جنتی: عقیلی مشکلی ندارد؛ معترضان به معتمدآریا 'خودسر' بودند

حق نشر عکس ISNA

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفته است که سالار عقیلی "مشکلی ندارد" و فاطمه معتمدآریا را نیز "هنرمندی خوش نام و برجسته" خوانده است. او گفته است معترضان به حضور خانم معتمدآریا در کاشان عناصر خودسر بوده اند که "پرنفوذ و پرقدرتند".

سالار عقیلی، خواننده موسیقی سنتی ایرانی، که حضورش در استودیو تلویزیون "من‌وتو" در لندن، با واکنش منفی رسانه‌های محافظه‌کار در ایران روبرو شده بود، در یادداشتی که پیشتر به خبرگزاری فارس داد، نوشت: "فرد سیاسی نیستم و با گرایش‌های سیاسی‌ شبکه‌های ماهواره‌ای اصولاً آشنایی نداشته و ندارم و هدفم صرفاً ترویج و شناساندن هنرم بوده."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) علی جنتی گفته است: "ایشان آدم سیاسی نبوده که تمام شبکه‌های خارجی را بشناسد و بداند که چه رویکردی دارد. او فقط برای اجرای برنامه‌ای در لندن بوده که گفته می‌شود اگر در یک برنامه تلویزیونی حضور داشته باشد مردم متوجه می‌شوند که قرار است برنامه اجرا کند و در آنجا فقط چند کلامی درباره‌ فرهنگ و هنر ایران صحبت کرده است."

روز دوشنبه حمیدرضا نوربخش، مدیر جشنواره موسیقی فجر گفته بود که بر اساس تصمیم "شورای نظارت جشنواره فجر"، سالار عقیلی، خواننده موسیقی سنتی ایرانی به دلیل حضور در تلویزیون من‌وتو از جدول این دوره از جشنواره حذف خواهد شد.

اما با انتشار یادداشت سالار عقیلی، آقای نوربخش از بازگشت او به جشنواره فجر خبر داده است.

'عواملی که دخالت می کنند، پرنفوذند'

علی جنتی همچنین معترضان به حضور فاطمه معتمدآریا، بازیگر سینما، در کاشان را "عناصر خودسر" نامید و گفت: "قطعا اقداماتی را که توسط عناصر خودسر در کاشان نسبت به ایشان انجام شده تایید نمی‌کنیم. سیاست دولت مشخص است و از هنرمندان حمایت می‌کند، به ویژه خانم فاطمه معتمدآریا که یک هنرمند کاملا شناخته شده، خوش‌نام و برجسته در کشور است و قطعا آنچه پیش آمده را تایید نمی‌کنیم اما به هرحال همه چیز دست دولت نیست."

در هفته گذشته فاطمه معتمدآریا، بازیگر سینما و کاوه ابراهیم پور، کارگردان فیلم "یحیی سکوت نکرد" - که برای نمایش فیلم به شهر کاشان رفته بودند- هنگام ورود به سالن سینما با اعتراض عده‌ای از مخالفان به حضور آنها در این شهر مواجه شدند.

در پی حضور خانم معتمد آریا، عبدالنبی نمازی، امام جمعه کاشان نیز به علت حضور او در این شهر، روز جمعه را عزای عمومی اعلام کرد.

علی جنتی گفته است: "مجموعه امکانات و اختیاراتی که دولت دارد، محدود است و خودش ضوابط اجرایی ندارد تا مستقیما با این افراد برخورد کند. ما مسائلی از برخورد با هنرمندان و کنسرت‌هایی را که برگزار می‌کنیم شاهد هستیم. سعی می‌کنیم کمک‌هایی نیز داشته باشیم اما بعضی جاها دیگر در اختیار ما نیست و عواملی که دخالت می‌کنند پرنفوذ و پرقدرت هستند که با استفاده از پشتوانه‌های خود کار می‌کنند."