شکست‌های پی‌درپی تیم کریکت افغانستان در جام جهانی؛ دلایل چیست؟

  • فیروز مشعوف
  • خبرنگار ورزشی

فیروز مشعوف، خبرنگار ورزشی در این مطلب درباره ضعف و قوت و همچنین عوامل شکست‌های پی‌درپی تیم ملی کریکت افغانستان در جام جهانی ۲۰۱۹ نوشته است.

تیم ملی کریکت افغانستان با نمایشی بیشتر ضعیف و هشت شکست متوالی در رقابت‌های جام جهانی ٥٠ آوره (یک‌روزه) هوادارانش را به شدت ناامید کرده است.

این تیم تاکنون در تمامی دیدارهایش در مقابل تیم‌های استرالیا، سریلانکا، نیوزلند، آفریقای جنوبی، انگلستان، هند، بنگلادش و در مقابل پاکستان، مسابقات را با تفاوت‌های مختلف واگذار کرده است.

بسیاری به این عقیده هستند که کریکت افغانستان نسبت به چهار سال گذشته و اولین تجربه در جام جهانی"٥٠ آور (دور)"، هیچ پیشرفتی نداشته است، اما دلایل زیادی وجود دارد که می‌تواند این فرضیه را رد کند. زیرا کریکت در چند سال گذشته در میان رشته‌های موفق ورزش افغانستان بوده است.

حضور در جام جهانی

اول می‌توان به حضور در جام جهانی اشاره کرد. حضور در این رقابت‌ها خود یکی از نشانه‌های پیشرفت کریکت بوده است. افغانستان در دور مقدماتی این رقابت‌ها با وجود آنکه در ابتدا نمایشی ضعیف داشت، اما با برتری در مقابل ایرلند، اسکاتلند، ویست اندیز و زیمابوه موفق به کسب جواز حضورش در دومین جام جهانی‌ در رقابت‌های "پنجاه آور" شد.

حضور موفق در چندین تورنمنت و مسابقات تستی و دو جانبه

تیم ملی افغانستان پس از سال ۲۰۱۵ رفته رفته خود را به یکی از تیم های صاحب سبک و نشان معرفی کرد که عملکردش در بسیاری از رقابت‌ها قابل قبول بود.

شرکت در رقابت های آسیایی ۲۰۱۸ که در کشور امارات برگزار شد، بیانگر قدرت اصلی تیم ملی کریکت بود. همچنین تیم ملی افغانستان موسوم به "ببرهای آبی" در طی دو سال گذشته در برابر تیم‌های زیمباوه و بنگلادش که عضو تیم‌های قدرتمند "شورای جهانی کریکت" هستند به برتری رسید و همچنین در یک دوره بازی "تست" (۵ روزه) موفق به شکست ایرلند شد.

توضیح تصویر،

کریکت یکی از پرطرفداران‌ترین ورزش‌ها در افغانستان است

همین عملکرد نیز باعث شد که تیم ملی در سال ۲۰۱۷ عضویت دائمی شورای جهانی کریکت را به دست آورد و وارد تیم‌های شاخص دنیای کریکت شود.

کسب عضویت دائمی شورای جهانی

یکی دیگر از نکاتی که نشان می‌دهد کریکت افغانستان در مسیر خوبی قرار داشته است، کسب عضویت دائمی در شورای جهانی کریکت است که به افغانستان این فرصت را می‌دهد تا همیشه از بازی‌های یک روزه و بین‌المللی و همچنین امتیازات این شورا استفاده کند.

درخشش بازیکنان در سطح جهانی

موضوع بعدی نام و درخشش چند بازیکن کریکت افغانستان در رقابت‌های جهانی و لیگ‌های معتبر کریکت است. راشد خان آرمان، بهترین توپ‌انداز جهان در رقابت های "٢٠ آوره" (تی ۲۰) است و بازیکنانی مانند محمد نبی و مجیب زدران ستاره‌هایی هستند که امروزه معرف کریکت افغانستان در سطح جهان بوده‌آند.

پس دلایل شکست چیست؟

  • ضعف در مدیریت تیم ملی

چندی پیش بر اساس دستور رئیس‌جمهور غنی، لطف‌الله عاطف مشعل از سمت ریاست کریکت بورد (اداره کریکت افغانستان) برکنار و عزیزالله فضلی که او نیز تجربه زیادی در کریکت افغانستان نیز دارد، جانشین وی شد.

انتخاب رئیس جدید "کریکت بورد" در ابتدا باعث خوشبینی‌های زیادی شد، اما رفته رفته و با توجه به اتفاقات پیش آمده، می‌توان حدس زد که "مدیریت نادرست" آقای فضلی یکی از دلایل مهم شکست‌های مکرر تیم کریکت در جام جهانی است.

از طرفی نیز شفیق‌الله استانکزی، رئیس اجرایی بورد کریکت چند ماه قبل از شروع جام جهانی از سمتش کنار رفت.

استانکزی سال‌ها در این پست کار کرده و با خم و چم کریکت افغانستان آشنایی کامل داشت. به صورت قطعی نمی‌توان گفت تغییرات در پست‌های مدیریتی در کریکت بورد دلیل اصلی شکست‌های پی در پی است، اما این تغییرات چند دستگی و حاشیه‌های فراوانی در درون تیم ملی ایجاد کرده است.

