مجلس ایران کلیات لایحه بودجه سال ۹۶ را تصویب کرد

مجلس شورای اسلامی

منبع تصویر، Icana

نمایندگان مجلس ایران پس از دو روز جلسه کلیات لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ را تصویب کردند.

این لایحه که دولت آن را آذر ماه به مجلس ارائه کرده بود، امروز سه‌شنبه سوم آذر (۲۱ فوریه) با ۱۱۱رای موافق، ۷۰ رای مخالف و ۵ رای ممتنع به تصویب نمایندگان رسید.

محمد باقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه امروز در مجلس گفت بودجه دولت یازدهم انقباضی بوده است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، وابسته به مجلس ایران آقای نوبخت گفته است: "در سال ۹۶ بودجه دولت به ۳۲۰ هزار میلیارد تومان رسیده که در مقایسه با بودجه ۲۱۰ هزار و ۴۰۰ میلیاردی سال ۹۲ تنها ۵۲ درصد رشد کرده است."

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفته اگر به دلیل نوسانات جهانی قیمت نفت منابع کافی مالی تامین نشود، دولت مجبور به توقف بعضی طرح‌های عمرانی یا برداشت از حساب ذخیره ارزی که به گفته او برای "دوران عسرت" پیش‌بینی شده خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

پیش از تصویب کلیات لایحه بودجه سال آینده، نمایندگان مخالف و موافق به اظهار نظر درباره نقاط ضعف و قوت این لایحه پرداختند.

محمد حسین قربانی، نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در موافقت با لایحه بودجه سال آینده توجه به اشتغال‌زایی و رفع مشکلات صندوق‌های بازنشستگی را از نقاط قوت آن دانسته است.

محمد محمودی شاه‌نشین، از نمایندگان منتقد لایحه بودجه گفت: "هیچ نشانی از عدالت در توزیع متوازن امکانات در لایحه بودجه ۹۶ نیست."

از دیگر نمایندگان منتقد مهرداد لاهوتی، نماینده لنگرود بود که گفته اعتبارات اختصاص یافته در بودجه ۹۶ با واقعیت همخوانی ندارد و افزایش وابستگی به درآمدهای نفتی را از نقاط ضعف آن دانسته است.

منبع تصویر، Mehr

در لایحه بودجه سال آینده، منابع بودجه کل کشور ۱۰۸۴ هزار میلیارد تومان تعیین شده است.

قیمت هر بشکه نفت در بودجه ۵۵ دلار پیش‌بینی شده که نسبت به پیش‌بینی بودجه امسال ۱۵ دلار افزایش خواهد داشت.

بر همین اساس، نرخ دلار آمریکا در بودجه سال آینده ۳۳۰۰ تومان محاسبه شده که نسبت به امسال حدود ۳۰۰ تومان بالاتر است.

سقف معافیت مالیاتی حقوق در سال آینده ۱۸ میلیون تومان در سال و یک و نیم میلیون تومان در ماه اعلام شده است.