شورای امنیت ملی ایران خبر اعطای تابعیت به بستگان درجه یک اتباع خارجی 'مدافع حرم' را غیردقیق خواند

مدافعین حرم حق نشر عکس Tasnim

دبیرخانه شورای امنیت ملی ایران با صدور اطلاعیه‌ای خبر مربوط به اعطای تابعیت به بستگان درجه یک اتباع خارجی 'مدافع حرم' را غیردقیق خواند و گفت که این گزارش "مورد تأیید نیست".

پیشتر خبرگزاری تسنیم به نقل از عابدین عابدی‌مقدم، مدیرکل بنیاد شهید استان خراسان‌رضوی نوشته بود: "شورای عالی امنیت ملی با پیشنهاد آیت‌الله علم‌الهدی، نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی مبنی بر اعطاء تابعیت به اتباع خارجی مدافع حرم موافقت کردند و مصوبه‌ای گذاشتند تا در استان‌ها کارگروهی برای احراز هویت و اعطاء تابعیت به این افراد تشکیل شود."

این خبرگزاری بعدا این خبر را برداشت.

بنابر اعلام بنیاد شهید استان خراسان رضوی، لیست خانواده درجه یک "شهدای مدافع حرم" به "دستگاه‌های ذیربط" معرفی شده است.

بر اساس اصل چهل و دوم قانون اساسی ایران: "اتباع خارجه می‌توانند در حدود قوانین به تابعیت ایران در آیند و سلب تابعیت اینگونه اشخاص در صورتی ممکن است که دولت دیگری تابعیت آنها را بپذیرد یا خود آنها درخواست کنند."

آقای عابدی‌مقدم با اشاره به اینکه قانون اساسی ایران تابعیت مضاعف را نفی کرده گفته بود: "مصوبه شورای عالی امنیت ملی به‌عنوان بالاترین مقام تصمیم‌گیری کشور، این مسئله (تابعیت مضاعف) را برداشته است. بنابراین امیدواریم با پیگیری‌ها هرچه زودتر مشکل حل شود و بتوانیم در خدمت خاندانی که به‌نحوی به‌جای ما جنگیدند و تعلق به نظام جمهوری اسلامی دارند، باشیم."

بیشتر بدانید:

حق نشر عکس Basijpress

کمتر از یک سال پیش مجلس ایران در مصوبه‌ای دولت را مجاز به اعطای تابعیت ایرانی به خانواده اتباع خارجی "مدافع حرم" کرد.

در این مصوبه آمده بود: "دولت مجاز است به همسران، فرزندان و والدین شهدای دارای تابعیت خارجی (غیرایرانی) که در هشت سال دفاع مقدس یا بعد از آن در راستای مأموریت‌های محوله از سوی مراجع ذیصلاح، به شهادت رسیده‌اند حداکثر یک سال پس از تقاضای تابعیت، تابعیت ایرانی اعطاء کند."

در سال‌های اخیر علاوه بر صدها ایرانی که در سوریه کشته شده‌اند، ده‌ها مهاجر ساکن ایران نیز در نبرد کنار نیروهای وفادار به بشار اسد کشته شده‌اند. اغلب آنها اهل افغانستان بوده‌اند، اما اتباع کشورهای دیگر هم در میان آنها بوده است.

منابع نزدیک به سپاه پاسداران می‌گویند که برای سازماندهی داوطلبان افغان و پاکستانی شرکت در جنگ سوریه دو واحد نظامی با عنوان لشکر فاطمیون و تیپ زینبیون تشکیل شده است.

برخی از پناهجویان افغان که خود را به اروپا رسانده‌اند، می‌گویند به آنها وعده اجازه اقامت دائم در ایران و حقوق بالا داده شده بود.

حق نشر عکس TASNIM