BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 17:16 گرينويچ - يکشنبه 06 نوامبر 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
دومين دوره جايزه مسابقه عکاسی مطبوعاتی کاوه گلستان
 

 
 
دومين دوره اهدای جوايز مسابقه عکاسی مطبوعاتی " کاوه گلستان " عصر شنبه با حضور جمعی از عکاسان، اهل فرهنگ و هنر و دوستداران عکس و عکاسی خبری و گزارشی در سالن فريدون ناصری خانه هنرمندان برگزار شد.

کاوه گلستان عکاس و فيلمبردار ايرانی متولد ۱۳۲۹، از بهترين عکاسان دوران انقلاب و جنگ بود که با تهيه گزارش تصويری از جنگ داخلی ايرلند برای روزنامه کيهان پا به عرصه مطبوعات گذاشت و به زودی با مجموعه عکس هايی از کارگران، معلولان و روسپی ها به عنوان عکاسی معترض شناخته شد و در دوران انقلاب و جنگ نه تنها در ايران، بلکه در حوزه بين المللی تثبيت شد.

او در سال ۱۳۵۸ جايزه معتبر کاپا را برای مجموعه عکس هايش از جنگ عراق و ايران به دست آورد.

کاوه گلستان در سيزدهم فروردين ۱۳۸۲ در اثر انفجار مين در شمال عراق کشته شد.

ليلی گلستان، دبير مسابقه در گزارشی کوتاه گفت که در اين دوره، همچون دوره قبلی بنا بود در سه بخش تک عکس، گزارش تصويری و استعدادهای جوان عکس های برتر انتخاب شود اما داوران در مرحله نهايی و پس از شور و مشورت زياد دو مجموعه گزارش تصويری را همسنگ ارزيابی کردند و خواستار اهدای جايزه کامل ( تنديس برنز و مبلغ يک ميليون تومان ) به هر دو عکاس شدند. بنابراين امسال چهار جايزه اصلی و تنديس برنز به برندگان اهدا می شود و از ده عکس و مجموعه عکس نيز تقدير به عمل می آيد و به هر يک از عکاسان آن عکس ها لوح تقدير و مبلغ يکصد هزارتومان اهدا می شود.

خانم فخری گلستان، نفر دوم از سمت راست

خانم فخری گلستان، مادر کاوه گلستان در سخنانی کوتاه از عکاسان و ياوران مسابقه تشکر و قدردانی کرد و خواستار تداوم اين مسابقه برای بعد از حيات خود شد.

جوايز را خانم فخری گلستان، يونس شکرخواه، حسن سربخشيان و خانم جيهان عمار به برگزيدگان اهدا کردند.

برگزيدگان

در بخش تک عکس محسن صالحی برای تک عکس خبری تکان دهنده ای که جسد جنين نارسی را در کنار جوی آب، در حالی که عابران بی تفاوت و بی توجه می گذرند، نشان می دهد به عنوان بهترين تک عکس خبری برگزيده شد.

در بخش گزارش تصويری اميد صالحی برای گزارش تصويری با نام " پروژه سميه " و حسين سليمانزاده با گزارش تصويری با عنوان " قتل در ديباجی جنوبی " برنده شدند.

اميد صالحی زندگی خانواده ای را در جنوب شهر تهران که همگی درگير اعتياد و فحشا هستند، با تصاويری که به شدت تاثير گذارند، به تصوير کشيده است. از اين مجموعه يک عکس که در آن سميه جای چاقوی روی شکمش را نشان می دهد، گرفتار تيغ سانسور شده و در نمايشگاه روی آن را با مقوا پوشانده اند و درکاتالوگ نيز نيامده است.

برگزيده تک عکس خبری، عکس از محسن صالحی - جنين در جوی آب، خيابان وليعصر، بهمن ۸۳

حسين سليمانزاده با چند عکس هوشمندانه گزارشی تصويری از مرگ و تصادفی که منجر به مرگ جوانی در خيابان ديباجی جنوبی شده، تهيه کرده و با توجه به جزيياتی که گزارش را معنا می بخشند، نحوه مرگ جوان و زندگی و جوانی را که در آنی بر باد رفته، ثبت کرده است.

در بخش استعداد جوان مهدی قاسمی برای عکسی که سربازان ضد شورش را در درگيری های تظاهرات مقابل سفارت انگليس در تير ۸۳ نشان می دهد، به عنوان استعداد جوان انتخاب شد.

