پس لرزه‌های فاجعه انسانی بدخشان در شبکه‌های اجتماعی

حق نشر عکس AP

چند روزی از فاجعه رانش زمین در ارگوی بدخشان گذشته است و این فاجعه انسانی همچنان موضوع داغ کاربران افغانستان در شبکه های اجتماعی است در حالیکه رسانه ها، از تناقض های آماری در میزان تلفات ناشی از رانش زمین سخن می گویند و به بازتاب این رویداد در سطح جهان می پردازند.

کاربران افغانستان در شبکه های اجتماعی، به نوعی متفاوت از رسانه های خبری جهان، به این بحث نگاه می کنند. این کاربران، تصویری از مقامهای بلند پایه دولتی را در حالی نشان می دهند که در محل حادثه با لبخند بر لب عکس یادگاری می گیرند.

این تصویر خشم بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی را برانگیخته است و آنها این نوع برخورد مقامهای بلندپایه دولتی افغانستان را فاجعه بارتر از حادثه رانش زمین می دانند.

این عکسها به روشی مقایسه ای، با عکسی از نخست وزیر کره جنوبی همراه است که در آن نخست وزیر کره جنوبی به خاطر حادثه غرق شدن تعدادی از هموطنانش در یک کشتی، استعفا می دهد.

حادثه رانش زمین در ارگوی بدخشان و عکس العمل مسئولان، فضای انتخابات ریاست جمهوری را هم تحت الشعاع قرار داده است. رسانه های داخلی که چند ماهی است که کارزارهای انتخاباتی و بحثهای دور دوم انتخابات مهمترین خبرهای صفحه اولشان را تشکیل می دهد این روزها کمتر به موضوع انتخابات ریاست جمهوری می پردازند.

اما اشرف غنی احمد زی و عبدالله عبدالله، دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری این روزها بیکار ننشسته اند آنها پیام تسلیت به خانواده های داغدیده در صفحات شان در شبکه های اجتماعی گذاشتند و بعد از گذشت سه روز از رانش زمین به محل حادثه سفر کردند. سفر این دو نامزد بطور جداگانه در یک روز صورت گرفت که انعکاس وسیعی در شبکه های اجتماعی نداشت.

به جز هواداران هر دو نامزد، بقیه کاربران از این عمل نامزدهای انتخاباتی استقبال نکردند. حتی برخی کاربران این رفتار آنها را صرفا برای کمپاین انتخاباتی یک کار "نمایشی" تعبیر کردند چون سفر این دو نامزد با گذشت سه روز از حادثه صورت می گرفت.

هدایت الله ساعی در زیر یکی از عکسهای مربوط به سفر اشرف غنی احمد زی، خطاب به وی نوشته است که "شما هم بروید عکس یادگاری بگیرید و بر بالای غم ملت کمپاین انتخاباتی کنید." محمد جواد رفیعی، کاربری دیگر، در زیر گزارش و پیام تسلیت عبدالله عبدالله، نامزد انتخابات ریاست جمهوری نوشته است: "من ديدم كه به روز تباهى مردم كمپاين خوده مي كرد، اگر (عبدالله) برود مردم خوش ندارد."

هر چند این نامزدها در صفحات فیسبوکیشان تصاویری از حضور و کمک به حادثه دیدگان را منتشر کرده اند اما کمتر رسانه ای به پوشش خبری حضور این نامزدها در محل حادثه پرداخته اند.

پیش از این، در دور اول انتخابات ریاست جمهوری، حادثه غازی آباد با واکنش سریع نامزدهای مطرح انتخابات ریاست جمهوری همراه بود و این رفتار باعث خرسندی مردم شده بود.

اما فاجعه انسانی در بدخشان با واکنش دیرهنگام نامزدهای انتخاباتی در همدردی با مردم و رفتار سرد نمایندگان اعزامی حکومت مواجه شد که این نارضایتی عمومی را بین افکار عمومی ایجاد کرد بطوریکه کاربران فیسبوک حضور نمایندگان دولت در محل حادثه را یک سفر تفریحی دانستند و نهادهای مردمی در فیسبوک، با انتشار اطلاعیه هایی از مردم خواستند تا به آسیب دیدگان حادثه کمک کنند و هم اکنون در شهر کابل، خیمه هایی برای کمک به آسیب دیدگان برپا کرده اند. برخی کاربران هم در صفحاتشان لینکهایی برای کمک های مردمی به آسیب دیدگان گذاشته اند.

با وجودیکه حادثه رانش زمین در ارگو، در سطح بین المللی با ابراز همدردی و آمادگی برای کمک به آسیب دیدگان همراه بود اما برخورد حکومت افغانستان با این فاجعه انسانی با اعلام یک روز عزای عمومی و اعزام نمایندگان دولت در سطح چند وزیر کابینه به بدخشان و مقداری کمک به آسیب دیدگان همراه بود که این اقدامات اگر با سرعت بیشتر و با همدردی مقامات حکومتی با مردم همراه بود می توانست رضایت افکار عمومی جامعه افغانستان را جلب کند.

اما چنین نشد و اگر حوادثی این چنین در کشور افغانستان با عکس العملهای سرد حکومت در دوره های بعد هم، تکرار شود. اعتماد مردم افغانستان بر دولتمردانشان به شدت کاهش خواهد یافت و فاصله مردم افغانستان با حکومت روز بروز بیشتر خواهد شد و این مسئله، دموکراسی نوپای افغانستان را با چالشهای جدی مواجه خواهد کرد.