آیدین آغداشلو، نقاش ایرانی، نشان شوالیه فرانسه را دریافت کرد

حق نشر عکس facebookAGHDASHLOO
Image caption عکس از صفحه فیسبوک آیدین آغداشلو

آيدين آغداشلو، نقاش ایرانی، نشان هنر و ادب شوالیه فرانسه را دریافت کرد.

در مراسمی که روز سه شنبه ۲۲ دی ماه در سفارت فرانسه برگزار شد، برونو فوشه سفير فرانسه و داريوش شايگان سخنانى در جايگاه هنر آغداشلو در ايران و جهان بیان كردند و آغداشلو نيز با سخنانى كوتاه از اعطاى اين نشان تشكر كرد.

نشان هنر و ادب شوالیه سال‌هاست از سوی وزارت فرهنگ فرانسه به هنرمندان اعطا می‌شود و تاکنون تعدادی از هنرمندان و نویسندگان ایرانی نیز این نشان را دریافت کرده‌اند.

آیدین آغداشلو از شاخص‌ترین چهره های هنرهای تجسمی ایران است. او در چهار دهه گذشته علاوه بر کار خلاقانه اش در حوزه نقاشی در حوزه نقد و تئوری هنری و تربیت هنرجویان فعال بوده است.

بیشتر بخوانید: آیدین آغداشلو، اینک پس از چهل سال

"نشان هنر و ادب" ازجمله جوایز جانبی "نشان ملی لیاقت" است که هر سال به نزدیک به ۳۰۰ نفر به ترتیب اهمیت در سه بخش فرمانده، افسر و شوالیه اهدا می‌شود.

پیشتر شماری از هنرمندان ایرانی، از جمله محمدرضا شجریان (خواننده)، شهرام ناظری (خواننده)، جلال ستاری (اسطوره شناس)، عباس کیارستمی (کارگردان سینما)، اصغر فرهادی ( کارگردان سینما)، لیلا حاتمی (بازیگر)، محمدعلی سپانلو (شاعر و نویسنده)، رضا سیدحسینی (مترجم)، و پری صابری (کاگردان تئاتر) این نشان را دریافت کرده بودند.

سال گذشته نیز در چند مراسم خصوصی در خانه سفیر فرانسه در تهران، کامبیز درم‌بخش (کارتونیست)، داریوش مهرجویی (فیلمساز)، محمود دولت‌آبادی (نویسنده) و لی‌لی گلستان (مترجم و نگارخانه‌دار) این نشان را دریافت کردند و حسین علیزاده‌، آهنگساز و نوازنده، نیز این نشان را نپذیرفت.