ناظران می‌گویند...

اسرائیل؛ مانعی بر سر توافق هسته‌ای ایران و غرب

به روز شده:  10:47 گرينويچ - دوشنبه 28 اکتبر 2013 - 06 آبان 1392

پیش از آغاز مذاکرات ژنو بین نمایندگان ایران و گروه موسوم به ۱+۵ دولت اسرائیل با صدور بیانیه ای کشور های طرف مذاکره ایران را مخاطب قرار داد و عنوان کرد که "ایران ادعا دارد که از حق غنی سازی برخوردار است.اما کشوری که مرتبا جامعه جهانی را فریب داده است و قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل را نقض می کند...چنین حقی ندارد."

بیانیه اضافه می کند که "ایران ۲۰ سال است که تلاش می کند که به سلاح های هسته ای دست یابد...ایران مکررا جامعه بین المللی را در مورد برنامه هسته ای خود فریب داده است. از جمله اینکه تلاش کرد که تاسیسات غنی سازی نطنز و قم را پنهان نگاه دارد."

اینکه چرا ایران غنی سازی اورانیوم را حق خود می داند و اینکه چرا قطع نامه های سازمان ملل، مبنی بر الزام آن کشور به توقف غنی سازی را رعایت نکرده است سئوالاتی است که دولت ایران باید پاسخگوی آن باشد. اما آنچه که جای تامل دارد و در این نوشته به آن پرداخته می شود طرح این مسائل از سوی دولت اسرائیل است.

اسرائیل ایران را متهم به مخفی نگاهداشتن برنامه هسته ای خود می کند در حالی که تا سال ۱۹۸۶ دنیا از فعالیت های هسته ای اسرائیل بی اطلاع بود و تنها یک حادثه غیر مترقبه باعث شد که نه تنها برنامه هسته ای آن کشور بلکه مجهز بودن آن به یک زراد خانه عظیم هسته ای برملا شود.

در این سال موردخای وانونو، مهندس هسته ای اسرائیل که ۹ سال در پایگاه اتمی دیمونا مشغول به فعالیت بود در مصاحبه ای با نشریه ساندی تایمز انگلستان با افشای آنچه که در تاسیسات دیمونا می گذشت جهان را شگفت زده کرد.

"اسرائیل ایران را متهم به مخفی نگاهداشتن برنامه هسته ای خود می کند در حالی که تا سال ۱۹۸۶ دنیا از فعالیت های هسته ای اسرائیل بی اطلاع بود و تنها یک حادثه غیر مترقبه باعث شد که نه تنها برنامه هسته ای آن کشور بلکه مجهز بودن آن به یک زراد خانه عظیم هسته ای برملا شود."

وانونو ۶۰ قطعه عکس را که مخفیانه از تاسیسات مزبور برداشته بود نیز در اختیار نشریه ساندی تایمز قرار داد. بر اساس اطلاعاتی که او افشاء کردمتخصصان به این نتیجه رسیدندکه تا سال ۱۹۸۶ اسرائیل می باید بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ سلاح اتمی در اختیار داشته باشد.

شروع ماجرا به دهه ۱۹۶۰ باز می گشت، یعنی حدود ۲۰ سال پیش از آن تاریخ، که اسرائیل با بستن قرار دادی محرمانه با فرانسه کار ساختن و تجهیز دیمونا را آغاز کرده بود.

مطلب قابل توجه اینکه اسرائیل تا امروز نیز اقرار به داشتن بمب هسته ای نکرده است. هم چنین دولت این کشور قرار داد منع گسترش سلاح های هسته ای را امضاء نکرده است.

با توجه به این شواهد متهم کردن ایران توسط اسرائیل به مخفی کاری، در حالی که خود در خفا یکی از بزرگترین زراد خانه های اتمی دنیا را دارد، اِعمال نوعی استاندارد دو گانه محسوب می شود که مشکل بتوان با توجه به آن افکار عمومی جهان را به حقانیت ادعای خود متقاعد کند.

