نتیجه انتخابات فرانسه ارزش یورو را بالا برد

بازارهای مالی حق نشر عکس Bloomberg via Getty Images

با مشخص شدن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، بازارهای مالی جهان این نتیجه واکنش مثبت نشان دادند و ارزش یورو، واحد پول اروپا در برابر دلار آمریکا به بیشترین حد در ۵ ماه گذشته رسید.

در زمان باز شدن بازارهای بین‌المللی ارز، یورو در برابر دلار آمریکا حدود ۲ درصد افزایش ارزش نشان داد که از زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر بی‌سابقه بوده است.

هم‌زمان ارزش یورو در برابر ین ژاپن و پوند استرلینگ به ترتیب ۲ درصد و ۳ درصد افزایش ارزش در ساعات اولیه معاملات (یکشنبه شب) از خود نشان داد.

بازارهای مالی آسیا و اروپا هم روند مشابهی را تجربه کردند.

شاخص کل بازار بورس فرانسه (CAC40) حدود ۴ درصد افزایش ارزش در معاملات اولیه امروز داشت.

بازارهای مالی آمریکا هم در آغاز به کار واکنش مثبتی به این انتخابات از خود نشان دادند.

براساس نتایج دور اول این انتخابات فرانسه، امانوئل مکرون نامزد لیبرال و میانه‌رو و مارین لوپن نامزد راست افراطی به دور دوم راه یافته‌اند.

این دو اکنون باید برای دریافت کلید کاخ‌ الیزه دو هفته دیگر (۱۷ اردیبهشت/هفتم مه) با یکدیگر رقابت کنند.

بعضی از تحلیلگران واکنش مثبت بازار به نتیجه این انتخابات را تا حدی به "ثبات سیاسی" فرانسه در صورت پیروزی نهایی آقای ماکرون و وعده‌های اقتصادی او نسبت می‌دهند.

عده دیگری البته این افزایش ارزش را به "هیجان موقت" بازار نسبت داده‌اند.

آقای ماکرون تجربه مدیریتی در زمینه امور بانکی و سرمایه گذاری را دارد و بین سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ میلادی وزیر اقتصاد کشورش بوده است.

نظرسنجی‌های متعدد اکثرا پیش بینی کرده‌اند که در دور نهایی رای‌گیری (هفتم مه) آقای مکرون خواهد توانست مارین لوپن را شکست دهد.

میزان مشارکت در انتخابات روز یکشنبه ۲۳ آوریل (۳ اردیبهشت) در فرانسه حدود ۸۰ درصد اعلام شده که مشابه انتخابات قبلی در سال ۲۰۱۶ است.

امسال ۴۷ میلیون فرانسوی واجد شرکت در انتخابات بودند.

مطالب مرتبط