رنو برای تولید سالانه ۱۵۰ هزار خودرو در ایران توافقنامه سرمایه‌گذاری مشترک امضا کرد

خودروی رنو

منبع تصویر، neginkhodro.com

توضیح تصویر،

یکی از محصولات وارداتی شرکت رنو که اخیرا در تالار وحدت به نمایش در آمد

شرکت فرانسوی رنو اعلام کرد که برای افزایش حضور خود در بازار ایران توافقنامه‌ای برای سرمایه‌گذاری مشترک با سازمان گسترش و نوسازی ایران (ایدرو) امضا کرده است.

رنو دراطلاعیه‌ای که درباره این توافقنامه منتشر کرده گفته است که این شرکت برای اولین بار مراکز توزیع خود را در ایران خواهد داشت که همراه با شبکه فروش و خدمات پس از فروش استاندارد رنو فعالیت می‌کند.

شرکت رنو با تولید سالانه ۱۵۰ هزار خودرو در ایران وارد رقابت با دیگر شرکت‌های خودروسازی برای بازگشت به بازار ایران بعد از اجرای توافق هسته‌ای و رفع تحریم‌ها علیه این کشور می‌شود.

همکاری دو طرف شامل "یک مرکز مهندسی و خرید جدید برای حمایت از قطعه سازان داخلی و یک کارخانه تولیدی" خواهد بود.

دو خودروی "سمبل و داستر" اولین خودروهای تولیدی این کارخانه خواهند بود که در سال ۲۰۱۸ به مرحله تولید می‌رسند. داستر در کشورهای اروپایی با نام تجاری داچیا شناخته می‌شود.

رنو می‌گوید سهام‌دار اصلی شرکتی خواهد بود که با سرمایه‌گذاری مشترک با سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران تاسیس می‌شود.

این توافقنامه امروز جمعه ۹ مهر (۳۰ سپتامبر) در نمایشگاه خودروی پاریس بین مسئولان رنو و ایدرو و با حضور محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران امضا شد.

آقای نعمت‌زاده در حاشیه امضای توافقنامه گفت: "شرکت‌های خودروسازی زیادی مورد بررسی قرار گرفته و به این نتیجه رسیدیم که رنو، با توجه به سابقه حضور مستمر ۱۲ ساله خود در ایران، شریک مناسب برای به انجام رساندن این پروژه است".

کارلوس گون، مدیر عامل رنو هم گفت که بازار ایران پتانسیلی "غیر قابل انکار" دارد.

خودروهای وارداتی رنو هم‌اکنون هم در ایران به فروش می‌رسند و بنا بر بیانیه این شرکت میزان فروش این خودروها در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال قبل از آن بیش از ۵۵ درصد افزایش داشته است.

دیروز شرکت فرانسوی پژو سیتروئن هم اعلام کرد که قصد دارد در سال آینده میلادی ۳۰۰ هزار خودرو در ایران بفروشد.

شرکت‌های پژو و رنو پیش از تشدید تحریم‌های هسته‌ای غرب علیه ایران در سال ۲۰۱۲ بیشترین حضور را در بازار خودروسازی ایران داشتند.

به گفته کارشناسان، یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های پیش روی این شرکت‌ها رقابت با شرکت‌های خودروسازی چینی است که در زمان تحریم‌های غرب حضور خود را در بازار ایران افزایش دادند.