آیا اسناد محرمانه عربستان قبل از افشاگری ویکی‌لیکس در اختیار ایران بوده؟

  • حسین باستانی
  • بی‌بی‌سی

خبرگزاری فارس امروز اعلام کرده که اسناد محرمانه عربستان سعودی، پیش از شروع انتشار آنها توسط سایت ویکی‌لیکس در اختیار این خبرگزاری بوده است.

فارس امروز سه شنبه ۲ تیر (۲۳ ژوئن) نوشته: "اسنادی که ارتش سایبری یمن ۲۲ مه (۱ خرداد) در اختیار خبرگزاری فارس و سپس بخشی از آن را در اختیار سایت ویکی‌لیکس قرار داده است، شامل پیامها، نامه‌ها و گزارش‌های محرمانه سفارتخانه‌های عربستان سعودی در سرتاسر دنیا، وزارت خارجه، کشور و اطلاعات این کشور است."

این خبرگزاری، در جایی دیگر از خبر خود، تاکید کرده که "ارتش سایبری یمن"، بعد از دسترسی به اسناد محرمانه دولتی عربستان، "یک نسخه از کل اسناد" را در اختیار فارس قرار داده است. فارس، در اول خرداد گذشته اعلام‌کرده‌بود که همین گروه، اولین بیانیه رسمی خود در مورد دسترسی به اطلاعات محرمانه عربستان را نیز "به صورت اختصاصی" در اختیار این خبرگزاری گذاشته است.

پذیرش خبر امروز فارس، به معنای آن است که اطلاعات هکرهای اطلاعات عربستان، بر خلاف تصور رایج، پیش از ویکی لیکس در اختیار یک رسانه دیگر هم بوده است. آن هم رسانه ای که بنا بر اعلام رسمی معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد در آذر ۱۳۹۳، "به نیروهای مسلح - سازمان بسیج مستضعفین- تعلق دارد".

اگر خبر فارس صحت داشته باشد، دو سوال اجتناب ناپذیر پیش روی ناظران قرار می گیرد:

نخست اینکه، چرا باید اعضای گروهی که خود را "ارتش سایبری یمن" معرفی کرده اند، اطلاعات محرمانه خود را پیش از ارسال برای ویکی لیکس به خبرگزاری فارس بفرستند؟

دوم اینکه، آیا اسناد عربستان که در اختیار ویکی لیکس قرار گرفته یا می گیرد، "تمام" مدارکی هستند که فارس مدعی است آنها را بیش از یک ماه پیش دریافت کرده؟