وزیر اقتصاد ایران: رشد اقتصادی به بالاتر از اهداف خود رسیده است

بانک مرکزی ایران از افزاش رشد اقتصادی ایران در شش ماهه اول سال جاری خبر داده است

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

بانک مرکزی ایران از افزایش رشد اقتصادی ایران در شش ماهه اول سال جاری خبر داده است

علی طیب‌نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران، گفته که افزایش رشد اقتصادی ایران بالاتر از سیاست‌های هدف‌گذاری شده بوده است. بگفته آقای طیب‌نیا، هدف رشد اقتصادی در سال جاری (۱۳۹۵) پنج درصد بوده که ایران هم اکنون به بالاتر از این هدف رسیده است.

دیروز (شنبه ۲۷ آذر/۱۷ دسامبر) بعد از اعلام رئیس جمهوری ایران درباره افزایش رشد اقتصادی به هفت و چهار دهم درصد، بانک مرکزی نیز این خبر را به‌طور رسمی اعلام کرد.

ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران، در کانال تلگرام خود گفته است: "در سه ماهه دوم سال جاری تولید ناخالص داخلی کشور در مقایسه با فصل دوم سال ۱۳۹۴، معادل ۹.۲ درصد رشد یافت و بدین ترتیب در ۶ ماهه اول سال جاری رشد اقتصادی در سطح ۷.۴ درصد تحقق پیدا کرد."

رئیس بانک مرکزی همچنین گفته است: "علیرغم شوک منفی قیمت نفت و افت رشد اقتصادی ناشی از آن در سال ۱۳۹۴، ایران توانست ثبات اقتصادی خود را به نحو مطلوبی استمرار بخشد و بازار ارز با کمترین تلاطم مواجه شود."

اظهارات آقای سیف درباره کاهش قیمت نفت در سال گذشته در حالی است که تصمیم اخیر سازمان کشورهای صادر کننده نفت درباره کاهش تولید نفت به افزایش بهای این کالا در بازارهای جهانی منجر شده است.

ایران از این طرح "فریز نفتی" مستثنی شده است.

همزمان با افزایش جهانی ارزش دلار، طی هفته‌های گذشته در بازارهای ایران هم نرخ دلار آمریکا شاهد افزایش بوده و حتی به چهار هزار تومان هم رسید.

کلیات آمار رشد اقتصادی در ایران در حالی اعلام شده که این رقم در سال ۱۳۹۴ حدود یک درصد بود.

بگفته وزیر اقتصاد ایران، نرخ رشد اقتصادی در بخشهایی نظیر کشاورزی و صنعت افزایش یافته است.

افزایش رشد اقتصادی در ایران در حالی اعلام شده که بعضی از منتقدان می‌گویند افزایش رشد اقتصادی باید افزایش اشتغال را بهمراه داشته باشد.

مرکز آمار ایران یک ماه پیش با انتشار نتایج طرح آمارگیری نیروی ‌کار در تابستان ۱۳۹۵ از افزایش بیکاری در این کشور خبر داد.

بر اساس آمار ارائه شده توسط این سازمان، نرخ بیکاری در تابستان امسال در مقایسه با تابستان ۱۳۹۴ حدود دو درصد افزایش داشته است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

بگفته منابع دولتی در ایران نرخ تورم در این کشور به زیر ده درصد رسیده است

نرخ تورم 'تک رقمی'

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

رئیس بانک مرکزی ایران همچنین گفته است دولت یازدهم در شرایطی کار خود را آغاز کرد که رشد اقتصادی این کشور به منفی ۶,۸ درصد رسیده بود و تورم در سطوح بالای ۴۰ درصد قرار داشت.

ولی الله سیف در پیامی در این رابطه و در کانال تلگرام خود نوشته است: "سیاست‌های دولت موجب شد که نرخ تورم در سال ۱۳۹۳ به حدود ۱۶ درصد کاهش یابد که نسبت به سال ۱۳۹۲ به میزان ۱۹ واحد درصد کاهش داشت".

دولت ایران نرخ تورم را زیر ده درصد اعلام کرده است و تورم "تک رقمی" یکی از بزرگترین موفقیت‌های دولت حسن روحانی در حوزه اقتصاد محسوب می‌شود.

کاهش نرخ تورم در ایران در حالی اتفاق افتاده است که اقتصاد ایران همچنان گرفتار رکود است اما در صورت ادامه روند نزولی قیمت‌ها، دست کم می‌تواند از وضعیت رکود تورمی خارج شود.

منتقدان اقتصادی در ایران به رکود بخش مسکن بعنوان یکی از شاخصهای اصلی رکود بازار اشاره می‌کنند.

حامد مظاهریان، معاون وزیر راه و شهرسازی ایران اخیرا گفته بود قیمت مسکن در یازده سال بیشتر از یازده برابر شده است.