اولین برنامه بهداشت و سلامت از بی‌بی‌سی فارسی

  • لارا پطروسیان
  • سردبیر برنامه های غیر خبری

روز چهارشنبه دوم مهرماه (۲۴ سپتامبر) پخش برنامه جدیدی از تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی با عنوان ۳۷ درجه شروع می شود. این برنامه تخصصی به موضوع بهداشت و سلامت اختصاص دارد و قرار است به مدت نیم ساعت و فعلا بصورت ماهانه پخش شود.

برنامه ۳۷ درجه قصد دارد در کنار اطلاع رسانی درمورد تازه‌ترین دستاورد‌های پزشکی از طریق خبر و گزارش، در گفتگو با پزشکان و متخصصان فارسی زبان به بیماری‌ها و معضلاتی که ایران و کشورهای منطقه درگیر آن هستند از جمله اعتیاد، بیماری‌های عفونی، عوارض آلودگی هوا، افسردگی، ایدز، و مرگ و میر مادر و نوزاد و ...بپردازد.

همینطور به موضوعاتی مرتبط با بهداشت جسم و روان هم خواهیم پرداخت که در دیگر رسانه‌های فارسی زبان منطقه کمتر و یا اصلا به آن پرداخته نمی‌شود از جمله کودک آزاری، پاسخ به سوال‌های رایج درمورد مسائل جنسی، روابط زوج‌ها، تربیت کودکان و جنبه‌های مختلف سلامت روان.

اخبار، گزارشها، و مقاله‌های تحلیلی در مورد سلامت و بهداشت همیشه جزو پرخواننده‌ترین مطالب در وبسایت بی‌بی‌سی فارسی بوده‌اند. و آخرین نظرسنجی از مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی در سال ۱۳۹۲ هم نشان داد که درخواست اصلی آنها از ما اولویت دادن به اخبار مرتبط با سلامتی است.

از مدت‌ها پیش در تلویزیون فارسی قصد تهیه برنامه‌ای با مضمون سلامت را داشتیم اما امکان تهیه برنامه‌ای تخصصی در این زمینه با کیفیت بالا و در حد استانداردهای بی‌بی‌سی اوایل امسال مهیا شد. اسم برنامه در اوایل اردیبهشت ماه پیشنهاد شد و بعد از جستجو که اطمینان یافتیم برنامه مشابهی با این اسم وجود ندارد بر سر عنوان ۳۷ درجه به توافق رسیدیم. به این ترتیب روز ۲۳ اردیبهشت ماه آگهی انتخاب مجری را در وبسایت بی‌بی‌سی فارسی منتشر کردیم. (حدود دو ماه بعد در روز ۲۴ تیرماه خبری در رسانه‌های ایران چاپ شد که می گفت برنامه‌ای به همین نام قرار است از شبکه سه تلویزیون ایران پخش شود)

از میان داوطلبان که همگی از کارشناسان و متخصصان رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی بودند دو نفر برای اجرای برنامه انتخاب شدند. اصرار ما برای انتخاب مجری‌ها از میان متخصصان رشته پزشکی به این دلیل بود که تجربه و تخصص آنها در بالا بردن کیفیت و اعتبار برنامه نقش مهمی خواهد داشت.

نظرها و پیشنهاد‌های مخاطبان در موفقیت برنامه نقش مهمی خواهد داشت. صفحه فیسبوک و توییتر ۳۷ درجه از چند روز قبل فعال شده‌اند. به تدریج و با شروع پخش برنامه بخش‌های مختلف آن و نسخه‌های بلندتر گزارش‌ها و گفتگوها، و همینطور مقاله‌ در مورد مباحث و اخبار سلامت و پزشکی در این صفحه‌ها قرار خواهد گرفت. بعد از هر برنامه درباره یکی از موضوعاتی که پوشش دادیم در صفحه فیسبوک ۳۷ درجه گفتگوی زنده خواهیم داشت تا مخاطبان سوال‌های خود را بصورت مستقیم از متخصص آن موضوع بپرسند.

امیدواریم با پیشنهادها‌، نظرات، و راهنمایی‌های مخاطبان و تجربه موفق بی‌بی‌سی در ساخت برنامه‌های تلویزیونی برنامه ای پربار، مفید، و تاثیرگذار ارائه کنیم.

آدرس فیسبوک و توییتر ۳۷ درجه:

https://www.facebook.com/37bbcpersian?fref=ts

https://twitter.com/37bbcpersian