در بیانیه فوق الذکر، اسرائیل بر مطلب دیگری نیز پافشاری می کند که بر اساس آن ادعای ایران مبنی بر این که غنی سازی حق آن کشور است را فاقد وجاهت قانونی می داند و آن سرپیچی ایران از مصوبات شورای امنیت سازمان ملل است.

از سال ۲۰۰۶ که پرونده هسته ای ایران از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی برای رسیدگی به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع گردید تاکنون شش قطع نامه به تصویب شورا رسیده است که در آن ها از ایران خواسته شده تا رفع ابهامات و جلب اعتماد آژانس برنامه غنی سازی اورانیوم خود را متوقف کند.

در اینکه ایران قطع نامه های مذکور را زیر پا گذاشته است شکی نیست اما مشکل اینجاست که اسرائیل بار دیگر معیاری را ملاک ادعای خود قرار می دهد که خود از ناقضان آشکار آن است.

طبق گزارش منتشر شده در روزنامه اسرائیلی هاآرتص در سال ۲۰۰۲، اسرائیل در میان همه کشور های جهان رکورددار نقض مصوبات شورای امنیت بوده است.

گزارش مزبور که بر اساس مطالعه صورت گرفته توسط پرفسور استیون زونس از دانشکده علوم سیاسی دانشگاه سان فرانسیسکو تهیه شده اسرائیل را با نقض ۳۲ مصوبه شورای امنیت سازمان ملل در صدر کشور های ناقض مصوبات سازمان ملل قرار می دهد.

"طبق گزارش منتشر شده در روزنامه اسرائیلی هاآرتص در سال ۲۰۰۲، اسرائیل در میان همه کشور های جهان رکورددار نقض مصوبات شورای امنیت بوده است. گزارش مزبور که بر اساس مطالعه صورت گرفته توسط پرفسور استیون زونس از دانشکده علوم سیاسی دانشگاه سان فرانسیسکو تهیه شده اسرائیل را با نقض ۳۲ مصوبه شورای امنیت سازمان ملل در صدر کشور های ناقض مصوبات سازمان ملل قرار می دهد. "

سئوال در مورد برنامه هسته ای اسرائیل به نحوی غیر عادی به صورت تابوئی در آمده که این امر امکان دستیابی به یک خاورمیانه عاری از سلاح های کشتار جمعی را که خواست جامعه جهانی است را غیرممکن کرده است.

این در حالی است که بر اثر بحران های موجود، منطقه به یک انبار باروت تبدیل شده که شعله ور شدن جنگی فاجعه آمیز آن را تهدید می کند.

به ادعای همه کشورهای طرف مذاکره با ایران امیدواری برای حل مسالمت آمیز بحران هسته ای آن کشور از هر زمان دیگر بیشتر شده است.

در این برهه زمانی انتظار می رود که با توافق بین ایران و قدرت های بزرگ و با اعمال نظارت های سختگیرانه و محدود کردن فعالیت های هسته ای جلوی انحراف احتمالی برنامه مزبور به سمت اهداف نظامی گرفته شود.

در چنین فضائی که ظرف ده سال گذشته بی سابقه بوده سیاست های اسرائیل مانع بزرگی بر سر راه تحقق این امر شده و حصول یک راه حل صلح آمیز را با مخاطره جدی روبرو کرده است.

نتیجه این رویکرد اسرائیل، در صورت موفقیت، رادیکالیزه شدن دوباره سیاست های ایران و اجتناب ناپذیر شدن یک برخورد نظامی در منطقه است.

حادثه ای که وزیر دفاع سابق آمریکا لئون پانتا از آن به عنوان حادثه ای یاد کردکه خاورمیانه را ویران کرده و همه از وقوع آن پشیمان خواهند شد.

نظرات

برای این موضوع نمی توان اظهارنظری ارسال کرد

بخش نظرات
 
 • به این نظر رای دهید
  0

  اظهارنظر شماره 30.

