'کنسرتی که اجرا نشد' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

این هفته در آپارات فیلم 'کنسرتی که اجرا نشد' ساخته‌ بهمن فرمان‌آرا به‌نمایش در‌می‌آید.

درباره فیلم

آپارات حق نشر عکس aparatcancelledconcert
Image caption نمایی از فیلم 'کنسرتی که اجرا نشد'

'کنسرتی که اجرا نشد' ساخته بهمن فرمان‌آرا، فیلم‌ساز شناخته شده ایران است. این فیلم مستندی است در باره پرویز یاحقی از مشهور‌ترین آهنگسازان و نوازندگان ایران که پس از انقلاب به علت شرایط حاکم بر موسی قی در ایران به انزوا رفت. پرویز یاحقی ۸۰ سال پیش در سی‌و‌یکم شهریور‌ماه سال ۱۳۱۵ به‌دنیا آمد. او از جوانی پای ثابت برنامه 'گل‌ها'ی رادیو بود. چند تن از خواننده‌های قبل از انقلاب مثل مهستی، حمیرا و مرضیه با ترانه‌های او معروف شدند و با صدای ویلون‌اش خیلی‌ها دل به موسیقی ایرانی بستند. او بعد از پیروزی انقلاب گوشه‌گیر شد، گرچه موسیقی‌اش هیچ وقت گوشه‌نشین نشد. پرویز یاحقی در بهمن ماه سال ۸۵ درگذشت. فیلم نگاهی دارد به زندگی او از زبان خودش و در واپسین سال‌های عمرش.

ویژگی فیلم

'کنسرتی که اجرا نشد' در مقایسه با خیلی فیلم‌های مستند درباره زندگی آدم‌های مشهور از اجزا و عناصر تصویری محدودتری بهره گرفته است، اما این عناصر طوری در کنار هم قرار گرفته و انسجام پیدا کرده که به خوبی می‌تواند تصویری از شخصیت پرویز یاحقی و انزوایی که در آن سال‌ها پیرامونش را فرا گرفته بود، ارایه دهد. فیلم از ریتمی ساده و روان برخودار است که این ریتم با محتوای فیلم همخوانی دارد و فیلمساز لابه‌لای معرفی شخصیت اصلی کنجکاوی بیننده را برای شناسایی صاحب یک صدا تحریک می‌کند و بیننده به تدریج در جریان یک ماجرای عاشقانه قرار می‌گیرد.

