم البته تا حدی مضحک، ملودرام و زیاد از حد احساساتی است ولی در عین حال مهیج و سرشار از انرژی و دارای سخاوتی ویژه خودش است."

تاد مک کارتی در هالیوود رپورتر نوشت: "نیرو بازگشته است و بسیار قوی بازگشته است. این بهترین اثر از مجموعه سینمایی، تلویزیونی، بازیهای کامپیوتری و تمام محصولات دیگر جنگ ستارگان حداقل طی ۳۲ سال گذشته است. این فیلم به مجموعه جنگ ستارگان که تا حدی تهی شده بود، انرژی و حیات تازه ای بخشیده آنهم به شیوه ای که هم لذاید قدیمی را احیا می کند و هم جهت گیری نوینی را برای این مجموعه نوید می دهد."

حق نشر عکس Lucasfilm
Image caption صحنه های نبرد این فیلم را با رقص باله مقایسه کرده اند

اما جاستین چانگ منتقد مجله ورایتی این فیلم را چندان ستایش نکرده و می نویسد: "این فیلم در بازگو کردن سرنوشت شخصیت های قدیمی و ثابت جنگ ستارگان عالی است. اما با وجود حضور دو بازیگر جدید و توانا در این فیلم، راضی کردن طرفداران این مجموعه ارجحیت پیدا کرده، داستان آن ضعیف و فرعی شده و از نظر ارائه و تحریک تخیل نیروی جدیدی ندارد."

مانولا دارگیس، منتقد روزنامه نیویورک تایمز می نویسد: "مهمترین خبر در مورد اپیزود جدید جنگ ستارگان این است که فیلم خوبی است. این فیلم با وجود تمام غوغایی که قبل از اکران آن به پا شد، نه جهان را نجات خواهد داد و نه هالیوود را. به شکل بی عیب و نقضی بین چهره های محبوب و قدیمی این مجموعه مثل هریسون فورد و شخصیت های پلید تازه وارد و یا شخصیت هایی که در قسمت های قبلی مجموعه مفقود شده بودند، یک تعادل خوبی ایجاد کرده است."

هلن اوهارا، منتقد مجله امپایر به این فیلم چهار ستاره داده و شخصیت کایلو رن را به عنوان "بهترین شخصیت پلید در کل مجموعه جنگ ستارگان" برمی گزیند و می افزاید: "کایلو رن نه فقط وارث لایقی برای ویدر بلکه حتی ممکن است جالبتر از او باشد."

جیمی گراهام، منتقد مجله توتال فیلم نوشت:"با وجودیکه قسمت هفتم جنگ ستارگان به شکلی برده وار به تمامی جزییات و میراث قسمت های قبلی این مجموعه وفادار مانده و هر اشاره و کنایه آن یادآور قسمت های قبلی است، با این وجود بهتر از تکرار اشتباهات جورج لوکاس در اپیزودهای اولیه است."

او می افزاید: "بدون تردید این فیلمی است که طرفداران جنگ ستارگان می خواستند و حقشان بود. و این کاملا به‌جاست چون در ورای تمام جزییات مهیج و اکشن آن حکایتی است از رابطه والدین با فرزندان، تاثیر یک نسل بر نسل بعدی و در یک کلام عنصر عمیق آن میراث است. این فیلم سالهای سال تماشا خواهد شد و از نسلی به نسل بعدی منتقل می شود."

مراسم پیش نمایش جنگ ستارگان، نیرو بیدار می شود روز چهارشنبه در بریتانیا، فرانسه، آفریقای جنوبی و چند کشور دیگر برگزار می شود. این فیلم اولین بار روز دوشنبه در لس آنجلس پیش نمایش شد. روز ۱۷ دسامبر در بریتانیا و ایرلند و روز ۱۸ دسامبر در آمریکا اکران عمومی آن آغاز می شود.

لیزو مزیمبا، خبرنگار هنری بی‌بی‌سی

نیرو بیدار می شود علاوه بر بازگرداندن شخصیت هایی مثل هان، لوک و لیا در بردارنده عناصر و نکات فراوان دیگری برای طرفداران سه‌گانه اول مجموعه جنگ ستارگان است.

Image caption هان سولو ( با بازی هریسون فورد) و چئوباکا در این فیلم نقش های برجسته ای دارند

ظاهر و لحن فیلم یادآور دقیقی از "امیدی تازه" محصول ۱۹۷۷ اپیزود چهارم جنگ ستارگان است، از طراحی تولید فیلم گرفته تا داستان آشنایی که موضوع آن آرزوهای جوان ساکن یک سیاره خشک برای رسیدن به یک زندگی بهتر است.

دقیقا به همین خاطر این اپیزود بیشتر حال و هوای آن قسمت هایی از مجموعه جنگ ستارگان را دارد که در دهه هفتاد و هشتاد میلادی ساخته شدند.

داستان فیلم در شخصیت های قوی و کشمکش و تقابل های واقعی ریشه دارد. تماشاگر حتی اگر همه آنها را دوست نداشته باشد می تواند با آنها ارتباط برقرار کند.

مطالب مرتبط