BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 14:59 گرينويچ - چهارشنبه 21 ژانويه 2004
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
سومين دوره جايزه شعر کارنامه
 

 
دکتر جواد مجابی جايزه فرياد شيری را اهدا کرد
دکتر جواد مجابی جايزه فرياد شيری را اهدا کرد- عکس از اميد صالحی
 

سومين دوره جايزه شعر 'کارنامه' اين هفته در خانه هنرمندان برگزارشد. در اين مراسم از سه شاعر پيشکسوت تجليل و شش کتاب شعر به عنوان کتاب های برتر برگزيده شدند؛ سه دفتر شعر از شاعرانی که تجربه شعری آنان دست کم به دو دهه می رسد و سه دفتر شعر از شاعران جوان.

حافظ موسوی شاعر و دبير تحريريه "کارنامه" مراسم را با قرائت شعر مرغ آمين نيما آغاز کرد. پس از آن حاضران به ياد درگذشتگان بم برخاسته و يک دقيقه سکوت کردند. و بعد از سخنان خانم نگار اسکندرفر صاحب امتياز و مدير مسئول مجله کارنامه، به دليل ناراحتی صوتی منوچهر آتشی از پرويز پرستويی بازيگر نامدار خواسته شد تا شعری را که آتشی برای بم سروده ، بخواند. سپس نازنين نظام شهيدی بيانيه داوران را خواند.

دراين بيانيه آمده بود مجموع کتاب های شعری که به دفتر کارنامه ارسال يا توسط هيات داوران و دبيرخانه کارنامه تهيه شده يکصد و هجده عنوان بود و به تعدادی هم دسترسی ميسر نبوده است.

هيات داوران طی جلسات متعدد و متوالی، نخست بيست و سه عنوان را قابل بررسی دانست، در مرحله بعد اين تعداد به هفده عنوان کاهش يافت.

دفترهای منتخب شاعران با تجربه تر به ترتيب حروف الفبا از اين قرار است:

دوربين قديمی از عباس صفاری، روزنامه تبعيد از حسن عالی زاده و من آسمان خود را سروده ام از سعيد صديق و از ميان دفترهای شعر شاعران جوان، آغوش من از سفر پر است از فرياد شيری، پرنده پنهان از گروس عبدالملکيان و يوسفی که نزدم از ليلی گله داران انتخاب شد.

 
دفترهای منتخب شاعران با تجربه تر به ترتيب حروف الفبا از اين قرار است: دوربين قديمی از عباس صفاری، روزنامه تبعيد از حسن عالی زاده و من آسمان خود را سروده ام از سعيد صديق و از ميان دفترهای شعر شاعران جوان، آغوش من از سفر پر است از فرياد شيری، پرنده پنهان از گروس عبدالملکيان و يوسفی که نزدم از ليلی گله داران
 

جوايز را منوچهر آتشی، دکتر مجابی، محمد علی سپانلو، صفدر تقی زاده و سيمين بهبهانی به شاعرانی که دفتر شعرشان به عنوان بهترين دفترهای شعر برگزيده شده بود، اهدا کردند.

به هريک از شاعران گروه نخست يک کامپيوتر لپ تاپ و به شاعران گروه دوم يکسال اشتراک اينترنت اهدا شد.

اين دوره از جايزه کارنامه را منوچهر آتشی، عنايت سميعی، شاپور جورکش، نازنين نظام شهيدی و حافظ موسوی داوری کردند.

در اين مراسم از منوچهر آتشی، محمد علی سپانلو و خانم سيمين بهبهانی تجليل و هدايايی به آنها اهدا شد.

محمد حقوقی برای اهدای لوح تقدير به منوچهر آتشی به صحنه دعوت شد و پس از آن ضمن مقايسه شعری که قطران تبريزی حدود هزار سال پيش برای زلزله تبريز سروده با شعر آتشی در باره بم گفت به استثنای شاعرانی مانند فردوسی، حافظ و مولوی، برای بسياری از شاعران قديمی سخنوری در شعر اهميت بيشتری داشته در حالی که شعر آتشی نشان می دهد که شاعران امروز با زندگی در آميخته اند.

آيدين آغداشلو نقاش نامی معاصر هدايای سيمين بهبهانی را اهدا کرد و خانم بهبهانی طی سخنانی گفت اين نخستين بار است که در ايران جايزه ای را می پذيرد و افزود دراين ربع قرن به جای جايزه به من خون دل دادند.

او گفت مجله کارنامه يادگار همکاری نويسنده بزرگ و از دست رفته ما هوشنگ گلشيری است و از نشرياتی چون کتاب جمعه احمد شاملو، برج محمد محمدعلی، چراغ سيما کوبان، دنيای سخن جواد مجابی و شاهرخ تويسرکانی ،‌ آدينه غلامحسين ذاکری، سيروس علی نژاد و فرج سرکوهی، مفيد شهروز جويانی و زنده ياد هوشنگ گلشيری، گردون عباس معروفی و تکاپوی منصور کوشان به عنوان نشرياتی که در اين ربع قرن درخشيدند و متعهدانه در کنار شاعران و نويسندگان ايستادند، ياد کرد.

 منوچهر آتشی، عنايت سميعی، صفدر تقی زاده و محمدعلی سپانلو در عکس ديده می شوند
جوايز را اهل ادب به شاعرانی که دفتر شعرشان به عنوان بهترين دفترهای شعر برگزيده شده بود، اهدا کردند. منوچهر آتشی، عنايت سميعی، صفدر تقی زاده و محمدعلی سپانلو در عکس ديده می شوند- عکس از اميد صالحی
 

خانم بهبهانی از دشواری هايی که کانون نويسندگان در تمام اين سال ها با آنها رو در رو بوده سخن گفت. از قتل های زنجيره ای از زنده يادان مختاری و پوينده، از دکتر ناصر زرافشان و عليرضا جباری از اعضای کانون نويسندگان که در زندان به سر می برند، نام برد و گفت هنوز کانون نويسندگان مجوز رسمی ندارد که هيچ، اجازه تشکيل مجمع عمومی برای انتخاب دبيران خود را هم ندارد.

خانم بهبهانی اعلام کرد برای کمک به زلزله زدگان بم تاکنون بيست و چند ميليون تومان به حساب کانون نويسندگان پول واريز شده است و در آخر با خواندن شعر بسيار زيبای « دوباره می سازمت ای وطن» به سخنان خود پايان داد.

محمود دولت آبادی تقديرنامه و هديه سپانلو را به او اهدا کرد. سپانلو به برخی از جوانان

که معترض بودند، گفت "اين نخستين بار است که از من تجليل می شود، شما هنوز سال های بسيار زيادی برای اين کار در پيش داريد."

آقای دولت آبادی گفت به معترضان اجازه صحبت بدهيد. او داوری را کاری دشوار دانست و

شرکت شاعران در هيات داوری را درست ندانست و گفت ما می خواهيم آتشی شاعر باقی بماند ، نه اينکه جوان ها به داوری او معترض باشند و افزود داوری کار جوان ها را به نسل خودشان بسپاريم.

شرکت کامپيوتری آوا ژنگ حمايت مالی مراسم و تهيه هدايا به عهده داشت.

 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران