BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 19:24 گرينويچ - جمعه 29 اکتبر 2004
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
روز هفتم : محشر
 

 
 
بعد از اولين مصاحبه بی بی سی با محشر که رها در تهران انجام داد، شايعات زيادی تو روزنامه ها و مجلات داخل و حتی خارج از کشور درباره اش نوشته شد. از اينکه" محشر دی جی مريم نيست و الان زندانه" گرفته تا " محشر خودش آلبومشو بيرون داده . . ." و خيلی خبرهای ترسناک و هولناکی رو چاپ کردن.خارج از کشور هم خبرها برعکس بوده و تهمتهای از نوع ايرانيان خارج از کشور بهش زدن. ديگه لازم شد که دوباره با محشر ارتباط برقرار کنيم و ببينيم که بعد از اين سه هقته چقدر اعصابش خورد شده .

محشر : سلام می کنم به تمام بچه های بی بی سی و همه شنوندگان روزهفتم بی بی سی.

بهزاد : توی اين چند هفته که از پخش اولين مصاحبه ما با تو می گذره، خيلی حرف ها و شايعات شنيديم داشتم و همين طور نظر های مختلف که DJ Maryam ، محشر نيست و محشر که شما ميگين يکی ديگه است و DJ Maryam الان در زندانه!!! تو چه احساسی نسبت به اين شايعات داری؟

محشر: چون خود مردم اين شايعات رو زياد کردن نمی خوان قبول کنن که اسم اصلی من محشره.باز هم می خوان شايعات رو بيشتر جلوه بدن.

برای همين من باز خودم ميگم... من محشر هستم ... محشر فرزند زمين، پدرم خورشيد، مادرم زمين، برادرم آتش، خواهرم آب. محشر DJ رو خود همين افرادی که شايعه درست کردن آوردن و سعی می کنن بين مردم همون DJ Maryam رو بگنجونن.

سوالات و حرفهای خيلی زيادی هست. روزنامه ها و حتی شبکه های خارجی سعی کردن تو رو يک جور مسئله سياسی جلوه بدن!

اينها يک سری از شبکه های خارجی فارسی زبان هستن که تلاش کردن مولودی خونی های من و اجرای کنسرت های بانوان رو که برای خيريه بوده، غيراخلاقی و يا سياسی نشون بدن و خيلی ها رو وادار به عکس العمل کنن.


در صورتی که من اعلام می کنم، هيچ کس به زور من رو وادار به خوندن و يا نخوندن نکرده.
حتی برای بازی در فيلم و کليپ و تبليغات تلويزيون به من پيشنهادات زيادی شده، ولی من به ميل خودم همه اونها رو رد کردم.

من خودم حتی خبر دارم که ويدئوهايی ساختن که توی اونها تو نيستی ولی آهنگ تو روی اون ويدئو هست! اين باز به شايعات بيشتر دامن زده که محشر توی اين ويدئو ها داره می رقصه و آهنگ ميخونه. اين ويدئوها رو خودت هم ديدی؟

به گوشم رسيده، ولی نديدم. رقصی که من در زمان خوندن انجام می دهم، رقص مبتذل نيست. يک رقص سماعی و آسمانی هست. به اين معنی که يکی از دستهايم رو به طرف آسمان می گيرم و از خدا طلب امنيت و سلامتی و سعادت برای بشر می کنم و با دست ديگه به سوی زمين اشاره می کنم که اون رو به زمين و فرزند زمين می دهم. در اين رقص من حالت يک سالک رو دارم.

من حتی يک CD و يا نوار نساختم و نفروختم. اما همون طور که قبلاً گفتم، در کنسرت بانوان با روش های مختلف مثل استفاده از ضبط مخصوص، کارهای من رو به سرقت بردن و من هرگز از اين عمل راضی نبودم. اگر کارهای من رو افراد حرفه ای موسيقی گوش کنن، می فهمن که موسيقی من اغتشاش داره و خامه.


محشر جان خودت توی مصاحبه قبلی با روزهفتم بی بی سی، گفتی که آهنگ هات به سرقت رفته. ولی بعضی از شايعات ميگه که شما خودتون اين ها رو بيرون دادين!

بله. شايعه هست. چون من خودم اصلاً دوست نداشتم که آهنگ هام رو آقايون گوش کنن! چون من هنوز اعتقاداتم رو از دست ندادم و خدا رو شکر فکر نکنم هيچ وقت از دست بدم.

من اين آهنگ ها رو برای کنسرت بانوان خوندم و همه اونها هم به نفع خيريه بوده. من برای اجرای اين کنسرت ها حتی يک ريال هم نگرفتم! اگر من دنبال شهرت بودم و اگر خودم اين آلبوم رو پخش کرده بودم، حتماً اون رو به اسم خودم پخش می کردم! من که محشر باشم نه به شهرت رسيدم و نه به پول!

برامون ميتونی از گروه هنری که آهنگها رو ساخته و اجرا کردن بگی ؟

يک گروه موسيقی هست به اسم فرزند زمين . اين گروه متعلق به مرکز اسطوره شناسی "فرزند زمين" هستش که بنيان گزارش پدرمه. در اين مرکز ما هفت هنر رو پوشش می ديم ، يکی از اونها موسيقی پاپه که من خواننده اش هستم.


توی بعضی از عکسهات يک مجسمه دستت گرفتی. جريان اين مجسمه چيه؟

توی همه کنسرت هايی که اجرا می کنم اين مجسمه يا عروسک رو دستم می گيرم.
مجسمه از روی يک مجسمه باستانی تمدن ايلام الهام گرفته شده. مجسمه يک انسانه که دو ستون رو به دست گرفته. من اونو دستم می گيرم چون يک دنيا معنی داره.

پس هدف شما از اين موسيقی يک کار فرهنگی بوده؟

بله. دقيقاً فرهنگی بوده. اينجا هم شاهنامه خونی هست، هم کلاسيک و هم سنتی.

حالا سوالی که پيش مياد اينه که مثلاً آهنگ "دختر شاه پريون" يا به قول خودت "يه يه يه" چه جنبه فرهنگی ای داره؟

ما دوست داريم توی فرهنگ کشورمون حرکت باشه. وقتی که جوون هامون به حرکت در بيان، کشورمون رو به پيشرفت ميره. چون پدرانمون همه سعی کردند به ما بگن که وقتی حرکت باشه، پيشرفت هست. آهنگ من هم چون ريتم تندی داره، يک نوع حرکت ايجاد می کنه.

يک مورد ديگه مخصوصاً برای ايرانی های خارج از کشور پوشش تو هست که توی عکس ها می بينن. می پرسن چرا برای موسيقی مدرن از پوشش اسلامی استفاده شده؟

من از کوچکی توی يک خانواده مذهبی بزرگ شدم و فکر نکنم چون آهنگم ريتم تندی داره بايد حجاب من فرق بکنه! کسی من رو وادار به استفاده از مقنعه نکرده. بلکه خودم دوست دارم. من توی مدرسه هم که بودم هميشه قرآن رو اجرا می کردم و "يا زهرا" می گفتم.

تو آلبومت رو به وزارت ارشاد ايران داده بودی، گويا اميدواری که به آلبوم جواز بدن؟

مجوزی که ما از ارشاد می گيريم برای کنسرت بانوان هست نه برای پخش آلبوم.

توی اين چند هفته در بعضی از روزنامه ها برخوردهای خشنی هم شده که DJ Maryam چه کسی هست و ... اينها نگرانت نکرده؟

نه چون کارهايم دزديده شده هيج نگرانی ندارم. چون من خودم به خواست خودم اين آهنگ ها رو بيرون ندادم و هنوز هم ناراضی هستم.

با آهنگ های جديدی که درست می کنی چيکار می کنی؟

برای اين آهنگ ها هم، راه قانونی اونها رو در وزارت ارشاد طی می کنم که بتونم بعد کنسرت هايی برای بانوان و به نفع خيريه بگذارم. فقط هم من نبودم که آلبوم دادم. بيشتر از ۱۰۰ تا کنسرت توسط خانم ها درخواست شده که توی ايران برای بانوان اجرا کردن.

خيلی از اين افراد که توی ايران برنامه اجرا کردن خارج از کشور حتی بدون روسری بودن و هيچ مشکلی هم نداشتن و باز هم تونستن در ايران کنسرت بگذارن. زن در ايران در حوزه فرهنگی آزادی خودش رو داره.

دوتا از کارهای جديدت به نام های "دزد دريايی " که برای سارق آهنگ هات خوندی و "مترسک"، که لطف کردی و برای ما فرستادی که ما پخش هم کرديم. چند تا کار جديد ديگه داری؟

دو سه تا آهنگ ديگه هم ساختيم که برای بعد از ماه مبارک رمضان توی کنسرت بانوان به نفع خيريه اجرا کنم.

فقط من يک نکته مهم رو بگم که من هيچ CD و نواری بيرون ندادم و حتی يک CD يا نوار نفروختم و همون طور که قبلاً هم گفتم در کنسرتی که برای بانوان اجرا کردم، آهنگ های من رو به سرقت بردن و هرگز هم من از اين عمل راضی نيستم. کسانی که برای من شايعه به وجود آوردن، بترسن از روزی که اين "يا زهرا" رو با گريه بگم!

سپاس محشر. داستان تو در سايت ما بيشترين بيننده رو داشته و ما به رکوردی بيش از دويست هزار خواننده و بيننده در هفته رسيديم! اين نشون ميده که چقدر مردم طرفدارت هستند.

من هم از بهزاد و بچه های بی بی سی و همه شنونده ها و خواننده های اين برنامه تشکر می کنم. قربان شما. يا زهرا ...

سايت محشر : www.mahsharmusic.com

 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران