سکه از مبادلات اقتصادی کره جنوبی حذف می‌شود

حق نشر عکس Getty Images

سکه از مبادلات اقتصادی در کره جنوبی حذف می‌شود.

روز چهارشنبه، ۳۰ فروردین (۱۹ آوریل) بانک مرکز کره جنوبی اعلام کرد که از فردا، یک طرح آزمایشی را به جریان می‌اندازد که در صورت موفقیت، زمینه حذف سکه از مبادلات روزمره را فراهم خواهد آورد.

به گفته بانک مرکزی کره جنوبی، در صورت موفقیت در این طرح، شهروندان مجبور به حمل سکه با خود نخواهند بود و در نتیجه، هدف نهایی افزایش "آسایش بیشتر شهروندان" است. در همانحال، حذف سکه از مبادلات روزانه به معنی کاهش هزینه بانک مرکزی نیز خواهد بود.

در حال حاضر، در کره جنوبی مانند سایر کشورهای جهان، شهروندان هنگام خرید با پول نقد ممکن است بخشی از بقیه پول خود را به صورت سکه‌های فلزی دریافت کنند و مجبور به حمل آنها در جیب یا کیف پول خود باشند.

با اجرای این طرح، مشتریان به جای اینکه بقیه پول خود را به صورت سکه دریافت کنند، می‌توانند از فروشنده بخواهند معادل آن را در کارت‌های ویژه بریزد. موجودی این کارت‌ها نیز قابل خرج کردن است.

بانک مرکزی گفته است که اگر این طرح مورد قبول عمومی قرار بگیرد می‌تواند هزینه تولید سکه را به طرز قابل توجهی کاهش دهد. سال گذشته کره جنوبی حدود ۴۷ میلیون دلار را برای ضرب سکه جدید هزینه کرد.

طرح آزمایشی با مشارکت چند فروشدگاه‌ زنجیره‌ای کره جنوبی به اجرا گذاشته می‌شود و در صورت موفقیت، کاربرد آن تعمیم خواهد یافت.

به گزارش خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی، یک مقام بانک مرکزی این کشور گفته است که هنوز در این مورد که آیا هدف نهایی این طرح، حذف کامل سکه از معاملات نقدی است تصمیمی گرفته نشده اما انتظار می‌رود موفقیت در طرح آزمایشی "دست کم به منزله حرکت به سوی چنین هدفی باشد."

موضوعات مرتبط