بازگشت احمدی نژاد به عرصه سیاست ایران؟

احمدی نژاد و خامنه ای حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption تصویری که شب گذشته در سایت آیت الله خامنه ای از مراسم عزاداری "فاطمیه" منتشر شده است

در تصاویر منتشر شده در سایت آیت الله خامنه ای از مراسم دیشب "فاطمیه" در اقامتگاه رهبر، محمود احمدی نژاد با یک نفر فاصله، در کنار وی نشسته است. این جایگاهی است که در شرایط عادی، به مسئولان ارشد یا معتمدان رهبری اختصاص دارد.

آقای احمدی نژاد زمانی رئیس جمهور بوده اما این سابقه به‌تنهایی، دلیل خوبی برای قرارگرفتنش در چنین جایگاهی نیست. به عنوان نمونه، بعید است کسی فکر کند که محمد خاتمی نیز، امکان نشستن در کنار آقای خامنه‌ای در جلوی دوربین عکاسان را داشته باشد.

انتشار عکس های دیشب، امروز با انتشار خبر سخنرانی محمود احمدی نژاد در مناطق عملیاتی جنگ ایران و عراق در "شرق کارون" همراه شد. یعنی، همان منطقه ای که آقای خامنه‌ای شش روز پیش، در آن حاضر شده و سخنرانی کرده بود. خبر سخنرانی آقای احمدی نژاد، توسط خبرگزاری بسیج منتشر شده و از آرزوی وی برای "به اهتزاز درآمدن پرچم شهدا در بالای کاخ سفید" حکایت دارد.

نافرمانی های محموداحمدی نژاد از رهبر در دوره دوم ریاست جمهوریش و رد صلاحیت کاندیدای مورد حمایت او در انتخابات ۱۳۹۲، پس از انتخابات به گسترش دیدگاه مشخصی انجامید: اینکه رهبر، تیم محمود احمدی نژاد را برای همیشه از صحنه سیاست ایران خارج کرده است.

اما شاید این واقعیت که آیت الله خامنه ای مایل به سپردن مجدد قوه مجریه به تیم آقای احمدی نژاد نبوده، لزوما به معنی مخالفت وی با به کار گیری این تیم در سطحی دیگر نباشد. مثلا، به منظور ایجاد فشار بر دولتمردان جدیدی که متهم به "کوتاه آمدن بیش از حد" در مقابل غرب و آمریکا شده اند.

رهبر جمهوری اسلامی، حتی در زمان اوج گیری اختلافات خود با محمود احمدی نژاد، به دفعات رویکرد سرسختانه او در مقابل غرب را مورد تمجید قرار داده است. او در مقابل، علی رغم حمایت کلی از سیاست خارجی حسن روحانی، موکدا نسبت به نتیجه رویکرد مداراجویانه دولتش ابراز نگرانی کرده است.

غیرممکن نیست که حضور آقای احمدی نژاد در اقامتگاه رهبر ایران و منطقه عملیاتی شرق کارون، و پوشش خبری این اقدامات توسط سایت رهبری و خبرگزاری بسیج، تصادفی باشد.

اما این اتفاقات، بیش از آن ممکن است از افزایش انگیزه رئیس جمهور سابق برای حضور در عرصه سیاست ایران حکایت کند. انگیزه ای که احتمال همراهی - یا حداقل عدم مخالفت - رهبر با آن، منتفی نیست.