'بالهای زندگی' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
این هفته در آپارات فیلم 'بالهای زندگی' ساخته میترا منصوری به نمایش در‌می‌آید.

درباره فیلم

حق نشر عکس aparatwingsoflife
Image caption نمایی از فیلم 'بالهای زندگی'

ماه‌منیر زنی که جزو اولین گروه زنان چترباز ایران بوده بعد از انقلاب بیست‌و‌پنج شغل عوض کرده، از مسافرکشی و نقاشی ساختمان گرفته تا کشاورزی. ماه‌منیر یک کشاورز نمونه است و زنی با یک زندگی خاص است. میترا منصوری مستندساز ساکن تورنتو چند سال پیش سراغ ماه‌منیر رفته و زندگی این زن را به تصویر کشیده است.

ویژگی فیلم

فیلم 'بالهای زندگی' ساخته میترا منصوری مروری بر زندگی یکی از اولین زنان چتر باز ایران است: یک زن نمونه که توانایی زنان را در سخت ترین مشاغل به خوبی اثبات می‌کند. این فیلم در ایران تصویربرداری شده و مراحل آماده‌سازی آن در سال 2011 در کانادا است.

درباره کارگردان

حق نشر عکس no credit
Image caption میترا منصوری، کارگردان

میترا منصوری مستندساز ایرانی مقیم کانادا، فارغ التحصیل رشته سینما با گرایش کارگردانی از دانشکده سینما- تئاتر دانشگاه هنر تهران است. او از سال ۲۰۰۸ به کشور کانادا مهاجرت کرده است و در آنجا زندگی و کار می کند. وی هم اکنون عضو انجمن زنان فیلم‌ساز آتلانتیک(WIFT) و سازمان پشتیبان فیلم‌سازان آتلانتیک(AFCOOP) است. از فیلم‌های ساخته شده او می‌توان به فیلمهای 'به انتظار '، 'مسیح آباد'، 'فروش کار'، 'آفتاب'، 'پته'، 'عیش' و 'ما بی چرا زندگانیم' اشاره کرد.

از کارهای اخیر وی فیلم مستند کوتاه ' آسان نیست که. . .'(It’s not easy to) و فیلم کوتاهی به نام 'من یک کانادایی هستم' (I am Canadian) است که درباره قابلیت های مثبت مهاجران در کانادا است و از شبکه سی بی سی پخش شده است.

او در حال حاضر کارگردان و تهیه کننده برنامه هفتگی کوچه تنها برنامه فارسی زبان آتلانتیک شمالی نیز هست. فیلم 'آسان نیست که' (Its not easy to) - و فیلم 'من یک کانادایی هستم' (I am Canadian) دو فیلم او به زبان انگلیسی‌اند که درباره قابلیت‌های مثبت مهاجران ساخته شده و از شبکه سی‌بی‌سی پخش شده است.

نگاه کارگردان

دو چیز باعث شد که من به ساختن بال‌های زندگی بپردازم. اول داستان همیشگی پیروزی زندگی بر یاس و ناامیدی و دوم خمیرمایه استقامت و سرسختی که در ماه منیر برای زندگی یافتم. برای ساخت فیلم من تقریبا ۲ سال همراه ماه منیر به تناوب با او زندگی کردم. شب‌های زیادی پای صحبت‌های او نشستم و صدایش را ضبط کردم و بعد از گوش کردن به نزد او برمی‌گشتم و سوال می‌کردم و او باز می‌گفت و این‌گونه بود که داستان زندگی او پیش از فیلمبرداری برایم کاملا واضح بود. اما فیلمبرداری به دلیل اقامت من در کانادا حدود یک ماه و به سرعت انجام گرفت و مونتاژ و مراحل فنی بعد از آن هم در کانادا انجام شد. گاهی منیر زنگ می‌زد و می‌گفت که می‌خواهد فلان جا برود و ما سریع خودمان را می‌رساندیم تا این بخش را که برای او اهمیت داشت از دست ندهیم. البته بعضی از لوکیشن‌ها هم به دعوت ما انجام شد. داستان ماه منیر نه تنها زندگی شخصی زنی است که با سرسختی برعلیه همه ناملایمات زندگی جنگیده است بلکه داستان تاریخی برهه‌ای از زمان در ایران است که برای حذف نقش زنان در قالب‌هایی که همواره مردانه خوانده می‌شده است و نقش اجتماعی آنان به شکل های گوناگون تلاش می شده است. ماه منیر کشاورز که هر روز ساعت ۴ صبح به آبیاری مزرعه کوچکش می‌پردازد به همان اندازه جسارت دارد که به عنوان یک چترباز از ارتفاع ۴۰۰۰ فوتی می‌پرید. ماه منیر زن استقامت و جنگیدن است به قول اوریانا فالاچی: زن بودن جنگ هر روزه‌ای است که پایانی ندارد. او همیشه برای به جلو رفتن می‌جنگد و همین است که در قامت کشاورز هم کشاورز نمونه می‌شود. خمیرمایه ماه منیر شور زندگی است. در مورد اسم فیلم هم باید از دوست نقاش و هنرمندم محسن خلیلی تشکر کنم که بعد از سردرگمی‌های من برای یافتن اسمی مناسب 'بالهای زندگی' را پیشنهاد داد.

