BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 12:42 گرينويچ - دوشنبه 25 اوت 2008 - 04 شهریور 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
تازه های بازار کتاب تهران
 

 
 
با این که این روزها ناشران و نویسندگان کماکان از سخت گیری های سانسور در ایران انتقاد می کنند و کتاب های زیادی از چاپ و انتشار بازمانده اند، اما با این وجود بازار کتاب ایران راکد نیست.

با این همه بخش پر رونق بازار کتاب ایران، بخش داستان و رمان است که اقبال بیشتری در معرفی و نقد در مطبوعات را دارند. کتاب های داستان بلافاصله پس از چاپ در مطبوعات بازتاب پیدا می کنند و همین به فروش بهترشان کمک می کند، اما دیگر کتاب ها عمدتا از چنین امکانی محروم هستند.

زبان باز، جامعه باز

اخیرا نشر مرکز از داریوش آشوری مترجم و پژوهشگر نام آشنای ایرانی مقیم فرانسه کتابی کم حجم اما مهم با نام "زبان باز" منتشر کرده است. آشوری در این کتاب زبان باز را به قیاس جامعه باز انتخاب کرده است. او در این اثر کوشیده است ضمن نشان دادن رابطه زبان با مدرنیت، به بررسی وضع زبان فارسی در رویارویی با چالش مدرنیت نیز بپردازد.

داریوش آشوری

او برای نشان دادن آن چالش و این رابطه از مفاهیمی مانند "اقتصاد زبانی" و "تکنولوژی زبانی" بهره گرفته است و داد وستد زبانی را با داد وستد اقتصادی مشابه دانسته است.

داریوش آشوری در این کتاب با مرور تجربه اروپایی ها و کشوهای مدرن، ضمن نشان دادن چگونگی گذر زبان های طبیعی به زبان مدرن در دنیای مدرن به وضعیت زبانی خودمان و رابطه اش با مدرنیت پرداخته است.

آشوری معتقد است: "زبان ملی ما ، اگر چشمی بینا برای نگریستن به آن داشته باشیم، آیینه ای است که بیش از هر عامل دیگر آشوب های ذهنی جامعه ایرانی را در برخورد با مدرنیت باز می تاباند." این کتاب در ۱۱۲ صفحه به قیمت ۲۲۰۰ تومان منتشر شده است.

دین و سیاست در کشورهای مختلف جهان

یکی از کتاب های مهمی که امسال به فارسی ترجمه و در ایران منتشر شده، کتاب "مقدس و عرفی" با نام فرعی "دین و سیاست در جهان" است.

در این کتاب که رونالد اینگهارت( پرفسورعلوم سیاسی و مدیر برنامه ریزی موسسه پژوهش های اجتماعی دانشگاه میشیگان) و پیپا نوریس (مدرس سیاست تطبیقی دردانشکده جان اف.کندی دانشگاه هاروارد) آن را با همکاری گروهی از استادان جامعه شناسی از کشورهای مختلف تالیف کرده اند، روند غیر دینی شدن در جوامع مختلف با بررسی داده های آماری از آن جوامع مورد مطالعه قرار گرفته است.

روی جلد انگلیسی کتاب

از ایران نیز تقی آزاد ارمکی استاد جامعه شناسی و رئیس سابق دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران نویسندگان را یاری داده است.

فصل اول کتاب به "فهم غیر دینی شدن" اختصاص یافته و نویسندگان در سه بخش مناقشه غیر دینی شدن، سنجش غیر دینی شدن و بررسی فرایند غیر دینی شدن در جهان را بررسی کرده اند.

در فصل دوم مطالعات موردی دین و سیاست در آمریکا و اروپای غربی، اروپای پسا کمونیستی و جوامع اسلامی مورد بررسی قرار گرفته است. بحث نویسندگان درباره جوامع اسلامی با به چالش کشیدن نظریه برخورد تمدن ها درگرفته است و نویسندگان با بررسی داده ها نشان می دهند که علی رغم رشد دین گرایی در این جوامع چنین برخوردی پیش نخواهد آمد. آنان این بحث را با اشاراتی در آغاز کتاب به ۱۱ سپتامبر همراه کرده اند.

فصل سوم به پیامدهای غیر دینی شدن پرداخته و "دین، اخلاق پروتستانی و ارزش های اخلاقی"، "سازمان های دینی و سرمایه اجتماعی" و "احزاب مذهبی و رفتار انتخاباتی" از بخش های آن است. در فصل پایانی کتاب هم نتایج ارائه شده است.

این کتاب را نشر کویر با ترجمه مریم وتر در ۴۸۴ صفحه با قیمت ۵۹۰۰ تومان عرضه کرده است.

میراث سراب

نویسنده هندی، در سال 2006 معتبرترین جایزه ادبی بریتانیا، بوکر را با این کتاب از آن خود کرد

یکی دو دهه است که نویسندگانی با تبار هندی – پاکستانی در دنیای ادبیات انگلیسی زبان با موفقیت هایی رو به رو می شوند. آنان با پرداختن به فضایی بینابینی، تجربه هایی تازه را به خوانندگان عرضه می کنند. در ایران نیز چند سالی است آثار این نویسندگان با استقبال رو به رو می شود.

اخیرا فریدون مجلسی رمانی از کیران دسای، نویسنده هندی به فارسی برگردانده است به نام "میراث سراب". این رمان درباره بخشی از هند و هندیان معاصر و بحران هویتی است که از سرگردانی بین سنت های کهن و تجدد خام ناشی شده است.

کیران دسای، نویسنده هندی، در سال 2006 معتبرترین جایزه ادبی بریتانیا، بوکر را با این کتاب از آن خود کرد.

کتاب، داستان یک قاضی هندی دانش آموخته کمبریج را بیان می کند که در ایام بازنشستگی در خلوت خود در دامنه های هیمالایا زندگی می کند.

خلوت قاضی با ورود نوه یتیم او و رفتار پسر آشپزش به هم می خورد و آرامش او به هم می خورد. داستان به مسایلی چون جهانی سازی،چند فرهنگی، نابرابری های اقتصادی، بنیادگرایی و تروریسم اشاره می کند.

این رمان را انتشارات البرز در ۵۱۶ صفحه به قیمت ۷۳۰۰ تومان عرضه کرده است.

 
 
گشتی در بازار کتاب تهران گزارش کتاب
دور تا دور دنیا با نمایشنامه
 
 
کتاب قوانین ممیزی کتاب
بحث داغ ممیزی کتاب در ایران
 
 
آفساید 'مجوز های بی اعتبار'
صف طولانی فیلم و کتاب برای کسب مجوز
 
 
کتاب آشپزی ایتالیایی با تصویرگری ایرانی کتاب
آشپزی ایتالیایی با تصویرگری ایرانی
 
 
سعدی به روایت کیارستمی گزارش کتاب
سه کتاب پرفروش از سه چهره مهم
 
 
گزارش کتاب تازه های کتاب
مارتین هایدگر، آنا آخماتوا و شاملو
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران