مرحله اول پروژه تاپی در افغانستان 'تا یک سال تکمیل می‌شود'

تاپی

منبع تصویر، ARG

توضیح تصویر،

مرحله اول این طرح یک سال تکمیل خواهد شد

وزارت معادن و نفت افغانستان اعلام کرد که اجراء مرحله اول پروژه انتقال گاز ترکمنستان به هند و پاکستان از راه افغانستان (تاپی) تا یک سال دیگر تکمیل خواهد شد.

مرحله اول شامل بخش‌های تامین امنیت پروژه، موافقتنامه‌ها، طرح و دیزاین، مطالعات محیط زیستی و اجتماعی، مین‌روبی، ارزیابی جزئیات مسیر و استملاک زمین‌های مسیر عبور خط لوله گاز است که در مدت یک سال تکمیل می‎‌شود.

توافقنامه اجراء مرحله اول این پروژه از مسیر افغانستان امروز، سه‌شنبه (سوم حوت/اسفند) در ارگ ریاست جمهوری با حضور اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان امضا شد.

این تفاهمنامه میان یک شرکت خارجی به نام آی.ال.اف (ILF ) و شرکت ملی گاز افغانستان امضاء شد.

غزال حبیب‌یار صافی، سرپرست وزارت معادن و نفت افغانستان در این مراسم گفت که کابل برای اجراء این پروژه آمادگی کامل دارد و برخی از برنامه‌های ظرفیت‌سازی را از قبل آغاز کرده‌ است.

خانم صافی افزود که وزارتش برای اجراء مرحله اول این پروژه با وزارت‌های داخله/ کشور، دفاع، انرژی و آب، ریاست اراضی و اداره خط آهن افغانستان هماهنگی لازم را کرده و برای اجراء آن آماده است.

سرپرست وزارت معدن و نفت افغانستان گفت که پروژه تاپی افغانستان را به دهلیز مهم اقتصادی و تجاری مبدل و برای هزاران نفر زمینه کار را فراهم خواهد کرد.

خانم صافی گفت که مرحله دوم پروژه تاپی سه سال زمان خواهد برد.

بیشتر بخوانید

او افزود که هزینه اجراء این دو مرحله در داخل افغانستان ۴.۷ میلیارد دلار هزینه خواهد داشت.

توضیح تصویر،

مسیر عبور تاپی

سرپرست وزارت معادن و نفت افغانستان گفت که این طرح برای افغانستان و منطقه از نگاه اقتصادی و اجتماعی از اهمیت فراوان برخورداراست.

انتظار می‌رود این پروژه ۱۰میلیارد دلاری تا سال ۲۰۱۹ به بهره برداری سپرده شود؛ پروژه‌ای که افغانستان سالانه ۴۰۰ میلیون دلار از آن بهره خواهد برد.

ناامنی مهمترین چالش در مسیر اجراء این پروژه عنوان شده ولی دولت افغانستان گفته که بر آن غلبه خواهد کرد.

این خط لوله ظرفیت انتقال سالانه ۳۳ میلیارد مترمکعب گاز دارد. این پروژه برای هر ۴ کشور شریک این طرح سودآور است، مخصوصا برای ترکمنستان که سالهاست دنبال مشتری است.

لوله انتقال گاز تاپی حدود ۱۸۱۴ کیلومتر طول خواهد داشت که ۱۴۷ کیلومتر از خاک ترکمنستان، ۷۳۵ کیلومتر از خاک افغانستان، از ولایت‌های هرات، فراه، هلمند و قندهار عبور خواهد ‌کرد و با طی ۸۰۰ کیلومتر در پاکستان، به هند می‌رسد.

کارعملی اجراء پروژه تاپی توسط رهبران افغانستان ترکمنستان، هند و پاکستان در دسامبر سال ۲۰۱۵ رسما در ترکمنستان آغاز خواهد شد.