آزمون استخدامی برای انتصاب وابسته‌های تجاری در افغانستان

جلسه آزمون

منبع تصویر، صفحه فیسبوک قربان حقجو

توضیح تصویر،

این نخستین بار است که برای انتصاب وابسته‌های تجاری جلسه آزمون برگزار می‌شود

وزارت تجارت افغانستان برای استخدام ۲۸ وابسته تجاری و مدیر اجرایی در نمایندگی این کشور در ۲۴ کشور جهان آزمون استخدامی برگزار کرد.

این آزمون روز سه‌شنبه (۱۰ حوت/اسفند) با شرکت ۲۵۰ متقاضی در کابل با حضور خبرنگاران و برخی از نمایندگان مجلس برگزار شد.

قربان حقجو، معاون وزیر تجارت گفت که هدف از برگزاری این آزمون تأمین شفافیت در استخدام وابسته‌های تجاری در نمایندگی‌های سیاسی افغانستان در کشورهای مختلف است.

آقای حقجو افزود که بیش از نزدیک به ۶۰۰ متقاضی برای استخدام در این سمت درخواست داده بودند و از آن جمله ۲۷۵ نفر مجوز شرکت در آزمون را دریافت کردند.

او افزود کسانی در این سمت برگزیده می‌شوند که در این آزمون موفق باشند و در رشته‌های اقتصاد، روابط بین‌الملل یا مدیریت بازرگانی حد اقل تا درجه کارشناسی (لیسانس) تحصیل کرده و دست‌کم سه سال تجربه کاری داشته باشند.

منبع تصویر، .

توضیح تصویر،

آقای حقجو گفت که بیش از نزدیک به ششصد متقاضی برای استخدام در این سمت درخواست داده بودند

در گذشته وابسته‌های تجاری براساس پیشنهاد وزیر تجارت و منظوری رئیس جمهوری منصوب می‌شدند، اما برنامه جدید بیانگر آن است که وزارت تجارت قبل از پیشنهاد به ریاست جمهوری، افراد مورد نظر خود را از طریق اعلام عمومی وآزمون برمی‌گزیند.

برخی از کسانی که در این آزمون شرکت کرده‌اند، به بی‌بی‌سی گفته‌اند که برگزاری این آزمون اقدام خوبی برای تخصصی شدن کارها و تحقق شایسته‌سالاری است.

دولت افغانستان با تشکیل کمیسیون اصلاحات اداری براساس توافقات اجلاس بن در دسامبر ۲۰۰۱، رویکرد جدیدی را برای استخدام کارمندان خود در پیش گرفته که برگزاری جلسه‌های آزمون و مصاحبه در آن لحاظ می‌شود.

پیش از آن معمول نبود که برای استخدام کارمندان دولتی اعلام عمومی منتشر و برای انتخاب متقاضیان جلسه آزمون و مصاحبه برگزار شود.

دولت افغانستان تا حال چند برنامه ویژه برای استخدام کارمندان خود با حمایت مالی نهادهای بین‌المللی به اجرا گذاشته و هزارها کارمند دولتی را از این طریق استخدام کرده است.