  • ایجاد حاشیه‌های بی‌سابقه در اردوی تیم

در طی سه هفته گذشته از اردوی تیم در انگلیس خبرهای چندان خوشایندی به گوش نمی‌خورد، طوری که حاشیه‌ها و اختلافات و چند دستگی بیشتر از هر زمان دیگری در تیم جای باز کرده است. "اختلاف شدید" شماری از بازیکنان نامدار از جمله راشد خان آرمان با رئیس کریکت بورد، آنهم در حین برگزاری مسابقات، می‌تواند جبران ناپذیر باشد. به حدی که به گفته بسیاری راشد خان این مسابقات، راشد خان همیشگی نیست.

  • انتخاب کاپیتان جدید

یکی دیگر از موضوعات که به شکلی این حاشیه‌ها را بیشتر دامن زد، انتخاب کاپیتان جدید تیم ملی در آستانه شروع مسابقات بود.

انتخاب گلبدین نائب به جای اصغر افغان که سال‌هاست کاپیتان "ببرهای آبی" بود، باعث ایجاد همان دسته‌های مختلف در تیم شده است. عدم پذیرش نائب به عنوان کاپیتان تیم ملی در جام جهانی از سوی بسیاری از بازیکنان نیز باعث شده تا بازیکنان تمرکز لازم را در روز مسابقات نداشته باشند و یا به قول معروف دل به بازی ندهند.

توضیح تصویر،

مسابقه در برابر پاکستان هشتمین افغانستان در چارچوب جام جهانی بود که نیز با شکست پایان یافت

  • بازگشت عجیب و جنجالی شهزاد محمدی به کابل

تنها یک هفته پس از شروع جام جهانی، خبر رسید که شهزاد محمدی بازیکن سابقه‌دار تیم ملی به دلیل مصدومیت، اردوی تیم را ترک و به کابل بر می‌گردد. اما این برگشت جنجالی، تنها به همین حرف خلاصه نشد.

در حالی که محمدی پس از ورود به کابل به خبرنگاران گفت، وی را رئیس کریکت بورد بی‌دلیل از اردوی تیم کنارگذاشته و بازیکن دیگری را جانشین وی کرده است، اما فضلی رئیس بورد کریکت نیز مدعی بود، شهزاد محمدی به دلیل مصدومیت نمی‌تواند تیم را همراهی کند.

اگر حاشیه‌های قبلی که به آن پرداخته شد در تیم وجود نمی‌داشت، می‌شد خیلی به اختلاف‌ها میان فضلی و محمدی فکر نکرد، اما بدون شک با توجه به شرایط موجود در تیم می‌توان این حدس را زد که تیم ملی در حین برگزاری رقابت‌های جام جهانی به شدت درگیر حاشیه‌های ناخوشایند شده است.

توضیح تصویر،

گلبدین نائب، کاپیتان تیم ملی افغانستان

  • تغییرات در بورد و سفر رئیس جمهور به لندن

حاشیه‌ها و کسب نتایج ضعیف تیم ملی در جام جهانی به حدی زیاد شد که اعضای بورد عالی کریکت افغانستان که بسیاری از آنان را چهره‌های سرشناس حکومتی تشکیل می‌دادند به دستور رئیس جمهور غنی برکنار شدند.

رئیس جمهور نیز با استفاده از سفری که به لندن داشت، به سراغ تیم ملی کریکت در انگلستان رفت تا ضمن تماشای مسابقه این تیم برابر انگلستان، بتواند اندکی از بار مشکلات را کم کند.

سفر رئیس جمهورنه تنها این حاشیه‌ها را کم نکرد، بلکه شکست‌های تیم ملی پس از سفر رئیس جمهور غنی نیز ادامه یافت.

منابعی حتی گفته‌اند که آقای غنی پس از پایان جام جهانی عزیزالله فضلی را برکنار خواهد کرد.

به هرحال آنچه مسلم است، تیم ملی کریکت می‌توانست با توجه به ظرفیت بسیار بالایی که دارد در این مسابقات درخشش بهتری داشته باشد، اما شک نباید کرد که حاشیه‌ها با توجه به بالا بودن سطح کیفی مسابقات، یقه تیم ملی را گرفت و بازیکنان نیز که نقش موثری در از بین بردن این مشکلات داشتند، به جای حل آن درگیر حاشیه‌ها شدند که ثمره‌اش شده ناامیدی و هشت شکست متوالی.

اگر به اتفاقات نگاهی بیندازیم و مروری عمیق‌تر بکنیم، تیم ملی دست‌کم می‌توانست در این رقابت‌ها چند پیروزی کسب کند، زیرا کسی توقع برد در مقابل تیم‌های قدرتمندی همانند استرالیا، انگلیس و هند را ندارد، اما می‌توان فرض گرفت که اگر تیم سرحال بود، چه بسا خیلی از تیم‌های صاحب‌نام را به دردسر می‌‌انداخت.

به هرحال آخرین مسابقه افغانستان در جام جهانی ۵۰ آوره در مقابل وست‌اندیز در تاریخ چهارم جولای/ژوئیه برگزار خواهد شد و با توجه به شرایط موجود، انتظار می‌رود تیم ملی کریکت اففغانستان به کارش با قبول ۹ شکست متوالی در سال ۲۰۱۹ پایان دهد.

باید دید برنامه‌های کریکت بورد و دولت که یکی از حامیان اصلی کریکت در افغانستان است برای شرکت در جام جهانی "۲۰ آوره" که دو سال بعد در استرالیا برگزار خواهد شد، چه خواهد بود.

ولی انتظار می‌رود پس از پایان جام جهانی منتظر تغییرات گسترده‌ای در پست‌های مدیریتی کریکت بورد افغانستان بود.