درباره کارگردان

حق نشر عکس aparatbahmanfarmanara
Image caption بهمن فرمان‌آرا، کارگردان

بهمن فرمان آرا در سال ۱۳۲۰ در اصفهان متولد شد. او فرزند دوم خانواده از چهار برادر و یک خواهر است. کسب‌و‌کار خانوادگی‌اشان نساجی بود. آقای فرمان‌آرا فارغ التحصیل از مدرسه هنرهای دراماتیک لندن و کارگردانی سینما از دانشکده کالیفرنیای جنوبی است. او پس از اتمام تحصیلات‌اش به ایران بازگشت و به رادیو و تلویزیون ملی ملحق شد. او فعالیت سینمایی را سال ۱۳۵۰ با کارگردانی فیلم‌های مستند و کوتاه آغاز کرد. در کارنامه او بیش از ۱۵۰ برنامه سینمایی (به عنوان تهیه‌کننده و کارگردان) به همراه دو فیلم مستند کوتاه به چشم می‌خورد. شروع فعالیت سینمایی بهمن فرمان‌آرا با فیلم خانه' قمرخانم' به عنوان کارگردان در سال۱۳۵۱ است. بهمن فرمان‌آرا در فیلم 'شازده احتجاب' بود که قابلیت‌های کارگردانی خودش را نشان داد و این فیلم معتبرترین جوایز سینمای ایران در آن سال‌ها را کسب کرد. این فیلم در جشنواره فیلم کن همان سال نیز به نمایش در‌آمد. وی پس از ساخت این فیلم برای مدتی به عنوان تهیه کننده به فعالیت پرداخت و در شرکت گسترش صنایع فیلم ایران، فیلم‌هایی از موج نوی سینمای ایران را تهیه کرد. فیلم هایی مثل 'ملکوت' ساخته خسرو هریتاش، 'کلاغ' ساخته بهرام بیضایی، 'گزارش' ساخته عباس کیارستمی و 'شطرنج باد' ساخته محمدرضا اصلانی. فیلم پرفروش 'در امتداد شب' ساخته پرویز صیاد هم از جمله فیلم‌هایی بود که توسط او تهیه شد. پس از آن بهمن فرمان‌آرا فیلم 'سایه‌های بلند باد' را ساخت که هم در زمان حکومت شاه و هم پس از انقلاب اجازه نمایش پیدا نکرد. او سپس از ایران خارج شد و در امریکا به فعالیت‌های سینمایی‌اش ادامه داد و به توزیع و پخش فیلم‌های برجسته سینمای جهان پرداخت. او ده سال بعد به ایران بازگشت و تلاش کرد که فیلم بسازد اما تا ده سال پس از ورودش به ایران به او اجازه فیلم‌سازی داده نشد. در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی او سرانجام توانست بار دیگر اجازه فیلمسازی بگیر د و از آن زمان تاکنون چهار فیلم بلند ساخته است. فیلم هایی مثل 'بوی کافور عطر یاس'، 'خانه روی آب'، 'یک بوس کوچولو' و 'خاک آشنا'. مستند 'کنسرتی که اجرا نشد'، تازه ترین فیلم بهمن فرمان آراست که در سال ۱۳۸۹ ساخته شده است. او از سال ۱۳۸۶ فیلم بلند داستانی در ایران نساخته است. آخرین کار او بازی و کارگردانی تاتر 'مردی برای تمام فصول' نوشته رابرت بولت است که در سال ۱۳۹۳ به مدت نود شب روی صحنه تالار وحدت بود.

نگاه کارگردان

این فیلم حدیث یک نسل است که بعد از انقلاب بدون هیچ توضیحی و دلیلی ممنوع‌الکار شدند. بیشتر شاید به‌دلیل اینکه مشهور بودند و مردم را به یاد مسایل دیگری می‌انداختند. پرویز یاحقی در ۲۸ سال زندگیش بعد از انقلاب هیچ‌وقت اجازه کار و برگزاری کنسرت نگرفت، اما با توجه به‌اینکه امکان خارج شدن از ایران را داشت و می‌توانست به لس‌آنجلس برود و پول فراوانی بگیرد، نرفت و در ایران ماند و تاوان عشق‌اش را داد. پرویز یاحقی فیلم‌هایی را از تنهایی خودش گرفته بود که کمتر کسی حاضر است از خلوت خودش و خانه‌اش به‌صراحتی که در این فیلم می‌بینیم، فیلم بگیرد و آن را با مردم در میان بگذارد. او اعتقاد داشت اثری از خودش و از زبان خودش داشته باشد. او این فیلم ها را به من داد و از من خواست که اگر به کارم آمد استفاده کنم.

این فیلم به یاد اوست که یک دوست بود.

گفتگوی برنامه آپارات

گفتگوی برنامه آپارات را با بهمن فرمان‌آرا درباره فیلم 'کنسرتی که اجرا نشد' را اینجا ببینید.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجا کلیک کنید.

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول زیر از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

زمان پخش برنامه آپارات
به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
جمعه ۲۱:۰۰ ۲۱:۰۰ ۲۱:۳۰ ۱۶:۳۰
تکرار شنبه ۱۳:۰۰ ۱۳:۰۰ ۱۳:۳۰ ۰۸:۳۰
تکرار یکشنبه ۲۴:۰۰ ۲۴:۰۰ ۰۰:۳۰روز بعد ۱۹:۳۰
تکرار سه‌شنبه ۱۶:۰۰ ۱۶:۰۰ ۱۶:۳۰ ۱۱:۳۰
تکرارچهارشنبه ۲۴:۰۰ ۲۴:۰۰ ۰۰:۳۰روز بعد ۱۹:۳۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

مطالب مرتبط