BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 18:42 گرينويچ - دوشنبه 27 فوريه 2006
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
شرح حال نامزدهای اسکار بهترين بازيگران نقش اول زن
 
 از راست: فليسيتی هافمن، جودی دنچ، کيرا نايتلی، شارليز ترون، ريز ويترسپون
از راست: فليسيتی هافمن، جودی دنچ، کيرا نايتلی، شارليز ترون، ريز ويترسپون

در هفتاد و هشتمين دوره جوايز اسکار بازيگران نقش زن اصلی فيلمهای نورث کانتری، خانم هندرسون تقديم می کند، غرور و تعصب، دست از پا خطا نمی کنم و ترانس آمريکا برای بدست آوردن جايزه بهترين بازيگر نقش اول زن نامزد شده اند.

سال گذشته هيلاری سوانک برای بازی در نقش دختر بوکسوری در فيلم دختر ميليون دلاری به اين جايزه دست يافت.

شارليز ترون

شارليز ترون قدرت بازيگری اش را با ايفای نقش يک قاتل زنجيره ای در فيلم هيولا - که بخاطر آن در سال 2004 جايزه اسکار گرفت - به نمايش گذاشت.

او نخستين تبعه آفريقای جنوبی است که جايزه اسکار گرفته است. به همين مناسبت، پس از دريافت اسکار با پرزيدنت تابو امبکی و ناسون ماندلا ديدار کرد.

در فيلم نورث کانتری او نقش دختر جوانی را بازی می کند که در يک محيط سنتی مردانه کار می کند و بدنبال آزار ديدن در چنين محيطی کارش به دادگاه می کشد.

او برای همين نقش نامزد دريافت جايزه گلدن گلوب شد اما در نهايت اين فليسيتی هافمن بود که جايزه را بخاطر فيلم ترانس آمريکا گرفت.

او برای بازی در فيلم هيولا مجبور شد وزنش را حود 15 کيلو بالا ببرد و گريم سنگينی را هم تحمل کند. اين نقش با تجربيات او از بازی در فيلمهايی مثل وکيل مدافع شيطان،جو يانگ مصمم و بازسازی فيلم کار کثيف (Italian Job) کلملا تفاوت داشت.

حالا او قرار است در فيلمی به نام حرفه برزيلی هم بازی کند که ادامه کار کثيف )2003( است.

شارليز ترون در سال 1975 به دنيا آمده و تنها فرزند خانواده خود است.

او تا 21 سالگی هيچ تصميمی برای بازيگری نداشت. آمدن او به سينما کاملا اتفاقی بود. زمانی که او در بانکی با مدير بانک سر نقد کردن يک چک چانه می زد، نظر نماينده يک آژانس بازيگری را که به طور اتفاقی در بانک بود، جلب کرد و بلافاصله برای بازی در فيلم دو روز در دره دعوت شد.


جودی دنچ

جودی دنچ که يکی از موفق ترين بازيگران بريتانياست با تحسين شدن در هاليوود بيگانه نيست. او که دارای عالی ترين لقب اشرافی بريتانياست، برای نقشی که در فيلم خانم هندرسون تقديم می کند ايفا کرده نامزد جايزه اسکار بهترين بازيگر زن است. اين تازه ترين موفقيت جودی دنچ در سابقه کار پنجاه ساله اوست.

جودی دنچ قبلا بخاطر بازی کوتاه، اما گيرايش در نقش ملکه اليزابت در فيلم شکسپير عاشق اسکار بهترين بازيگر نقش مکمل را گرفته بود. او در سال 1997 نيز بخاطر بازی در نقش ملکه ويکتوريا در فيلم خانم براون نامزد دريافت جايره اسکار بهترين بازيگر شده بود.

خانم دنچ 71 ساله که قبلا 9 بار جايزه بفتا (معادل بريتانيايی اسکار) را برده، برای بازی در فيلم خانم هندرسون تقديم می کند هم نامزد جايزه بفتا شد.

خود جودی دنچ با فروتنی می گويد که نامزدی اش برای دريافت اسکار نتيجه اقبال خوش اوست: "مثل بخت آزمايی است. من که سر در نمی آورم."

ايفای نقش مقابل کوين اسپيسی در فيلم اخبار کشتيرانی (2001)، بازی در فيلم اهميت ارنست بودن و ايفای نقش "ام" در مجموعه فيلمهای جيمزباند از سال 1965 تاکنون از نقاط بارز فعاليتهای حرفه ای جودی دنچ است.

جودی دنچ علاوه بر سينما در تئاتر و تلويزيون هم نقشهای بسياری بازی کرده و حتی در اوج موفقيت هم از بازی کردن در سريالهای تلويريونی ابايی نداشته است.

کيرا نايتلی

کيرا نايتلی نامزد دريافت جايزه بهترين بازيگر بخاطر فيلم غرور و تعصب بازيگری را از 9 سالگی با ايفای نقش در سريال تلويزيونی ماجرای روستا آغاز کرد.

اما اين آعاز زودهنگام چندان هم تعجب آور نيست چون پدرش ويل نايتلی بازيگر است و مادرش شارمن مک دانلد نمايشنامه نويس.

اولين نقش سينمايی او نقش ملکه آميدالا در اپيزود اول فيلم جنگ ستارگان بود اما نقشی که شهرت را برايش به ارمغان آورد، نقش يک دختر پسرنما در فيلم انگليسی مثل بکام شوت بزن بود.

او که تاره بيست ساله شده است بعد از ايفای آن نقش به بازيگر مجبوب صنعت فيلم بريتانيا تبديل شد و از جمله نقشهای خوبی که به او دادند نقشی در سريال تلويزيونی دکتر ژيواگو بود.

بزرگترين نقش سينمايی کيرا نايتلی تا پيش از غرور و تعصب؛ در فيلم دزدان دريايی کارائيب (2003) بود. در آن فيلم او نقش اليزابت سوان دختر حاکم را بازی می کند که اسير دزدان دريايی شده است.

پس از آن، او به بازيگران فيلم اتفاقا عشق (ريچارد کرتيس) پيوست و بعد از آن هم در فيلم آرتورشاه ظاهر شد که منتقدان و مورخان را خوش نيامد.

با اين حال کار کيرا نايتلی گرفت و او در چند فيلم حادثه ای بازی کرد و مثلا در فيلم دامينو در نقش يک جايزه بگير ظاهر شد. برای همين وقتی بازی در غرور و تعصب به او پيشنهاد شد همه تعجب کردند.

کيرا نايتلی در غرور و تعصب نقش اليزابت بنت را بازی می کند.

او درباره موفقيت خود گفته است: "هنور احساس ستاره بودن نمی کنم. اما از اينکه در يکی دو فيلم که مردم خيلی خوش شان آمده بازی کرده ام خوشحالم."

ريز ويترستون

ريز ويترستون بخاطر بازی در نقش جون کارتر همسر جانی کش خواننده مشهور ترانه های سبک کانتری اند وسترن در فيلم دست از پا خطا نمی کنم نامزد دريافت جايزه اسکار شده است.

اين نامزدی آنهم بعد از بردن جايزه گلدن گلوب برای بازی در همين فيلم به اعتبار اين بازيگر پرکار 29 ساله افزوده است.

از فيلم مستقلی مانند انسان در ماه تا فيلم پرفروشی همچون قانوناً بلوند، ويترستون همواره بخاطر ايفای نقش زنان معصوم اما پر طاقت و در عين حال بسيار باهوش شناخته شده است.

او که نام کاملش لورا جين ريز ويترستون است در لوئيريانا به دنيا آمده اما چهار سال اول عمرش را در آلمان گذرانده است. پدرش در آلمان در ارتش آمريکا جراح بود. بعدها خانواده اش به آمريکا برگشت و در نشويل در ايالت تنسی ساکن شد و او با زندگی خانوادگی به سبک جنوب آمريکا خو گرفت و بزرگ شد.

در هفت سالگی در يک قيلم تبليغاتی برای يک گلفروشی بازی کرد. در چهارده سالگی در انسان در ماه بازی کرد و پس از آن به ايفای نقش در سريالهای تلويزيونی پرداخت. در سال 1994 برای تحصيل در رشته ادبيات انگليسی وارد دانشگاه استنفورد کاليفرنيا شد اما بزودی وقتی نقشهای خوبی در فيلمها به او پيشنهاد شد، ترک تحصيل کرد.

در سال 1999 به خبرنگاری گفت: "از آن به بعد تصميم گرفتم در هر فيلمی که با فيلم قبلی ام تفاوت بيشتری داشته باشد بازی کنم." و به دنبال آن بود که در کنار پل نيومن در فيلم گرگ و ميش و در کنار توبی مگواير در فيلم پلزنتويل ظاهر شد. در همين سال با بازی در فيلم انتخاب مورد توجه منتقدان قرار گرفت.

در سال 1999 بعد از بازی در فيلم مقاصد بيرحمانه با همبازی اش رايان فيليپ ازدواج کرد.

در سال 2004 باريش در فيلم ونيتی فر به کارگردانی مايرا ناير مورد تحسين منتقدان قرار گرقت و بعد از آن در فيلم پرفروش درست مثل بهشت ظاهر شد که يک کمدی رمانتيک بود.

اما بيشترين تحسين از او با فيلم دست از پا خطا نمی کنم در نقش جون کارتر کش به عمل آمد.

اين فيلم تا اينجا جايزه بهترين بازيگر انجمن ملی منتقدان، محفل منتقدان فيلم نيويورک و بفتا را برای او به ارمغان آورده و راهگشای او بسوی نقشهای درخشان ديگری هم بوده است.

فليسيتی هافمن

فليسيبتی هافمن کار بازيگری اش را از سالهای دهه 1980 آغاز کرد اما در دوسال اخير بخاطر موفقيت عظيم سريال تلويزيونی کدبانوهای مستاصل (Desperate Housewives) نامش بر سر زبانها بوده است. نامزدی اش برای دريافت جايزه اسکار بهترين بازيگر در فيلم ترانس آمريکا احنمالا او را بيش از پيش مشهور خواهد ساخت.

در سريال تلويزيونی آمريکايی کدبانوهای مستاصل او نقش لينت اسکاوو، يکی از چهار شخصيت اصلی مجموعه را بازی می کند که يک مادر عصبی است.

وقتی سريال آغاز شد؛ تا مدتها تری هچر، يکی ديگر از چهار بازيگر اصلی سريال عناوين درشت نشريات و جايزه های متعدد را به خود اختصاص می داد اما در سال 2005 ناگهان ورق برگشت و هافمن جايره "امی" را برد و به چهره اول اين سريال تبديل شد.

در سال 2006 فليسيتی هافمن جايزه گلدن گلوب را برای بازی در همين سريال برد. او جايزه بهترين بازيگر را هم برای ايفای نفش در ترانس آمريکا برد و در همان آغاز کارش در سينما به موفقيت عمده ای دست پيدا کرد.

خانم هافمن که همسرش ويليام ميسی هم بازيگر است، در سال 1988 از دانشگاه نيويورک ليسانس بازيگری گرفت و بلافاصله بازی در سريالهای تلويزيونی را آغاز کرد. سريال اولش شبهای ورزش موفقيت چندانی نداشت.

با اين حال پيش و پس از ورود به عالم ستارگان او در چند فيلم داستانی تلويزيونی از جمله فيلمهای خراب،راه جنگ و کوئيک سند نيز ظاهر شد و بعدها در فيلمهای مشهورتری مانند مگنوليا،بزرگ کردن هلن و کريسمس با کرنکها هم بازی کرد.

اما اين زنان کدبانوهای مستاصل بود که باعث شد عکسهای او روی جلد مجلات پر زرق و برق چاپ شود.

در سال 2005 جايزه امی بهترين بازيگر کمدی را برد و اين موفقيت با جايزه ای که برای فيلم ترانس آمريکا برد تکميل شد. در اين فيلم او نقش مردی را بازی می کند که قرار است با عمل جراحی به زن تبديل شود.

او در سخنرانی خود به هنگام دريافت اين جايزه شجاعت کسانی را که تغيير جنسيت می دهند ستود. 
 
واکين فينيکساسکار 2006
شرح حال نامزدهای اسکار بهترين بازيگران نقش اول مرد
 
 
مونيخاسکار 2006
معرفی نامزدهای هفتاد و هشتمين اسکار بهترين فيلم
 
 
کارگردانهااسکار 2006
شرح حال نامزدهای اسکار بهترين کارگردانی
 
 
کيرا نايتلیاسکار 2006
عکسهايی از نامزدهای اسکار بهترين بازيگران نقش اول
 
 
کلاکتصفحه ويژه فيلم
تازه های فيلم و سينمای ايران و جهان
 
 
مطالب مرتبط
نامزدهای اسکار 2006
31 ژانويه، 2006 | فرهنگ و هنر
پرفروش ترين فيلم های آخر سال آمريکا
27 دسامبر، 2005 | فرهنگ و هنر
چهره های خبرساز هاليوود در سال 2005
21 دسامبر، 2005 | فرهنگ و هنر
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران