نواز شریف چرا به تهران سفر کرده است؟

محمد نواز شریف، نخست وزیر پاکستان صبح امروز یکشنبه ۲۱ اردیبهشت (۱۱ مه) وارد تهران شد. بیشتر بخوانید.

این اولین سفر آقای شریف به ایران از زمان انتخابش به عنوان نخست وزیر پاکستان است.

درعین حال این اولین دیدار رهبران اجرایی دو کشور از زمان برسرکار آمدن دولت‌های جدید در ایران و پاکستان است. و در همین چهارچوب اولین دیدار مقامات ارشد دو کشور پس از تنش بین اسلام آباد و تهران بر سر ربوده شدن سربازان ایرانی ازسوی گروه جیش العدل است.

به همین دلیل این سفر دو رورزه آقای شریف به تهران بالقوه سفری مهم در روابط بین دو کشور است؛ به ویژه با هدف تلاش دو طرف برای همکاری‌های امنیتی به خصوص در مرز مشترک، همچنین روابط منطقه‌ای در چهارچوب روابط اسلام آباد با ریاض و تحولات منطقه‌ای، از جمله مسایل شیعیان پاکستان - مساله افغانستان و بحران سوریه.

پیشتر سرتاج عزیز، مشاور امنیت ملی پاکستان که در سفر به تهران آقای شریف را همراهی می‌کند، گفته بود که پاکستان می‌خواهد در روابط بین سه کشور توازن برقرار کند.

تلاش برای حل قضیه خط لوله گاز ایران به پاکستان نیز در صدر مذاکرات قرار دارد.

پاکستان می‌گوید که قادر نیست بر اساس قراردادهای بین دو کشور تا پایان سال جاری احداث خط لوله را به پایان برساند، اما ایران می‌گوید که پاکستان باید درصورت عدم اجرای تعهداتش جریمه‌های مالی مربوطه را پرداخت کند.

شاید نکته مهم در این قضایا و سفر آقای شریف به ایران، دیدار معاون وزیر خارجه آمریکا با آقای شریف در پاکستان، قبل از دیدار او از ایران باشد.

اگرچه از جزییات این دیدار گزارشی منتشر نشده است، اما آمریکا مخالف خط لوله گاز پاکستان به ایران است و برخی نیز معتقدند که در کل واشنگتن خواهان گشترش روابط بسیار نزدیک بین دو کشور نیست.