دویچه بانک بیش از هفت میلیارد دلار جریمه و غرامت به آمریکا می‌پردازد

حق نشر عکس Reuters
Image caption پرونده اتهامی دویچه بانک با پرداخت بیش از ٧ میلیارد دلار بسته شد

بانک آلمانی دویچه بانک براساس به توافقی با دولت آمریکا دست یافته که براساس آن، مقامات آمریکایی با دریافت ٧ میلیارد و ٢٠٠ میلیون دلار جریمه و خسارت از این بانک، ادامه تحقیقات در مورد نقش آن در بحران بانکی و مالی سال ٢٠٠٨ را متوقف می‌کنند.

مقامات آمریکایی این بانک را متهم کرده بودند که در زمان رونق بخش مالی و بازار مسکن در آمریکا، میلیاردها دلار از اوراق بهادار را براساس وام‌های غیرقابل وصول به سایر موسسات بانکی تنزیل کرد. مقامات آمریکایی این اقدام را یکی از عوامل مشکلاتی دانسته‌ اند که به بحران بانکی منجر گردید.

مبلغ پرداختی شامل ٣ میلیارد و ١٠٠ میلیون دلار جریمه و ٤ میلیارد و ١٠٠ میلیون دلار خسارت به مشتریان است. به گفته تحلیلگران، از نظر این بانک، پرداخت این مبلغ برای پایان دادن به روند رسیدگی به این اتهام در مراجع قضایی آمریکا بر ادامه تحقیقات ترجیح داشته است.

وزارت دادگستری آمریکا خواستار دریافت ١٤ میلیارد دلار جریمه از دویچه بانک شده بود و هیچ تضمینی وجود نداشت که بانک بتواند در محاکم قضایی از پرداخت این مبلغ معاف شود.

ساعاتی پس از اعلام توافق این بانک با مراجع آمریکایی، بانک سوئیسی کردی سوئیس نیز اعلام کرد که به توافقی برای پرداخت ٥ میلیارد و ٣٠٠ میلیون دلار دست یافته است. وزارت دادگستری آمریکا این بانک را هم به فروش اوراق بهادار مبتنی بر وام مسکن متهم کرده و مانند دویچه بانک، در بروز بحران مالی مسئول دانسته بود.

روز گذشته، وزارت دادگستری آمریکا پرونده‌ای را به اتهام "کلاهبرداری کلان" در فروش همین قبیل اوراق بهادار علیه بانک بریتانیایی بارکلیز به جریان انداخت.

جان کریان، مدیرعال بانک دوپچه بانک گفته است که در نتیجه توافق به دست آمده، خسارتی به مراتب کمتر از آنچه که مقامات آمریکایی خواسته بودند بر عهده سهامداران بانک خواهند بود.

با اعلام توافق با دولت آمریکا، بهای سهام دوپچه بانک در بازارهای اروپایی رو به افزایش گذاشت. در ماه سپتامبر، خبر تصمیم مراجع قضایی آمریکا به پیگرد این بانک باعث سقوط بهای سهام آن شد و قیمت این سهام به زیر ١٠ یورو تنزل کرد. صبح امروز، جمعه، بهای سهام بیش از ٢ درصد افزایش یافت. این سهام در روز جمعه به بهایی بالاتر از ١٨ دلار معامله شد.

دویچه بانک یک موسسه بزرگ مالی بین‌المللی است که مرکز آن در فرانکفورت، آلمان، قرار دارد. این بانک شعباتی در بیش از هفتاد کشور جهان دارد و شمار کارکنان آن به بیش از یکصد هزار نفر می‌رسد. با اینهمه، بحران بانکی سال ٢٠٠٨ و تبعات آن مشکلاتی را برای این بانک ایجاد کرده است.