خلاصه فیلم هفته گذشته آپارات 'رای مخفی' ساخته بابک پیامی

درباره فیلم

حق نشر عکس aparatsecretfinal
Image caption نمایی از فیلم 'رای مخفی'

در سحر‌گاه یک جزیره هواپیمایی یک صندوق رای بر آن فرو می‌ریزد. سربازی آن را به هم‌قطارش می‌سپرد تا در سفری یک روزه در جزیره، به همراه دختر جوان مسئول صندوق، به دنبال جمع‌آوری رای از مردم جزیره باشند.

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

بهروز حشمت

این فیلم یکی از فیلم‌های یادماندنی خوب در آپارت بود.

احمد

فلم بسیار عالی که نظیر آن را کم می‌شود دید.

سیامک

وقتی یک چیزی بد است، بد است. آخر چه تعریف و تحسینی دارد این فیلم؟ سورئال؟ مینیمال؟

میلاد

نمی‌دانم می‌شود کسی فیلمی ازاین بدتر بسازد؟ زباله تصویری است! بی‌نهایت افتضاح.

امیر مسعود

رای دادن در جمهوری اسلامی مفهومی ندارد. این فیلم را من کامل دیدم. می‌خواهد این‌طور القا کند که با رای دادن وضع تغییر می‌کند ولی تجربه نشان داده تغییر وضعیت در ایران از طریق صندوق رای غیرممکن است.

محمد حسین

فیلم قشنگی است. حتما ببینید ضرر ندارد !

سعید

فیلم خوبی بود و من از سکانسی که پشت چراغ قرمز ایستاده بودند بیشتر خوشم آمد . به نظرم چراغ قرمز نماد خط قرمزهای نظام بود که هیچ وقت سبز نمی‌شد و رد شدن از این خط قرمز لازم و ضروری می‌شود . و البته نفهمیدم فیلم محصول چه سالی است . شاید رنگ سبز و سبز نشدن هم می‌توانست نشانه وضعیت اصلاح طلبان باشد . و اما سکانسی که در آن دختری دوازده ساله آمده بود تا رای بدهد هم عالی بود و نشان از وضعیت فرهنگی ملت ایران .

میکاییل

فیلم خیلی خوبی بود. برای اولین بار توانستم یک فیلم ببینم. هر لحظه فیلم دیدنی و شنیدنی بود و اصلاً یک لحظه هم در این فیلم هدر نرفته است.

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجا کلیک کنید.

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول زیر از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

زمان پخش برنامه آپارات
به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه ۲۱:۰۰ ۲۱:۰۰ ۲۱:۳۰ ۱۷:۳۰
تکرار جمعه ۱۱:۰۰ ۱۱:۰۰ ۱۱:۳۰ ۰۷:۳۰
تکرار جمعه ۲۴:۰۰ ۲۴:۰۰ ۰۰:۳۰روز بعد ۱۹:۳۰
تکرار شنبه ۱۳:۰۰ ۱۳:۰۰ ۱۳:۳۰ ۰۸:۳۰
تکرارچهارشنبه ۲۴:۰۰ ۲۴:۰۰ ۰۰:۳۰روز بعد ۱۹:۳۰
تکرار پنج شنبه ۱۶:۰۰ ۱۶:۰۰ ۱۶:۳۰ ۱۱:۴۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

Your contact details
Disclaimer

مطالب مرتبط