آیا کریمی قدوسی سخنگوی غیررسمی آیت‌الله‌ خامنه ای است؟

حق نشر عکس BBC World Service

جواد کریمی قدوسی نماینده نزدیک به جبهه پایداری، در جدیدترین سخنرانی خود که در جمع اعضای انصار حزب الله صورت گرفته، برای چندمین بار "خبری اختصاصی" را به نقل از رهبر جمهوری اسلامی اعلام کرده است.

وی با طرح این ادعا که که آیت الله خامنه ای از پیش مخالفت دو مرحله ای بودن توافق هسته ای میان ایران و قدرت های جهانی بوده، گفته است: "به دلیل بی توجهی تیم مذاکره کننده، رهبر انقلاب مجبور شدند این مساله را به عموم مردم بیان کنند." آقای خامنه ای سه هفته پیش گفته بود که توافق در مورد کلیات و جزئیات برنامه هسته ای ایران باید (بر خلاف توافق سه ماه پیش ایران و قدرت های جهانی در مورد دو مرحله ای بودن توافق) همزمان به دست آید.

آقای کریمی قدوسی، در ادعای دیگری در دی ماه سال پیش، اظهار داشته که آیت الله خامنه ای، با متهم کردن تیم مذاکره کننده هسته ای به "پافشاری نکردن بر حقوق هسته‌ای" ایران در جریان توافق ژنو گفته است: "من فقیه هستم و سه بار این متن را خوانده‌ام و از آن تثبیت حق غنی‌سازی هسته‌ای به دست نمی‌آید".

جواد کریمی قدوسی، در تیرماه ۱۳۹۳ در جریان یک همایش، اعلام کرده که آقای خامنه ای در دیدار خصوصی با تعدادی از نمایندگان مجلس گفته "خاتمی یاغی و طغیانگر نسبت به انقلاب است و باید رسانه‌ها، اصولگرایان ونخبگان نسبت به ایشان موضع گیری کنند و نباید فضا برای خاتمی امن شود."

این نماینده در تیر ماه گذشته، با اعلام "خبر اختصاصی" جداگانه ای در جریان یک مصاحبه، از چهار "شرط" ویژه رهبر برای "توبه" میرحسین موسوی و مهدی کروبی سخن گفته که به ادعای وی عبارت بوده اند از مرزبندی با "دشمنان نظام"، پس گرفتن "تهمت های" بعد از انتخابات ۱۳۸۸، "جبران خسارت‌ها" و "آماده بودن برای مجازات".

نقل قول های اختصاصی آقای کریمی قدوسی به نقل از رهبر جمهوری اسلامی، اگرچه در زمان ریاست جمهوری حسن روحانی افزایش چشمگیری داشته، اما پیش از آن نیز بی سابقه نبوده است. وی حتی در بهمن ۱۳۹۱، تاکید کرده بود که آیت الله خامنه ای در جلسه ای از محمود احمدی نژاد رئیس جمهور وقت و علی لاریجانی رئیس مجلس به خاطر اختلافاتشان گلایه کرده و گفته است: "اگر در قیامت خداوند از من بپرسد چه کردی؟ من می‌گویم که کسی جز اینها را نداشتم".

گزاره مهم در ارتباط با مجموعه نقل قول های گذشته و حال جواد کریمی قدوسی از شخص اول حکومت جمهوری اسلامی آن است که هیچ کدام از این ادعاها، تاکنون با کوچکترین تکذیب یا توضیحی از جانب دفتر رهبری یا نزدیکان او مواجه نشده است.

سوال ساده آن است که آیا از تداوم این نقل قول ها باید نتیجه گرفت که آیت الله خامنه ای، به دلایلی تمایل -‌یا نیاز - دارد که این نماینده نزدیک به جبهه پایداری، نقش "سخنگوی غیررسمی" او را ایفا کند؟

مطالب گذشته وبلاگ سیاسی را اینجا ببینید.