در بخش استعداد جوان امسال شرط سنی ( ۱۸ تا ۳۰ سال ) وجود داشت.

هيئت داوران در حوزه گزارش تصويری به سپيده شاهوردی، تورج خامنه زاده، مهرانه آتشی، بهنام صديقی، عباس کوثری و سامان اقوامی و در زمينه تک عکس خبری به حسن قائدی، نصرالله حاجی حميد فروتن، امير خلوصی و محمدرضا علی مددی تقديرنامه اهدا کردند.

داوری دومين دوره جايزه سالانه عکاسی مطبوعاتی کاوه گلستان را رخشان بنی اعتماد، کارگردان سينما، يونس شکرخواه، متخصص علوم ارتباطات، کامران جبرئيلی عکاس و دبير عکس خبرگزاری آسوشيتدپرس در حوزه خليج فارس، حسن سربخشيان عکاس و خانم جيهان عمار معاون دبير بخش عکس آژانس فرانس پرس در حوزه خاورميانه بر عهده داشتند.

درباره مسابقه

يکی از ويژگی های اين مسابقه حضور متخصصان غير عکاس در ميان داوران است.

پس از اهدای جوايز خانم جيهان عمار تک عکس خبری برنده را برای حاضران تحليل کرد.

قبل از اعلام اسامی برگزيدگان چراغ های سالن خاموش می شد و حاضران عکس برنده را بر پرده بزرگ سالن می ديدند و با توجه به واکنش های حاضران به نظر می رسيد، اکثر حاضران انتخاب ها را تاييد می کنند.

نکته جالب اينکه اکثر حاضران نسبت به عکس هايی که در آنها لحظه هايی با مضامين سياسی شکار شده بود، با ابراز احساسات پرشورتر واکنش نشان می دادند.

برگزيده گزارش تصويری، عکس از اميد صالحی - پروژه سميه

در پايان برنامه از عيسی صحابه، جوان ترين عکاسی که در مسابقه شرکت کرده بود، تقدير شد.

به گفته ليلی گلستان دبير مسابقه پس از فراخوانی که ۲۴ بهمن ۸۳ اعلام شد، و پس از تمديد مهلت ارسال آثار، در مجموع ۳۹۰۸ عکس برای شرکت در مسابقه به دبيرخانه جايزه رسيد که ۹۲۷ عکس به بخش تک عکس و ۳۲۶ مجموعه با ۲۹۸۱ عکس به بخش گزارش تصويری تعلق داشت.

از ميان ۲۹۴ شرکت کننده ۸۷ نفر به بخش مسابقه راه يافتند. هئيت داوران از ميان ۹۲۷ عکس در بخش تک عکس خبری ۹۸ عکس و در بخش گزارش تصويری از ميان ۳۲۶ مجموعه عکس، ۱۴ مجموعه عکس را به عنوان آثار برتر برگزيدند.

به گفته دبير مسابقه سه عکس از نمايشگاه و ۲۰ عکس از کتاب نمايشگاه غير قابل نمايش و چاپ اعلام شده است.

در گالری مرتضی مميز عکسی هايی که به مرحله ماقبل نهايی راه يافته اند به نمايش گذاشته شده و از روز دوشنبه شانزدهم آبان ماه عکس های سه مجموعه مشهور کاوه گلستان " کودک " ، " روسپی " و " کارگر" و تعدادی از عکس های دوران جنگ او و محمد فرنود به مدت يک هفته در خانه هنرمندان به نمايش گذاشته می شود.

اين دوره از مسابقه عکاسی مطبوعاتی کاوه گلستان به همت شرکت سامسونگ برگزار شد.

 
 
66آلبوم عکس
گزيده ای از دومين دوره اهدای جوايز مسابقه عکاسی مطبوعاتی " کاوه گلستان ".
 
 
66جنگ به روايت تصوير
گزيده ای از عکسهای کاوه گلستان از جنگ ايران و عراق - مجموعه دو
 
 
66جنگ به روايت تصوير
گزيده ای از عکسهای کاوه گلستان از جنگ ايران و عراق - مجموعه يک
 
 
مطالب مرتبط
'کاوه گلستان چشم ما بود'
گرينويچ 17/04/2003 | فرهنگ و هنر
صفحه يادبود کاوه گلستان
گرينويچ 04/04/2003 | فرهنگ و هنر
پس از آن کاوه ديگر نبود
گرينويچ 03/04/2003 | فرهنگ و هنر
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران