آمدن احمدی نژاد و ایستادن در برابر رهبری

  • محمد رهبر
  • روزنامه‌نگار
bbc

در تعطیلات نوروز احمدی نژاد، رییس جمهور اسبق جمهوری اسلامی به خوزستان رفت و در سخنرانی هیجانی بر کسی تاخت که به زعم او به جای شاه نشسته است و یک تنه فهم همه ملت ایران را به سخره می گیرد. دشمن غایبی که احمدی نژاد بر او می تاخت، چندان با قد و قواره روحانی رییس جمهوری فعلی سازگار نبود و همان وقت برخی گفتند که منظور آیت الله خامنه ای است که صراحتا احمدی نژاد را از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری نهی کرده است.

با اینکه احمدی نژاد قول داده بود که نه از کسی حمایت کند و نه بیاید، حمید بقایی را پیش انداخت و این معاون زندان رفته متهم به فساد اقتصادی را نامزد اصلح و اشبه به خود خواند و عاقبت همراهش به ستاد انتخابات کشور رفت و ثبت نام کرد. بقایی گویا بهانه ای بیش نبود تا شخص احمدی نژاد پا به عرصه بگذارد.

منبع تصویر، EPA

رد صلاحیت نظام یا احمدی نژاد

نمی دانیم در گعده های سه نفره احمدی نژاد و مشایی و بقایی چه می گذرد اما هر چه هست خروجی مشورت ها هر روز این گروه سه نفره را از رهبری و اصولگرایان دورتر می کند. احمدی نژادی ها کارهای عجیبی می کنند، به خاتمی رییس جمهور اصلاحات که در حصری نیمه رسمی است نامه می نویسند. تاکید بر ولایت فقیه در گفته هایشان کمرنگ می شود و حتی از ضرب و شتم مخالفان در انتخابات سال ۸۸ اعلام برائت می کنند و آن را به گردن بخشی از نظام می اندازند که در اختیار دولت نیست.

اما ثبت نام احمدی نژاد در انتخابات، نقطه عطفی است که صحنه نبرد را از عرصه ریاست جمهوری به حیاط بیت رهبری کشانده است. حالا شورای نگهبان که دوبار صلاحیت احمدی نژاد را تایید کرده و حتی دبیر شورا آیت الله جنتی به کرات به حمایت از او بر خاسته، باید تصمیم بگیرند تا احمدی نژاد را که نظر رهبری روزگاری به او نزدیک تر از هر کسی بوده است را رد صلاحیت کنند.

درهشت سال گذشته، دستگاه تبلیغاتی جمهوری اسلامی، هر کسی را که نتیجه انتخابات جنجالی سال ۸۸ را زیر سوال برد و نقد کرد، بی بصیرت خواند و حالا رد صلاحیت احمدی نژاد به نوعی رد صلاحیت شورای نگهبان و خط بطلانی بر بصیرت رهبری نیز به شمار می آید.

از آن بدتر احمدی نژاد واضح و روشن دستور رهبری را بر زمین انداخته است و هر چند مقام رهبری بنا بر قانون حق ندارد تا مانع ورود کسی به انتخابات شود اما این تمرد در حلقه هواداران رهبری که احمدی نژاد هم وقتی در این جماعت بوده، گناهی نابخشودنی است و احمدی نژاد هم این را می داند و گویا دیگر در این حلقه نیست و فارغ از این ماجراست.

منبع تصویر، .

توضیح تصویر،

احمدی نژاد می داند که رهبر جمهوری اسلامی مخالفان بسیار دارد و ممکن است هر گونه رویارویی با رهبر، برای احمدی نژادی که سخت به دنبال پایگاهی اجتماعی است، برکتی داشته باشد

دوگانه احمدی نژاد، خامنه ای

احمدی نژاد از سال ۸۴ که پایش به طبقات بالایی نظام جمهوری اسلامی باز شد، نمادی از طغیان بود علیه اشرافیتی که به زعم او بر جمهوری اسلامی چنبره زده بود که به زعم او نماینده اش اکبر هاشمنی رفسنجانی بود.

دوگانه هاشمی و احمدی نژاد حتی تا انتخابات سال ۸۸ هم کش آمد و احمدی نژاد سعی داشت تا در مناظره اش با میر حسین موسوی، باز پای هاشمی را میان بکشد و میر حسین موسوی را مهره همان هزاردستان نظام بداند.

بقای احمدی نژاد در دوگانه سازی خیر و شر و شجاعتی نمایشی بود که به پشتوانه لبخند رضایت آیت الله خامنه ای تا دشنام و بی نزاکتی هم پیش می رفت.

اما حالا هاشمی مرده است، اصولگرایان از پیرامون احمدی نژاد پراکنده شده اند و تنها سرمایه احمدی نژاد این است که پرچمی بردارد که تا کنون کسی درون نظام بر دست نگرفته است.

احمدی نژاد رهبری را تنها مشاوری می داند که نظری داده و احمدی نژاد آن را مقبول نیافته و به عکسش عمل کرده و در انتخابات حاضر شده است.

احمدی نژاد علاقه دارد تا او را به عنوان تنها کسی بشناسند که می تواند خلاف نظر رهبری عمل کند چه اینکه در دوران ریاست جمهوری اش، ده روزی خانه نشست و نا رضایتی اش را از گماردن وزیر اطلاعاتِ منظور رهبری، نشان داد.

احمدی نژاد می داند که رهبر جمهوری اسلامی مخالفان بسیار دارد و ممکن است هر گونه رویارویی با رهبر، برای احمدی نژادی که سخت به دنبال پایگاهی اجتماعی است، برکتی داشته باشد و بخشی از آرا خاکستری را جلب کند و حتی اگر رد صلاحیت شد، خاطره ای از نبردی کوتاه و متهورانه با رهبر به جای گذارد تا شاید پسوند تقلب که به نامش چسبیده را زائل کند.

احمدی نژاد در این خطر کردن، توپی به حیاط بیت رهبری انداخته که ممکن است با توپخانه پاسخ بگیرد که اگر چنین شود آن هاله قدسی مظلومیت که احمدی نژاد بی صبرانه انتظارش را می برد بر گردِ سرش خواهد چرخید.

منبع تصویر، Mehr

بدلکاری شورای نگهبان

اگر شورای نگهبان با اشاره رهبری، احمدی نژاد را تایید صلاحیت کند، نشان می دهد که فوت و فن احمدی نژاد، بدلی هم دارد.

با تایید صلاحیت احمدی نژاد برای اولین بار نامزدی که از سوی رهبری نهی شده بود، در انتخابات شرکت می کند و لابد می توان این را به حساب دموکراسی گذاشت. اما کار به اینجا ختم نمی شود، حتی اگر احمدی نژاد شمشیر از رو ببنند و از خط قرمزها عبور کند، باز هم چنان خاطرات بدی به جای گذاشته که ممکن است بسیاری تحسینش کنند اما به دیگری رای بدهند.

درگرد و غباری که احمدی نژاد بر پا می کند، ممکن است دستهایی که در کار تقلب هستند نامرئی بمانند. با تکیه به اینکه احمدی نژاد رقیب اصلاح طلبان شده و حتی به رهبری تاخته است و باز هم قول یارانه داده و در میان فرودستان هم اعتباری دارد و حتی طشت رسوایی رییسی و راز مگوی کشتارهای سال ۶۷ را انداخته و گفته است، احمدی نژاد به جای روحانی به دور دوم فرستاده شود و رودررو با ابراهیم رییسی که با رایی منسجم از اصولگرایان ایستاده است.

در این مرحله می توان سر خوردگی و بی تفاوتی بسیاری از طرفداران اصلاحات را حدس زد و بازی انتخاب بین بد و بدتر را هم منتفی دانست. بلند کردن دست رییسی مقابل احمدی نژاد نه اعتراضی در پی خواهد داشت و نه غیر مترقبه است.