تلاش دویچه بانک برای بازگرداندن ثبات پس از جریمه ۱۴ میلیارد دلاری

دویچه بانک

منبع تصویر، Getty

توضیح تصویر،

ارزش سهام دویچه بانک پس از سقوط اخیر کمی رشد کرده است

مدیران دویچه بانک نسبت به بنیه مالی این بانک اطمینان خاطر داده‌اند و می‌گویند با وجود جریمه ۱۴ میلیارد دلاری احتمالی، ذخیره پولی و سود این بانک همچنان بالا و باثبات است.

جان کریان، مدیرعامل دویچه بانک، در نامه‌ای خطاب به ١٠٠ هزار نفر از کارکنان این بانک گفته است که "سفته‌بازی سنگین" و "شایعات" باعث سقوط سهام بانک شده، اما وضعیت دارایی‌ها، عملکرد و سود بانک حاکی از بینه قوی مالی است.

به تازگی گزارش‌هایی منتشر شده که مقام‌های آمریکایی ممکن است دویچه بانک را برای بی احتیاطی در ارائه وام‌های مسکن ۱۴ میلیارد دلار جریمه کنند. ارائه انبوهی از وام‌های مسکن غیرقابل بازگشت و بحران بازار مسکن آمریکا، سرآغاز بحران مالی جهانی در سال ٢٠٠٨ بود.

ارزش سهام دویچه بانک در یک سال گذشته روندی کاهشی داشته و این روند در روزهای اخیر هم ادامه یافته است. البته به دنبال شایعاتی درباره احتمال کمتر شدن جریمه دویچه بانک، ارزش سهام آن امروز کمی رشد کرد.

جریمه‌ای را که دویچه بانک با آن روبرو است سنگینترین جریمه برای یک موسسه مالی دانسته‌اند. بیم آن وجود دارد که بزرگترین بانک آلمان برای امنیت در برابر پیامدهای این جریمه بالا نیاز به یک بسته کمک مالی بزرگ داشته باشد.