  جناب آقا یا خانم ایرانی نکاتی را اشاره کردید که توضیح آن لازم است
  شعار جنگ جنگ تا رفع فتنه بعد از قبول آتش بس و در زمان آیت آلله خامنه ای ایجاد شد نه حضرت امام .
  ۲- من گمان می کنم جنابعالی با آیت الله خمینی خصومت دارید البته به من ربطی ندارد ولی به نظر من عملکرد امام عزیز در قضیه جنگ خیلی بهتر از محمد رضا پهلوی بود که بحرین را که دارای موقعیتی استرا تژیک بود بخشید و ۳ جزیره اشغالی خودمان را پس گرفت. در حقیقت ایشان نه چیزی گرفت و نه امتیازی برای ملت ما ایجاد کرد.
  کارنامه رژیم پهلوی و خیانتهایش در امضا کاپیتالسیون و شکنجه گاهای ساواک برهیچ پوشیده نیست.

 • اظهارنظر شماره 29.

  این اظهار نظر حذف شده است زیرا مسئولان صفحه آن را بر خلاف مقررات صفحه تشخیص داده اند . مقررات صفحه.

 • اظهارنظر شماره 28.

  این اظهار نظر حذف شده است زیرا مسئولان صفحه آن را بر خلاف مقررات صفحه تشخیص داده اند . مقررات صفحه.

 • به این نظر رای دهید
  +1

  اظهارنظر شماره 27.

  در حالی که همه از مورد تهدید بودن موجودیت اسرائیل صحبت میکنن، هیچ دولتی - آمریکا یا غیره - این نگرانی رو ابراز نمیکنه. مسئله ای که همه بیان میکنن نگرانی از شروع مسابقه تسلیحات اتمی (nuclear arms race) در خاور میانه هست. ادعای احتمال حمله اتمی ایران به اسرائیل فقط برای خام کردن عوام مطرح میشه. افراد مطلع میدونن که این اتفاق نمیفته. به همون دلایلی که در زمان جنگ سرد نیفتاد. به همون دلایلی که کره شمالی از بمب اتم استفاده نمیکنه و... یکی از واضح ترین این دلایل دکترین Mutual Assured Destruction که میتونید خودوتون بخونید در موردش.
  در مناظرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا وقتی بایدن پال رایان رو به خاطر اینکه مدعی بود ایران در آینده نزدیک به اسرائیل حمله میکنه، بر مبنای گزارشات CIA و موساد متهم به جعل واقعیات کرد، رایان هیچ جوابی نداشت که بده. حقایق مستند و موجوده ولی متاسفانه مردم تحت تاثیر پروپاگاندای رسانه ایی هستن که اسرائیل مدت هاست راه انداخته.
  مطرح کردن توقف کامل غنی سازی و تغییر رژیم و امثال این ها مشخصا در جهت به نتیجه نرسیدن مذاکرتت و جنگ هست و نخست وزیر اسرائيل خوب اینو میدونه. اعراب و اسرائیل در مناقشه ایران و غرب هرکدام منافع شاید متفاوت، ولی عظیمی دارن و بدون شک تمام توانشون رو برای به نتیجه نرسیدن مذاکرات استفاده خواهند کرد.

 • به این نظر رای دهید
  -1

  اظهارنظر شماره 26.

  حاجیه خانم شادی
  اولا که شاهد از غیب رسید که اصولا جنوب لبنان چه ربطی به ایران دارد ؟ وقتی در کشور دیگری دخالت, آنهم از نوع نظامی می کنید, اسم شما را "تجاوزگر" می گزارند. دوما برای جنگ جنگ تا رفع فتنه از جهان دیگر چه توجیه بی ارتباطی می خواهید اختراع کنید ؟ حتما منظور از فتنه اینجا خرابکاری های پلنگ صورتی و پت و مت بوده ؟ برای غده سرطانی چه ؟ حتما ام.آر.آی ملا نصر الدین را می فرمودند که درش غده سرطانی وجود داشته.
  نه خانم, مردم ایران بسیار بیشتر از شما اطلاع دارند, آن روزها و آن شعار ها را به چشم دیده اند. کارنامه روح الله خمینی سیاهتر از آن است که بتوان با تراشیدن دلیل و توجیه آن را موجه جلوه داد.

 

نظرات 5 از 30

 

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.