چهارشنبه سوری در استکهلم

عکس‌ها از دانش ساروئی
توضیح تصویر،

عکس‌ها از دانش ساروئی

جشن چهارشنبه‌سوری، عصر روز ۱۵ مارس ۲۰۱۶، هم‌زمان با داخل ایران در شهرهای مختلف سوئد هم برگزار شد.

یکی از این برنامه‌ها به همت تئاتر ملی سوئد و همراهی بیش از ۱۰ نهاد و انجمن ایرانی و غیر ایرانی، در پارک kungsträdgården در مرکز شهر استکهلم و ۲۰۰ متری پارلمان سوئد بر پا شد.

به عقیده منصور حسینی، تهیه‌کننده این برنامه در تئاتر ملی سوئد، جشن چهارشنبه‌سوری، یکی از معدود جشن‌هایی است که ایرانیان با گرایش‌های سیاسی و اجتماعی مختلف و متفاوت را دور هم جمع می‌کند. مجموعه‌ای از خوانندگان و هنرمندان ایرانی کارهای خود را روی صحنه بزرگ این پارک اجرا کردند.

جشن چهارشنبه سوری امسال با سخنرانی آلیس باه کوهنکه، وزیر فرهنگ سوئد، آغاز شد.

او سال نوی ایرانی را به زبان فارسی به ایرانیان تبریک گفت و در سخنانش تاکید کرد: "فراموش نکنیم که هزاران کودک در سراسر جهان از جمله در سوریه در شرایط ناامن به سر می برند و ما موظفیم به فکر آنها باشیم."

مکس امینی، کمدین ایرانی‌تبار ساکن لس‌آنجلس، و ماهان معین، خواننده ایرانی - سوئدی، مجریان برنامه بودند.

ستار، خواننده ۶۶ ساله موسیقی پاپ ایران در این جشن به اجرای آهنگ پرداخت.

هنگامه خواننده ساکن لس‌آنجلس نیز امسال برای دومین‌بار است که در برنامه چهارشنبه سوری استکهلم داشت.

رعنا منصور، خواننده، آهنگساز و پیانیست ایرانی

نگار زراسی، خواننده ایرانی‌- سوئدی اپرا برای دومین سال پی‌درپی در جشن چهارشنبه‌سوری روی سن رفت.

گروه رقص پرواز متشکل از چهار رقصنده زن، با سبکی که یادآور «شعر» و «رقص‌های اصیل ایرانی» است، در شب چهارشنبه‌سوری روی سن رفتند. سبک کار این گروه رقص چهارنفره ملهم از رقص‌های ایرانی و کشورهای آسیای مرکزی بود.

شمار زیاد مهاجران ایرانی در سوئد و شیوه برگزاری این جشن در چند سال گذشته باعث شده است که علاوه بر ایرانیان، مهاجران غیر ایرانی و همچنین علاقه‌مندان سوئدی فرهنگ و موسیقی هم از این جشن استقبال کنند تا جایی که گفته می‌شود این جشن یکی از بزرگ‌ترین‌ جشن‌های چهارشنبه‌سوری در کشورهایی است که ایرانیان مهاجر زیادی در آن‌ها زندگی می‌کنند.