BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 16:52 گرينويچ - دوشنبه 30 ژانويه 2006
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
امينم: سلطان موسيقی رپ
 

 
 
امينم
امینم این روزها فقط ستاره موسیقی رپ نیست. او در واقع مالک یک صنعت بزرگ سرگرم کننده است
ازدواج مجدد امينم (Eminem) با همسر سابقش کيمبرلی اسکات بار ديگر نام اين ستاره موسيقی رپ را بر سر زبانها انداخته است.

امينم در حاليکه بيش از چهار سال از طلاق و دعوا بر سر سرپرستی تنها دخترش هيلی می گذرد، دوباره با کيمبرلی ازدواج کرد. اين دو از دوران نوجوانی با هم دوست بودند و قبل از اينکه برای اولين بار در سال 1999 با هم ازدواج کنند هيلی به دنيا آمده بود. بعدها امینم در آهنگ استن Stan در مورد قتل کيمبرلی خيالبافی کرد.

امینم و کيمبرلی که هر دو نزديک جاده "ايت مايل" در حومه ديترويت بزرگ شدند، مراسم عروسی خود را در ميشيگان برگزار کردند. در حاليکه مهمانان معروف يکی پس از ديگری از نقاط مختلف آمريکا می رسيدند، خبرنگاران از اطراف و از بالا با هلی کوپتر مراسم را پوشش می دادند. اما چه کسی می توانست پیش بینی کند که روزی امینم يا همان مارشال مدرز اينطور مورد توجه قرار گيرد.

امینم این روزها فقط ستاره موسیقی رپ نیست. او در واقع مالک یک صنعت بزرگ سرگرم کننده است. امينم علاوه بر مالکیت کمپانی تولید آلبوم، یک خط تولید لباسهای مارک خودش را هم راه انداخته و به رشد و ترويج گروههای موسیقی تازه واردی مثل اوبی ترايس (Obie Trice) و فيفتی سنت (50Cent) کمک کرده است.

او که تنها 33 سال دارد، اخيرا اعلام کرد که قصد دارد بازنشسته شود و گفت آلبوم
Curtain call يا دعوت به صحنه، آخرين کارش خواهد بود. او می خواهد از اين پس بيشتر به کار تهيه کنندگی و کشف استعدادهای رپ ادامه دهد.

کيمبرلی اسکات، همسر امينم

تک آهنگ When I’m gone يا وقتی من رفتم، از اين آلبوم در حال حاضر در جدول پرفروشترين آهنگهای بريتانيا و آمريکاست.

امینم در هفدهم اکتبر سال 1972 در خانواده ای کارگری و فقیر در شهر سنت جوزف، ایالت میسوری، در آمریکا به دنیا آمد.

6 ماهه بود که پدرش خانواده را رها کرد. او اکثر سالهای دوران کودکی و نوجوانی اش را در نواحی بين کانزاس سیتی و حومه دیترویت گذراند.

فيلم معروف 8 مايل هم درباره همين دوره از زندگی امينم درست شده است و نشان می دهد چطور پسر بچه ای که بيشتر عمرش را در کوچه و خيابانها پرسه می زد، به با نفوذترين ستاره رپ دنیا تبدیل شد.

هنگامی تولد امينم، سبک موسیقی هیپ هاپ تازه بوجود آمده بود و نوآورانی چون کول هرک، گرند مستر فلش و آفریکا بامباتا باعث رشد آن شده بودند. قرن بیستم که به پایان رسید، هیپ هاپ به پرطرفدارترین سبک موسیقی جهان و امينم به خواننده رپ شماره یک دنیا تبدیل شد.

با اینکه در سالهای نخست تحصیل دانش آموزی باهوش بود، مشکلات دائمی که در زندگیش پیش آمد او را مجبور کرد در سن 17 سالگی از تحصیل دست بکشد.


نخستين بار دايی اش، رونی که فقط چند ماهی از او بزرگتر بود و امینم او را بسیار دوست داشت وی را با موسیقی رپ آشنا کرد. امینم چهارده سال داشت که در حیاط مدرسه اش در مسابقات رپ خوانی شرکت می کرد.

نام امینم از حروف اختصاری نام اصلی وی (مارشال مدرز) تشکیل شده است. او در ابتدا به گروهی به نام New Jacks پیوست. ولی در سال 1995 برای نخستین بار یک ترانه خود را به نام Soul Intent ضبط و صدابرداری کرد.

در بخش دوم این سی دی آثار خواننده دیگری به نام پروف ضبط شد که امینم بعدها با او دوست شد. طولی نکشید که امینم به اتفاق پروف به گروهی پیوستند که در نهایت به 12D مشهور شد.

در آن دوران امينم به کلوپی در دیترویت به اسم هیپ هاپ شاپ می رفت. در این کلوپ شبانه، دوست و همکارش پروف برنامه ای برای کشف استعدادهای جدید اجرا می کرد. در واقع همين جا بود که امينم توان واقعی خود را در بداهه خوانی به سبک رپ کسب کرد. چيزی نگذشت که اولين آلبومش به اسم Real slim shady بيرون آمد و دو جایزه موسيقی گرمی هم دریافت کرد.

وقتی دکترDre، مدیر تولید بسیار موفق موسیقی هیپ هاپ از طريق يک برنامه راديويی صدای امينم را شنید، لحظه موعود فرا رسید. همین آشنايی بود که باعث شد امينم به با نفوذترین چهره موسیقی رپ امروز تبديل شود و شهرت دکتر Dre به عنوان موفق ترین مدیر تولید موسیقی هیپ هاپ جهان تثبیت شود.

دکتر Dre پس از آن که از کمپانی Death Row جدا شد کمپانی خود به نام Aftermath را تاسیس کرد و از سال 1999 به بعد با همکاری با امی نم به تولید آثار او پرداخت. چيزی که بيشتر از همه توجه جوانان را به خودش جلب کرد و درعين حال انتقاد بسياری را برانگيخت متن آهنگها بود که در آنها امينم به صراحت از کلمه هايی مثل مواد مخدر، تجاوز، قتل و آدمکشی استفاده می کرد.

فروش فوق العاده این آلبوم تا حدی هم ناشی از حس کنجکاوی مردم نسبت به موضوعاتی بحث برانگیز بود که امینم از زندگی خودش و احساساتش نسبت به مادر و همسر جدا شده اش در آن بیان می کرد.

امینم در نمايی از فيلم 8 مايل

امینم با وجود انتقادات شدیدی که نسبت به این دیدگاههایش متحمل می گردید اصلا "احساس پشیمانی" نداشت. مادرش به خاطر همین حرفها علیه او به دادگاه شکایت کرد و درخواست 10 میلیون دلار غرامت کرد. کار رسیدگی به این شکایت دو سال طول کشید ولی در پایان کار مادر شاکی فقط با دریافت 1600 دلار به خانه بازگشت.

عوامل زیادی در به شهرت رسیدن امینم تاثیر گذار بودند؛ اما یک دلیل که در این بين به آن بیشتر از همه اشاره می شود سفیدپوست بودن اوست.

امينم اولین خواننده موفق سفیدپوست موسیقی رپ است. این موضوع هر چند به راحتی قابل اثبات نیست اما شکی وجود ندارد که نژاد در موفقیت امينم اهمیت زيادی داشته است.

امینم وقتی با عرضه اولین آلبومش، The Slim Shady LP، به موفقیت رسید متوجه شد که باید دین خودش را به کسانی که در موفق شدنش نقش داشتند ادا کند. این کار در عالم دنیای موسیقی رپ اهمیت زيادی دارد. در مورد امينم سابقه این موضوع به سال 1996 برمی گردد.

در آن زمان امينم در دیترویت کارش را در یک کلوپ شروع کرده بود و همان جا با دی شان هولتن آشنا شد که بعدها به نام پروف مشهورشد.

امینم و پروف روابط دوستانه و صمیمانه ای با هم پیدا کردند. پروف بود که در نقش راهنما و مرشد امينم، زمینه رشد و ترقی اش را فراهم آورد. پروف بعدها امینم را با گروه رپ دیگری آشنا کرد که افکارشان شبیه به هم بود. این افراد که در آن زمان در اطراف شهر دیترویت فعال بودند، بعدها به همراه پروف و امینم گروهی مشترک تشکیل دادند.

زمانی که امینم به شهرت رسید هیچوقت این افراد را فراموش نکرد و حتی به اتفاق آنها دو آلبوم ساخت: یکی در سال 2001 به اسم Devils Night و دیگری در سال 2004 با عنوانWorld 12D. این دو آلبوم شهرت و اعتبار امينم را به عنوان خواننده هیپ هاپ و تولید کننده این نوع موسیقی بیشتر و بیشتر کرد.

 
 
کورين بيلی ری آوای 2006
' ده خواننده و گروهی که در عرصه موسيقی در سال 2006 خواهند درخشيد'
 
 
موسيقی جهانجايزه موسيقی جهان
به هنرمند محبوب خود در رقابتهای جايزه موسيقی جهان رای دهيد
 
 
جوليين کازابلانکاسمعرفی آلبوم
نگاهی به تازه ترين آلبوم گروه راک ' استروکز'
 
 
پابليک انمیموسيقی رپ
پابليک انمی؛ سرآمد موسيقی معترض سياهان آمريکا
 
 
مطالب مرتبط
ازدواج مجدد امينم با همسر سابقش
15 ژانويه، 2006 | فرهنگ و هنر
سايت های مرتبط
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران