BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 14:21 گرينويچ - سه شنبه 08 مه 2007 - 18 اردیبهشت 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
نکوداشت همايون خرم، آهنگساز معاصر
 

 
 
همایون خرم
مينای شکسته، تو ای پری کجايی، رسوای زمانه، غوغای ستارگان، بگذراز کوی ما، پيک سحری و طاقتم ده از آثار مشهور مهندس همايون خرم است
عصر دوشنبه هفدهم ارديبهشت ماه به مناسبت شصتمين سال فعاليت هنری مهندس همايون خرم آهنگساز برجسته معاصر مراسم نکوداشتی از سوی مجله بخارا در تالار بتهوون و تالار ناصری خانه هنرمندان ايران برگزار شد.

در اين مراسم که با حضور جمع زيادی از علاقمندان در دو سالن و راهروهای خانه هنرمندان اجرا شد، محمد سرير آهنگساز، رضا يکرنگيان ناشر و عليرضا ميرعلی نقی پژوهشگر موسيقی سخن گفتند، فيلم کوتاهی درباره همايون خرم پخش شد و سه قطعه موسيقی از آثار خرم توسط شاگردانش اجرا شد.

مراسم با خوشامد گويی علی دهباشی، سردبير مجله بخارا و متولی شب همايون خرم آغاز شد و پس از آن فيلم کوتاهی درباره همايون خرم پخش شد که در آن همایون خرم، معينی کرمانشاهی و بيژن ترقی از موسيقی می گفتند.

سپس محمد سرير آهنگساز و رئيس هيات مديره خانه موسيقی سخن گفت. وی با پرهيز از وجوه فنی آثار همايون خرم به دليل تخصصی بودن آن، هشت ويژگی آثار موسيقايی همايون خرم را برشمرد.

به نظر وی در موسيقی رديفی – دستگاهی و چارچوب آن يعنی گوشه ها بسيار مشکل است بدعتی بوجود آورد که در چند هزار سال گذشته خلق نشده باشد و رمز ماندگاری آثار آهنگسازان ممتاز از جمله همايون خرم يکی همين نکته است.

به گفته محمد سریر، ويژگی دوم قائم نبودن موسيقی خرم به خواننده است. يعنی موسيقی او خواننده محور نبوده است.

او داشتن زيرساخت های محکم فرهنگی را از ديگر ويژگی های خرم برشمرد و افزود داشتن تحصيلات عاليه در علوم دقيقه سبب حرکت معمارگونه و هنرمندانه ای در خلق آثار موسيقی خرم شده و احاطه به ادبيات و داشتن محفوظات بسيار در حوزه های مختلف شعر به کار او تعالی بخشيده است.

محمد سریر گفت موسیقی خرم قائم به خواننده نیست

محمد سرير جمع آوری موسيقی مقامی و رديف – دستگاهی و جمع آوری موسيقی های محلی و فولکلوريک ايران را از خدمات برجسته همايون خرم برشمرد و از وجه نويسندگی و پژوهشگرانه اين استاد برجسته در آثار مکتوب و شفاهی ياد کرد و نقش او را به عنوان هدايت کننده و رهبر ارکستر که توانسته روح واحدی را در اجرای آثارش در مجموعه تفکر واحدی در ارکستر گلها متجلی کند، ستود.

سرير سخنانش را با گفتن اينکه آثار همايون خرم پلی از هويت ملی همه ايرانيان در سراسر جهان است به پايان برد.

در اين مراسم بابک شهرکی، از شاگردان جوان همايون خرم، با ويولن با همراهی پيانوی سامان احتشامی قطعه ای در دستگاه همايون از ساخته های اين آهنگساز برجسته معاصر را اجرا کرد.

در اين نکوداشت گروه موسيقی رهروان عشق به رهبری علی چراغچی نيز قطعاتی از آثار همايون خرم را اجرا کرد و در هر دو اجرای موسيقی پس از پايان قطعه ها همايون خرم از جای برخاست و جوانان نوازنده را بوسيد و تشويق کرد.

عليرضا ميرعلی نقی، پژوهشگر موسيقی سخنران بعدی بود. او نام همايون خرم را از نام های ماندگار هنر ايران دانست و گفت او با موسيقی ايرانی رابطه عميق و درونی داشته، مجذوب موسيقی غربی نشده، از آهنگ های محلی تقلید نکرده و تابع دستگاه های موسيقی نبوده است.

اين پژوهشگر توانايی در ترسيم رابطه های شهودی، حفظ سطح زيبايی شناسی اثر، عقلانيت و منطق در پس درونمايه زيبای اثر، توجه هوشمندانه به اشعار همراه با موسيقی، تنوع فضاهای نغمه ای و استفاده خلاقانه از مايه های ايرانی را از ويژگی های کار همايون خرم برشمرد.

رضا یکرنگیان گفت خرم با ماندن در ایران دین خود را ادا کرد

رضا يکرنگيان مدير انتشارات خجسته نيز گفت از دوره ساسانيان به بعد هنرمندان موسيقی هنرشان را سينه به سينه منتقل کرده و سلسله اصيل موسيقی ايرانی را تداوم بخشيده اند.

او اشاره کرد که بعد از سال 57 تعدادی از هنرمندان از ایران مهاجرت کردند ولی همايون خرم با تمام مشکلات به کار هنری خود ادامه داد و شاگردان زيادی تربيت کرد و بدينسان دين خود را به ايران ادا کرده است.

در پايان برنامه، همايون خرم در ميان استقبال پرشور حاضران سخن گفت. او از ابوالحسن صبا ياد کرد و گفت وقتی در نوزده سالگی صبا به او گفت کار آموزش خود را درباره او به پايان رسانده، تازه زمان آموزش آنچه صبا به آن معرفت می گفت آغاز شد و او معرفت را در همان نقل ظرايفی که سينه به سينه منتقل می شوند، آموخت.

خرم به کار هنری و عشق نيز اشاره کرد و گفت عشق بر مبنای شناخت بيشتر و عميق تر می شود و اگر کار هنری با معجون عشق همراه نباشد، پايا نخواهد شد.

همايون خرم با اشاره به جمعيت حاضر که سه نسل را در برمی گرفت، گفت آشنايی از راه هنر بسيار قوی است و نسل ها را به هم مربوط می کند.

همایون خرم (سمت چپ) موسيقی را در هفت سالگی بانواختن نی آغاز کرد

او از اينکه برخی از جوانان با موسيقی ارتباط برقرار نمی کنند، سخن گفت و افزود:" به موسيقی ايران جفا شده و معتقدم جوانان می توانند پايه های محکمی برساختمان عظيم موسيقی ايران بگذارند."

همايون خرم در ۱۳۰۹ در بوشهر متولد شد. مادرش به موسيقی و به ويژه دستگاه همايون در موسیقی ایرانی علاقمند بود و از اين رو نام فرزند را همايون گذاشت.

همایون موسيقی را در هفت سالگی بانواختن نی آغاز کرد و در ۱۱ سالگی به آموختن ويولن نزد ابوالحسن صبا پرداخت.

نخستين بار در ۱۴ سالگی به عنوان تکنواز در راديو نواخت. در کنار موسيقی از دانشگاه در رشته مهندسی برق فارغ التحصيل شد. او با برنامه گل ها همکاری داشت و بخشی از به ياد ماندنی ترين آثار خود را در اين دوره خلق کرد. همایون خرم مدت ها رهبر ارکستر شماره شش و دو راديو و عضو شورای موسيقی راديو وسرپرست ارکستر سازهای ملی بود.

مينای شکسته، تو ای پری کجايی، رسوای زمانه، غوغای ستارگان، بگذراز کوی ما، پيک سحری و طاقتم ده از آثار مشهور همايون خرم است.

 
 
جشنواره موسيقی فجر مرور سال 85
موسیقی در سالی که گذشت
 
 
دختر نوازنده ويلون سلنغمه و نوا
نگاهی به جشنواره بيست و دوم موسيقی فجر
 
 
شب موسيقی ايرانساز و آواز
تجليل از هنرمندان در شب موسيقی ايران
 
 
عودبرنامه ويژه راديويی
پيشگامان موسيقی ايران
 
 
تاربرنامه راديويی
سيری در موسيقی عاميانه ايرانی
 
 
موسيقیموسيقی 84
نگاهی به کارنامه موسيقی ايران در سا لی که گذشت
 
 
غلام مارگيری، پيشکسوت موسيقی آيينی از ميناب موسيقی
ششمين جشنواره موسيقی نواحی ايران پايان يافت
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران