'ایران درودی' این هفته در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

این هفته در آپارات فیلم ' ایران درودی، نقاش لحظه های اثیری' ساخته بهمن مقصودلو به‌نمایش در‌می‌آید.

حق نشر عکس aparatirandaroudinew
Image caption نمایی از فیلم 'ایران درودی، نقاش لحظه های اثیری'
درباره فیلم

ایران درودی از برجسته‌ترین نقاشان معاصر ایران است. وی یکی از زنان پیشگام ایرانی در نقاشی فراواقعگرایانه (سوررئالیستی) است. وی که زاده خراسان ایران از پدری ایرانی و مادری از اهالی قفقاز است. نقاشی را در دانشکده بوزار پاریس فرا گرفت. او را اغلب به عنوان نقاش می‌شناسند ولی در نویسندگی، نواختن موسیقی و ساخت فیلم و برنامه‌های تلویزیونی نیز فعالیت داشته و مدتی نیز به عنوان مدرس تاریخ هنر در ایران تدریس کرده است. نقاشی‌های چهار دهه آخر هنری ایران درودی که نماینده سبک هنری او هستند، بیشتر شامل چشم‌اندازهایی از حاشیه‌های خالی کویر، مخلوقاتی شبیه به گُل، دیوارهای شیشه‌ای ، افقهای دور و انفجارهای رنگ و نور هستند که اینها به آثار او فضایی خاص و عمیق می‌بخشند. نقاشی برای او همه زندگی است. درباره زندگی و آثار ایران درودی چند فیلم ساخته شده که این فیلم یکی از آنهاست. فیلم 'ایران درودی ، نقاش لحظه های اثیری' ساخته بهمن مقصودلو روایت فرازها و فرودهای زندگی حرفه‌ای و شخصی این نقاش برجسته زن ایرانی در پی سالها کار و مهاجرت است.

ویژگی فیلم

فیلم 'ایران درودی ، نقاش لحظه های اثیری' ساخته بهمن مقصودلو، یک بیوگرافی و تک نگاری است از زندگی یک نقاش و این فیلم فرصتی است برای آشنایی بیشتر با نقاشی‌ها و دیدگاه‌های این نقاش معاصر. فیلمساز با دوربینش در یک دوره تقریبا طولانی شخصیت فیلمش را در موقعیت‌های مختلف دنبال کرده و این تصاویر را ثبت کرده است.

درباره کارگردان
حق نشر عکس aparatbahmanmaghsoodloo
Image caption بهمن مقصودلو ، کارگردان فیلم

بهمن مقصودلو، تهیه‌کننده، کارگردان و منتقد قدیمی فیلم مقیم امریکا است. او که از منتقدان قدیمی سینمایی محسوب می‌شود در کنار فیلم‌سازی در زمینه تهیه کنندگی و پژوهش سینما نیز فعالیت دارد.

او از زمان اقامت در امریکا، تهیه کننده ۱۵ فیلم مستند و سینمایی بوده است. این فیلم بخشی از مجموعه‌ای از تک نگاریهای آقای مقصودلو درباره شاعران و نویسندگان معاصر ایران است که در دهه گذشته، ساخته شده است. از آثار تازه او 'اردشیر محصص: یک هنرمند شورشی' و مستند 'عباس کیارستمی: یک گزارش'هستند که هر دو به همراه فیلمهای 'احمد محمود، نویسنده انسانگرا' و 'احمد شاملو، شاعر بزرگ آزادی' از این فیلم ساز قبل‌تر در آپارات به نمایش در آمده‌اند.

نگاه کارگردان

ایران درودی شخصیت بسیار پیچیده و فرهیخته ای دارد. او یک هنرمند چند بعدی است؛ هم نقاش است برای بیش از پنجاه سال و نقاش خیلی خوب ایران است، و هم نویسنده است و نثر بسیار خوبی دارد، از جمله درکتاب'فاصله دو نقطه ...' که تاکنون ده بار تجدید چاپ شده. آدم بسیار تحصیل کرده ای است و تاریخ هنر را خوب می شناسد. پس صرفا نقاش نیست. در محیط مرد سالار هنر ایران، او راهش را باز کرده و گفته که من هستم. آن موقع خیلی سخت بود. از میان زنان فقط فروغ بود و یکی دو نفر دیگر که راه خود را در جامعه مردسالار باز کرده بودند.

دیگر این که یکی از تابلوهای او به نام 'رگ های زمین، رگ های من در' تیراژ چندین میلیون توسط مجلات لایف و تایم و غیره در جهان چاپ شده. نقاش دیگری نداریم که کارش را در تیراژ سه میلیون در مجلات غربی چاپ کرده باشند.

او همچنین خوب صحبت می کند و در انتخاب واژه و تحت تاثیر قرار دادن توانایی دارد. تدوین و کارگردانی را هم در مدرسه نیویورک خوانده و در تلویزیون ملی ایران رئیس گروه شناسایی هنر شد و همان زمان از من خواست که برایش برنامه ای تهیه کنم. این دوستی من با ایشان و شوهرش پرویز مقدسی سال ها ادامه پیدا کرد، همچنین با شوهر خواهرش، هوشنگ طاهری.

هوشنگ طاهری قبل از این که با پوران خواهر ایران، که زن بسیار فرهیخته ای بود، ازدواج کند، با من دوست بود به عنوان منتقد فیلم. بعد این ازدواج صورت گرفت و ترکیب خوبی شدیم و سال ها بین ایران و آمریکا و کشورهای دیگر در رفت و آمد بودیم. ایران همیشه مثل خواهر من بوده و روابط دوستانه بسیار نزدیکی داشته ایم. عاشق کارش بودم. جاه طلبی های مثبت و بزرگی داشت، درست مثل خود من.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات
به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه ۲۱:۰۰ ۲۱:۰۰ ۲۱:۳۰ ۱۷:۳۰
تکرار جمعه ۱۱:۰۰ ۱۱:۰۰ ۱۱:۳۰ ۰۷:۳۰
تکرار جمعه ۲۴:۰۰ ۲۴:۰۰ ۰۰:۳۰روز بعد ۱۹:۳۰
تکرار شنبه ۱۳:۰۰ ۱۳:۰۰ ۱۳:۳۰ ۰۸:۳۰
تکرارچهارشنبه ۲۴:۰۰ ۲۴:۰۰ ۰۰:۳۰روز بعد ۱۹:۳۰
تکرار پنج شنبه ۱۶:۰۰ ۱۶:۰۰ ۱۶:۳۰ ۱۱:۴۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

Your contact details
Disclaimer

مطالب مرتبط